23 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Akcje TSMC spadły w Tajpej o prawie 7% w związku z obawami dotyczącymi globalnych perspektyw chipów

Akcje TSMC spadły w Tajpej o prawie 7% w związku z obawami dotyczącymi globalnych perspektyw chipów

TAJPEJ (Reuters) – Akcje TSMC notowane w Tajpej spadły w piątek o 6,7% po tym, jak raport zysków spółki za pierwszy kwartał obniżył prognozę wzrostu sektora chipów i nie zmienił planów wydatków kapitałowych, wbrew oczekiwaniom.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), największy na świecie kontraktowy producent chipów, spodziewa się, że sprzedaż w drugim kwartale wzrośnie aż o 30% w związku z falą popytu na chipy wykorzystywane w zastosowaniach sztucznej inteligencji (AI). Wyniki za pierwszy kwartał również przekroczyły szacunki.

Pozostawił jednak tegoroczne plany wydatków kapitałowych na niezmienionym poziomie od 28 do 32 miliardów dolarów i potwierdził, że spodziewa się wzrostu przychodów w 2024 r. w przedziale od niskiego do średniego 20% w dolarach amerykańskich.

Obniżyła swoją prognozę dla światowego przemysłu półprzewodników, z wyłączeniem pamięci, do stopy wzrostu około 10% z poprzedniej prognozy wynoszącej ponad 10%.

TSMC, główny dostawca Apple i Nvidia, również obniżyła swoją prognozę wzrostu dla światowego sektora odlewniczego do średnich i kilkunastu procent z poprzedniej prognozy wynoszącej około 20%.

Rynek zareagował na zrewidowane prognozy dla branży półprzewodników, powiedział Allen Huang, wiceprezes Mega International Investment w Tajpej, dodając, że oczekuje się, że TSMC zwiększy w tym roku wydatki kapitałowe na zaawansowane opakowania.

„Jeśli nakłady inwestycyjne utrzymają się jedynie na dotychczasowym poziomie, to znaczy, że zysk nie jest taki, jak oczekiwano” – stwierdził.

Inny zarządzający funduszem na Tajwanie, który poprosił o anonimowość, powiedział, że biorąc pod uwagę niedawny wzrost cen akcji TSMC, inwestorzy mieli duże oczekiwania co do wyników za pierwszy kwartał.

„Nakłady inwestycyjne spółki nie są zbyt wysokie, a odsetek przychodów z tytułu zaawansowanych technologii procesowych w stosunku do przychodów ogółem jest nadal bardzo niski” – stwierdził menadżer.

Słabe wyniki kursu akcji TSMC zaważyły ​​na szerszym rynku w Tajpej, który zamknął się spadkiem o 3,8%, tracąc 774 punkty – najwięcej w ciągu jednego dnia. Morale zostało również zniszczone przez eskalację napięć między Izraelem a Iranem.

READ  Obawy przed recesją nasiliły się, gdy akcje gwałtownie spadły

TSMC stoi także przed innymi wyzwaniami.

W piątek w przemówieniu po uhonorowaniu za zasługi dla Tajwanu Maurice Chang, emerytowany i szanowany założyciel TSMC, powiedział, że obecne kierownictwo firmy potrzebuje „wielkiej mądrości”, aby stawić czoła wyzwaniom „umierającej” globalizacji, biorąc pod uwagę, jakie korzyści firma czerpie z wolność. handel.

„TSMC stoi również przed wyzwaniami związanymi z zasobami: ziemią, wodą, energią i talentami, które wymagają ciągłego wsparcia ze strony rządu i wszystkich innych osób” – powiedział w biurze prezydenckim w Tajpej, odnosząc się do ograniczeń, którymi od dawna niepokoi się tajwański przemysł technologiczny.

(Raport: Ben Blanchard i Yimo Li; dodatkowe raporty: Faith Hong, Roger Tong i Jenny Kao; redakcja: Shri Navaratnam i Edwina Gibbs)