24 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Europa płonie w fali upałów, która podsyca pożary we Francji i Hiszpanii

Europa płonie w fali upałów, która podsyca pożary we Francji i Hiszpanii

LA TESTE-DE-BUCH, FRANCJA (AP) – Fala upałów, która w poniedziałek rozbiła Europę, rozprzestrzeniła się na północ do Wielkiej Brytanii. Wznieciła gwałtowne pożary lasów w Hiszpanii i Francji, ewakuując tysiące ludzi i pędząc samoloty i strażaków, by bombardować wodę do gaszenia pożarów w suchych lasach.

Dwie osoby zginęły w hiszpańskich pożarach, które premier powiązał z globalnym ociepleniem, mówiąc, że „zmiana klimatu zabija”.

Liczba ta jest doliczana do setek zgonów związanych z upałami zgłoszonych na Półwyspie Iberyjskim, gdy rosnące temperatury ogarnęły kontynent. W ostatnich dniach spowodował pożary lasów z Portugalii na Bałkany. Niektóre regiony, w tym północne Włochy, również doświadczają przedłużających się susz. Zmiany klimatyczne sprawiają, że takie zagrażające życiu ekstremalne zjawiska są mniej rzadkie – a fale upałów dotarły nawet do takich miejsc jak Wielka Brytania, która przygotowuje się na możliwe rekordowe temperatury.

Oczekiwano, że upały w Wielkiej Brytanii będą w tym tygodniu tak ekstremalne, że operatorzy pociągów ostrzegają, że mogą odkształcić szyny, a niektóre szkoły zbudowały baseny, aby pomóc dzieciom się zrelaksować.

We Francji rekordy temperatur zostały pobite, a gorące, porywiste wiatry skomplikowały operację gaśniczą na południowym zachodzie kraju.

„Ogień dosłownie eksploduje” – powiedział Mark Vermeulen, szef regionalnej straży pożarnej, opisując kłody, które rozbiły się, gdy pożerały je płomienie, rozrzucając żar w powietrzu i dalej rozprzestrzeniając pożary.

„Mamy do czynienia z ekstremalnymi i wyjątkowymi okolicznościami” – powiedział.

Władze ewakuowały kolejne miasta i przeniosły kolejne 14 900 osób z obszarów, które mogą znaleźć się na drodze pożarów i duszącego dymu. W sumie ponad 31 000 osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i miejsc letnich wakacji w Żyrondzie od czasu, gdy 12 lipca wybuchł pożar buszu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło w niedzielę wieczorem, że trzy dodatkowe samoloty zostały wysłane, aby dołączyć do sześciu innych samolotów walczących z pożarami, chwytających wodę morską i wykonujących powtarzające się okrążenia przez gęste kłęby dymu.

READ  Starcia między policją a demonstrantami emerytów drugi dzień w Paryżu | Wiadomości z Unii Europejskiej

Ponad 200 posiłków wyruszyło, aby dołączyć do 1500 strażaków próbujących powstrzymać pożary w Żyrondzie, gdy płomienie zbliżyły się do cennych winnic, a dym kłębił się po basenie morskim Arcachon słynącym z ostryg i plaż..

Tymczasem Hiszpania zgłosiła drugą śmierć w ciągu dwóch dni w pożarach. Ciało 69-letniego hodowcy owiec zostało znalezione w poniedziałek w tym samym górzystym regionie, w którym dzień wcześniej zginął 62-letni strażak, gdy pożar został uwięziony w północno-zachodniej prowincji Zamora. Ponad 30 pożarów lasów w całej Hiszpanii spowodowało ewakuację tysięcy ludzi i zaczernienie 220 kilometrów kwadratowych (85 mil kwadratowych) lasu i trawy.

Pasażerowie pociągu przejeżdżającego przez Zamorę otrzymali przerażające spojrzenie na pożar, gdy ich pociąg zatrzymał się na wsi. Nagranie z nieplanowanego – i denerwującego – przystanku pokazało, że około dziesięciu pasażerów w wagonie kolejowym zaniepokoiło się Wyglądają przez okna na płomienie wdzierające się po obu stronach ścieżki.

miniatura wideo na youtube

(Film AP / Renata Brito)

Klimatolodzy twierdzą, że fale upałów są bardziej intensywne, częstsze i dłuższe ze względu na zmiany klimatyczne – ponadto susze utrudniły pożary lasów. Mówią, że zmiany klimatyczne będą nadal powodować, że pogoda będzie bardziej ekstremalna, a pożary będą częstsze i bardziej destrukcyjne.

„Zmiany klimatu zabijają” – powiedział w poniedziałek hiszpański premier Pedro Sanchez podczas wizyty w regionie Estremadura, miejscu trzech poważnych pożarów. „Zabija ludzi, zabija nasze ekosystemy i bioróżnorodność”.

Teresa Ribera, hiszpańska minister ds. transformacji środowiska, podczas rozmów na temat zmian klimatycznych w Berlinie określiła swój kraj jako „naprawdę pod ostrzałem”..

I ostrzegła przed „przerażającymi perspektywami na nadchodzące dni” – po ponad 10 dniach temperatur powyżej 40C (104F) nocą ochładzała się tylko umiarkowanie.

Co najmniej 748 zgonów związanych z upałami odnotowano podczas fali upałów w Hiszpanii i sąsiedniej Portugalii, gdzie temperatury osiągnęły 47 stopni Celsjusza (117 Fahrenheita) na początku tego miesiąca.

READ  Rosja rozszerza bombardowanie ukraińskich celów cywilnych po niepowodzeniach na liniach frontu

Oczekuje się, że fala upałów w Hiszpanii opadnie we wtorek, ale wytchnienie będzie krótkie, ponieważ w środę temperatury ponownie wzrosną, szczególnie w suchym, zachodnim regionie Estremadury.

W Wielkiej Brytanii urzędnicy wydali pierwsze w historii poważne ostrzeżenie przed upałem, a Służba Meteorologiczna przewidziała, że ​​rekordowy poziom 38,7 stopni Celsjusza (101,7 Fahrenheita), ustanowiony w 2019 r., może ulec zniszczeniu.

„Czterdzieści jeden nie jest wykluczone” – powiedziała Penelope Endersby, dyrektor generalna Met Office. „Mamy do 43 sekund w formie, ale mamy nadzieję, że nie będzie tak wysoka”.

Francuska służba meteorologiczna, często o umiarkowanym klimacie we Francji, poinformowała, że ​​francuska służba meteorologiczna spaliła w porcie Brest rekordową temperaturę 39,3 stopnia Celsjusza (102,7 Fahrenheita), przekraczając 35,1 stopnia Celsjusza, który obowiązywał od września 2003 roku.

Regionalne rekordy zostały pobite we Francji w kilkunastu miastach, a serwis pogodowy powiedział, że poniedziałek był „najgorętszym dniem w tej fali upałów”.

Bałkany spodziewały się najgorszych temperatur jeszcze w tym tygodniu, ale już widziały sporadyczne pożary.

Na początku poniedziałku władze Słowenii poinformowały, że strażacy opanowali jeden pożar. Chorwacja wysłała tam samolot zrzucający wodę, aby pomóc po tym, jak w zeszłym tygodniu walczył z własnymi pożarami wzdłuż Adriatyku. Pożar w Szybeniku zmusił część osób do ewakuacji swoich domów, ale później został ugaszony.

W Portugalii chłodniejsza pogoda w poniedziałek pomogła strażakom poczynić postępy. Ponad 600 strażaków brało udział w czterech dużych pożarach w północnej Portugalii.

___

Raport Listera z Le Pecq. Danica Kirka i Jill Lawless w Londynie, reporterzy Associated Press, Jair Molson w Berlinie, Raquel Redondo w Madrycie, Barry Hatton w Lizbonie w Portugalii i Jovana Jake z Belgradu w Serbii.

___

Śledź relacje prasowe Associated Press dotyczące klimatu na https://apnews.com/hub/climate-and-environment