16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rakieta SpaceX Falcon 9 wystrzeliwuje rekordową 62. misję w roku – obecnie lot kosmiczny

Rakieta SpaceX Falcon 9 wystrzeliwuje rekordową 62. misję w roku – obecnie lot kosmiczny

Aktualizacja: 22:57 EST:

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystartowała z Launch Complex 39A o godzinie 22:47 EDT (02:47 UTC), co oznacza historyczny 62. start orbitalny w tym roku kalendarzowym. Misja pobiła własny rekord wystrzelenia orbity ustanowiony w 2022 r., wystrzeliwując 61 misji orbitalnych w ciągu całego roku.

W poście na swojej platformie społecznościowej X założyciel SpaceX Elon Musk powiedział, że firma „zamierza do 2020 r. uruchamiać 10 lotów Falcon miesięcznie”. [the] Koniec tego roku, potem 12 miesięcy w przyszłym roku.

Wzmacniacz pierwszego stopnia wspierający tę misję, B1073, zakończył jak dotąd swój dziesiąty start i lądowanie. Była to dwudziesta czwarta misja Starlink wystrzelona z LC-39A i sześćdziesiąty dziewiąty start SpaceX z tej platformy.

Aktualizacja o 18:56 EST:

SpaceX obecnie celuje w czas startu T-0 o 22:47 EST (02:47 UTC). Dzieje się to 90 minut przed planowanym czasem lądowania astronautów i kosmonauty z Załogi 6 na pokładzie Crew Dragon Endeavour.

SpaceX ma jeden dodatkowy czas zapasowy w dniu 3 września na ten start o godzinie 23:05 czasu wschodniego (03:05 UTC). Istnieje również pięć możliwości tworzenia kopii zapasowych w poniedziałek, 4 września, od 18:59 EST (22:59 UTC) do 22:39 EST (02:39 UTC 5 września).

SpaceX wystrzeliło w niedzielę rakietę Falcon 9 w ramach rekordowego 62. startu w tym roku. Zdjęcie: Lot kosmiczny teraz.

W niedzielę przygotowywana jest rakieta Falcon 9 na rekordowy 62. start orbitalny w tym roku dla SpaceX. Poprzedni rekord został ustanowiony w 2022 roku, kiedy firma dokonała 61 startów. Obecnie planowany jest start z peronu 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, na pokładzie którego znajduje się 21 satelitów Starlink, o godzinie 21:56 czasu wschodniego (0156 UTC).

W tym roku SpaceX wystrzeliwało rakietę orbitalną średnio co cztery dni. W sierpniu wystrzelono dziewięć Falconów 9. Łącznie 62 starty w roku kalendarzowym to najwyższa liczba osiągnięta przez pojedynczą firmę zajmującą się komercyjnym wystrzeleniem satelity.

„Zamierzamy uruchomić 10 lotów Falcona w miesiącu do końca tego roku, a następnie 12 lotów miesięcznie w przyszłym roku” – powiedział założyciel i dyrektor generalny SpaceX Elon Musk w poście na X, portalu społecznościowym znanym wcześniej jako Twitter.

READ  W ogonie gwiazdozbioru Węża wykryto żłobek gwiazd

Tegoroczna 62. premiera SpaceX obejmie 21 satelitów o nazwie V2 mini dla firmowej usługi internetowej Starlink.

Kilka sekund po oczyszczeniu platformy startowej Falcon 9 wzniesie się w górę i zacznie poruszać się po południowo-wschodniej trajektorii, celując w orbitę nachyloną pod kątem 43 stopni do równika. Po około dwóch i pół minutach lotu od drugiego etapu wzmacniacz pierwszego stopnia uda się do lądowania na statku bezzałogowym „wystarczy przeczytać instrukcję”, który będzie stacjonował na Oceanie Atlantyckim na wschód od Bahamów, około 590 mil ( 627 km) od Przylądka. Wzmacniacz pierwszego stopnia, numer tylny B1077, rozpoczyna swoją dziesiątą misję.

W drugim etapie potrzebne są dwa palniki, aby umieścić satelity na wymaganej orbicie kołowej. 21 Starlinks rozłączy się po około godzinie i pięciu minutach od startu.

Będzie to 16. start modelu satelity nowej generacji Starlink, który jest większy i ma czterokrotnie większą przepustowość niż poprzednie wersje. Pełnowymiarowe satelity V2 Starlink mają zostać wystrzelone na orbitę przez w pełni nadający się do ponownego użycia statek kosmiczny SpaceX, ale opóźnienie w pojawieniu się statku Starship doprowadziło do tego, że firma stworzyła skróconą wersję satelitów, aby można je było wystrzelić na Falcon 9.

Według statystyk opracowanych przez Jonathana McDowella, astronoma z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, który prowadzi bazę danych lotów kosmicznych, SpaceX wystrzeliło dotychczas na orbitę łącznie 5027 satelitów Starlink.

Na początku maja SpaceX ogłosiło, że ma ponad 1,5 miliona abonentów Starlink. Usługa internetowa firmy dostępna jest w ponad 60 krajach.

Oglądaj na żywo widoki z Przylądka w transmisji na żywo ze startera: