19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Associated Press source: Rosja nie będzie już gospodarzem finału Ligi Mistrzów

Associated Press source: Rosja nie będzie już gospodarzem finału Ligi Mistrzów

UEFA nie będzie gospodarzem finału Ligi Mistrzów w Petersburgu po zmasowanym ataku Rosji na Ukrainę Associated Press dowiedziała się w czwartek.

Osoba zaznajomiona z tym procesem powiedziała w czwartek, że w piątek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie komitetu wykonawczego UEFA, aby omówić kryzys geopolityczny i kiedy urzędnicy mają potwierdzić, że mecz 28 maja zostanie wyprowadzony z Rosji. Osoba rozmawiała pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia prywatnych rozmów.

UEFA publicznie zganiła Rosję i powiedziała, że ​​traktuje sytuację z „najwyższą powagą i pośpiechem”, jednocześnie potwierdzając spotkanie o godzinie 09:00 GMT w piątek.

– UEFA podziela poważne zaniepokojenie społeczności międzynarodowej zmieniającą się sytuacją bezpieczeństwa w Europie i zdecydowanie potępia trwającą rosyjską inwazję wojskową na Ukrainę – podała UEFA w oświadczeniu.

„Pozostajemy zdecydowani w naszej solidarności ze społecznością piłkarską na Ukrainie i jesteśmy gotowi wyciągnąć rękę do narodu ukraińskiego”.

W związku z rosnącymi groźbami Rosji dla Ukrainy, brytyjski rząd i grupy kibiców już wezwały, aby finał nie odbył się w Sankt Petersburgu, gdzie stadion jest sponsorowany przez rosyjskiego giganta energetycznego Gazprom.

Firma jest także głównym sponsorem Schalke 04, ale niemiecki klub drugoligowy poinformował w czwartek, że logo Gazpromu zostało usunięte z jego koszul.

Z rady nadzorczej klubu z Gelsenkirchen zrezygnował także wysoki rangą dyrektor Gazpromu po tym, jak stał się on celem amerykańskich sankcji. Matthias Warnig jest dyrektorem generalnym nowo wybudowanego i wycofanego z eksploatacji rurociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, wielomiliardowego projektu dla Gazpromu i firm europejskich.

Krytycy twierdzą, że Schalke był wykorzystywany do promowania Gazpromu w Niemczech, gdy naciskał na budowę gazociągów pod Morzem Bałtyckim, które omijały Ukrainę. Gazprom jest sponsorem od 2006 roku i dostarczył pieniądze, które zasilili rundę półfinału Ligi Mistrzów w 2011 roku.

W tym tygodniu niemiecka gazeta Bild zaczęła opisywać slogany Gazpromu na koszulkach Schalke frazą „Wolność dla Ukrainy” w proteście przeciwko rosnącej interwencji wojskowej Rosji na Ukrainie.

READ  Michael Andlauer zgadza się kupić senatorów za 950 milionów dolarów od NHL: Źródło

Kontrolowany jest również sponsoring UEFA przez Gazprom, a jego marka cieszy się w tym tygodniu znaczącym profilem w 16. rundzie Ligi Mistrzów.

Kierownictwo Europejskiego Związku Piłki Nożnej (UEFA) odłożyło wniosek o organizację finału Ligi Mistrzów do czasu, gdy w czwartek Rosja zaczęła atakować miasta i bazy wojskowe na Ukrainie, przeprowadzając naloty i ostrzał, gdy czołgi i wojska przetaczały się przez granicę.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski powiedział, że „zdecydowanie potępia złamanie rozejmu olimpijskiego”. przez rząd rosyjski”, kilka dni po zakończeniu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Zawieszenie broni ma zapewnić bezpieczną drogę sportowcom podczas igrzysk, a w dłuższej perspektywie promować ideę pracy na rzecz pokoju na świecie. Potrwa do końca Igrzysk Paraolimpijskich, które mają się rozpocząć w Pekinie 4 marca.

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski potępił Rosję i stwierdził, że prowadzi rozmowy z przedstawicielami sportu na Ukrainie, która wciąż planuje rywalizację w Pekinie i wymaga bezpiecznego przejazdu dla swoich sportowców.

„To naprawdę przerażająca sytuacja i jesteśmy głęboko zaniepokojeni Narodowym Komitetem Paraolimpijskim i niepełnosprawnymi sportowcami z Ukrainy” – powiedział Andrew Parsons, prezes Międzynarodowej Federacji Patentowej. „Naszym najwyższym priorytetem jest teraz bezpieczeństwo i dobro ukraińskiej delegacji, z którą prowadzimy regularny dialog”.

Nazwa, flaga i hymn Rosji zostały już wykluczone z Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie w dniach 4-13 marca z powodu wcześniejszych sporów dotyczących dopingu. Jej zespół ma rywalizować jako RPC, skrót od Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Rosja naruszyła zawieszenie broni olimpijskiej trzy razy w ciągu 14 lat, prowadząc wojnę z Gruzją o sporne terytoria Osetii Południowej podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie i rozpętając militarne przejęcie ukraińskiego Krymu po zamknięciu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku.

Skupiamy się na organizacji innych ważnych wydarzeń sportowych w Rosji w nadchodzących miesiącach.

W koszykówce Barcelona zapowiedziała, że ​​jej drużyna nie pojedzie do Rosji, aby rozegrać dwa mecze przeciwko rosyjskim reprezentacjom – Zenitowi St Petersburg i CSKA Moskwa – w piątek i niedzielę w Eurolidze.

READ  Wyczerpujący Alaskan Iditarod rozpoczyna się uroczystym startem

W rugby europejscy organizatorzy przełożyli mecz Gruzji z Rosją w niedzielę w Tbilisi o Mistrzostwa Europy w Rugby. Mecz kobiet między Hiszpanią a Rosją był kontynuowany w sobotę w Madrycie.

Formuła 1 powiedziała, że ​​„uważnie obserwuje rozwój, który jest bardzo niestabilny”, ale nie komentowała dalej, czy wrześniowy wyścig w Soczi zostanie odwołany. Czterokrotny mistrz F1 Sebastian Vettel powiedział, że nie będzie ścigał się w Grand Prix Rosji.

„Nie jadę” – powiedział niemiecki kierowca. „Myślę, że ściganie się w kraju jest złe. Przykro mi z powodu niewinnych, którzy tracą życie, tych, którzy giną (z powodu) głupoty i bardzo dziwnej i szalonej jazdy”.

W sporcie krajowym Ukraińska Premier League została zawieszona w czwartek z powodu decyzji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o wprowadzeniu stanu wojennego. Liga miała dwumiesięczną przerwę zimową i miała zostać wznowiona w piątek. Nie wspomniał o planowanej dacie ponownego uruchomienia.

___

Pisarz sportowy Associated Press, James Ellingworth z Düsseldorfu, Niemcy, przyczynił się do powstania tego raportu.

___

Więcej AP Sports: https://apnews.com/hub/apf-sports i https://twitter.com/AP_Sports