15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Astronauci wracają na Ziemię w kapsule SpaceX, aby zakończyć 6-miesięczną misję

Astronauci wracają na Ziemię w kapsule SpaceX, aby zakończyć 6-miesięczną misję

Aktualności

4 września 2023 | 7:16

Czterech astronautów wróciło na Ziemię w poniedziałek wczesnym rankiem po sześciomiesięcznym pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ich kapsuła SpaceX spadła na spadochronie do Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Florydy.

Wśród powracających byli astronauci NASA Stephen Bowen i Warren „Woody” Hoburgh, rosyjski kosmonauta Andrei Fedeev i sułtan Al Neyadi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pierwsza osoba ze świata arabskiego, która spędziła dłuższy czas na orbicie.

Powiedzieli, że przed opuszczeniem stacji kosmicznej od chwili przybycia w marcu pragnęli gorących pryszniców, filiżanek parującej kawy i morskiego powietrza.

Czterech astronautów widać w kapsule SpaceX na pokładzie statku ratunkowego SpaceX MEGAN wkrótce po wylądowaniu na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Jacksonville na Florydzie 4 września 2023 r.
ap
Kapsuła SpaceX, która została wyhamowana przez spadochrony, ląduje na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Florydy 4 września 2023 r., powracając na Ziemię.
ap

Ich powrót do domu został opóźniony o jeden dzień z powodu złej pogody w miejscach lądowania, ale ostatecznie zorganizowali spektakularny pokaz w środku nocy, gdy kapsuła mknęła po niebie nad Cape Canaveral w kierunku lądowania w pobliżu Jacksonville.

Astronauci powiedzieli, że powrót był niesamowity. „Macie tu pokój pełen szczęśliwych ludzi” – powiedział przez radio kontroler misji SpaceX.

SpaceX wypuściło swoje alternatywy ponad tydzień temu.

Ten zrzut ekranu z transmisji na żywo NASA przedstawia statek kosmiczny SpaceX Crew Dragon Endeavour podnoszony na statek ratowniczy po tym, jak spadł u wybrzeży Jacksonville 4 września 2023 r.
NASA/AFP za pośrednictwem Getty Images

Kolejna zmiana załogi nastąpi jeszcze w tym miesiącu wraz z długo oczekiwanym powrotem dwóch Rosjan i jednego Amerykanina, którzy są tam od całego roku.

Ich pobyt został podwojony po tym, jak z kapsuły Sojuz wyciekł cały płyn chłodzący i konieczne było wystrzelenie nowego statku.

W przerwach pomiędzy wymianami załogi stacja kosmiczna jest domem dla siedmiu astronautów.


Załaduj więcej…
https://nypost.com/2023/09/04/astronauts-return-to-earth-in-spacex-capsule-to-wrap-up-6-month-mission/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site 20% przycisków

Skopiuj adres URL udostępniania

READ  Sonda Juno NASA rejestruje wspaniałe widoki wulkanicznego księżyca Jowisza Io (wideo)