26 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Administracja Bidena szuka sposobów, aby pomóc ukraińskim uchodźcom w ponownym dołączeniu do rodzin w Stanach Zjednoczonych

Administracja Bidena szuka sposobów, aby pomóc ukraińskim uchodźcom w ponownym dołączeniu do rodzin w Stanach Zjednoczonych

Ponad 3 miliony uchodźców uciekło z rozdartej wojną Ukrainy do sąsiednich krajów w ciągu kilku tygodni, co prowadzi do wezwań do większej liczby krajów – w szczególności Stanów Zjednoczonych – do przyjęcia uchodźców. Prezydent Polski Andrzej Duda osobiście poprosił w zeszłym tygodniu wiceprezydent Kamalę Harris o przyspieszenie i uproszczenie procedur pozwalających Ukraińcom z rodzinami w Stanach Zjednoczonych na przyjazd do kraju.

Zdaniem jednego z urzędników Bidena przyjęcie ukraińskich uchodźców w Stanach Zjednoczonych pomogłoby również wzmocnić ideę jedności Zachodu w obliczu rosyjskiej agresji. Prezydent powiedział swojemu zespołowi, że Stany Zjednoczone muszą być przygotowane do wykonania swojej części, nawet jeśli szczegóły, jak to zrobić, nie zostały jeszcze sfinalizowane.

Nawet gdy pracują nad identyfikacją sposobów pomocy Ukraińcom, urzędnicy Białego Domu, którzy monitorują sytuację uchodźców, powiedzieli, że uważają, że kryzys jest wciąż na wczesnym etapie, z potencjałem znacznego rozszerzenia w nadchodzących tygodniach lub miesiącach. Niektórzy obawiają się, że Polska wraz z biednymi krajami regionu nie będzie w stanie wchłonąć stałego napływu migrantów, który może trwać miesiącami, jak twierdzą urzędnicy.

Zwiększyło to pilność dyskusji na temat pomocy amerykańskiej, ponieważ doradcy Bidena pracują nad opracowaniem opcji, które mogą zmniejszyć obciążenie sąsiadów Ukrainy.

Sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział w czwartek, że administracja ściśle współpracuje z agencją ONZ ds. uchodźców, aby dowiedzieć się, w jaki sposób Stany Zjednoczone mogą wspierać ukraińskich uchodźców i ocenia, co administracja może zrobić, aby ułatwić łączenie rodzin.

„Patrzymy na rzeczy, które możemy zrobić sami i robić je bezpośrednio. Na przykład, patrząc na kroki, które możemy podjąć w celu zjednoczenia rodzin i inne rzeczy, które możemy zrobić, aby wspierać i naprawdę uczestniczyć w tych wysiłkach, Blinken powiedział, dodając, że administracja dostarczyła również miliony pomocy humanitarnej.

Jest jednak mało prawdopodobne, że dojdzie do ataku ukraińskich uchodźców na Stany Zjednoczone w taki sam sposób, jaki miał miejsce w przypadku Afgańczyków w zeszłym roku, biorąc pod uwagę, że niektórzy mają pozostać w Europie z powodu powiązań z nimi. Jednak rośnie potrzeba pomocy krajom w regionie, które przyjmują tych uchodźców.

READ  Co by się stało, gdyby Stany Zjednoczone wprowadziły na Ukrainie strefę zakazu lotów?

Podczas spotkań w Warszawie Duda Harris ostrzegał, że zasoby jego kraju są poważnie nadwyrężone przez napływ uchodźców, mimo że jego kraj wita ich z otwartymi ramionami. Harris otrzymał podobną wiadomość następnego dnia w Rumunii, gdzie uciekły tysiące uchodźców.

Na spotkaniach Harris dał jasno do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone są skłonne udzielić tym krajom większej pomocy finansowej, aby poradzić sobie z nowymi napływami uchodźców. Ale urzędnicy Białego Domu wierzą również, że wzrośnie nacisk międzynarodowych i kongresowych na przyjęcie większej liczby uchodźców w Stanach Zjednoczonych, biorąc pod uwagę, że są one znacznie bogatsze niż narody Europy Wschodniej stojące w obliczu napływu.

„Nie ma jak się tu dostać”.

Obecnie istnieją ograniczone możliwości dla tych, którzy chcą zjednoczenia rodzin w USA, co wywołuje rozpaczliwe prośby ze strony ukraińskich Amerykanów, którzy chcą przyjąć swoich krewnych.

Na przykład proces przesiedlania uchodźców w Stanach Zjednoczonych może trwać latami. Zastępca sekretarza stanu Wendy Sherman przyznała, że ​​proces ten jest długi i żmudny we wtorkowym wywiadzie dla CNN, dodając: „Zawsze witaliśmy uchodźców, nawet jeśli czasami dotarcie tutaj zajmuje trochę czasu”. Sherman powiedział, że kierownictwo codziennie ocenia przyszłe ścieżki.

Według danych Departamentu Stanu od października do Stanów Zjednoczonych przyjęto co najmniej 690 ukraińskich uchodźców. Ukraińscy uchodźcy wcześniej korzystali z poprawki Luttenberg, która została uchwalona w 1989 roku, aby chronić osoby uciekające przed prześladowaniami religijnymi z byłego Związku Radzieckiego. Ta opcja jest nadal otwarta, ale jest mało prawdopodobne, aby zaspokoiła nowe i pilne zapotrzebowanie.

Istnieją sposoby na skrócenie omawianego procesu, takie jak ustalenie priorytetów, które pomija skierowanie od agencji ONZ ds. uchodźców w celu zapewnienia bezpośredniego dostępu do Programu Przyjęć Uchodźców w USA. Istnieje również forma zwolnienia warunkowego, która umożliwia osobom uciekającym przed pilnymi kryzysami humanitarnymi wjazd do Stanów Zjednoczonych. Te dwie metody stosowano już wcześniej w momentach konfliktu, w tym po ewakuacji z Afganistanu.

READ  Norweski statek wycieczkowy osiadł na mieliźnie na Dominikanie

Tymczasem zwolennicy uchodźców przygotowują się do przybycia Ukraińców.

„Wiemy, że trzeba ich tu przywieźć” – powiedział Mark Hetfield, prezes HIAS, organizacji zajmującej się przesiedlaniem uchodźców, dodając, że przesiedlenie w takich przypadkach może być łatwiejsze, ponieważ w Stanach Zjednoczonych są krewni, którzy mogą pomóc.

Ale Hetfield ostrzegł, że Ukraińcy powinni przybyć do Stanów Zjednoczonych w legalnym statusie lub otrzymać drogę do tego statusu, aby uniknąć sytuacji, w której znaleźliby się w legalnej otchłani, jak to miało miejsce w przypadku Afgańczyków.

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych z ukraińskimi krewnymi wyczerpali wiele możliwości sprowadzenia swoich rodzin do kraju, ale w niektórych przypadkach nie udało się ich znaleźć ze względu na surowe przepisy wizowe.

Ashley Testa i jej mąż Misha Gharib spędzili pięć dni w Jacksonville na Florydzie, starając się pomóc krewnym na Ukrainie dopłynąć do polskiej granicy w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Teraz przeszkodą, z którą się borykają, jest przeprowadzka członków rodziny do Stanów Zjednoczonych.

„Nie ma jak się tu dostać” – powiedział Testa. Jedyny sposób to mieć nadzieję, że rząd USA zacznie przyjmować ukraińskich uchodźców.

W tym tygodniu ukraińsko-amerykańska rodzina dołączyła do demokratycznego przedstawiciela Toma Suzzi z Nowego Jorku, wzywając administrację do zwolnienia Ukraińców próbujących przyjechać do Stanów Zjednoczonych na wizy turystyczne, aby połączyć się z rodziną.

Aby jednak uzyskać wizy turystyczne, Ukraińcy muszą złożyć wniosek i umówić się na wizytę w konsulatach USA oraz udowodnić, że przyjeżdżają do USA na krótki okres – wymóg ten jest przewidziany w prawie. Spowodowało to, że niektórzy Ukraińcy nie mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych z powodu niepewnych okoliczności w ich kraju, w tym krewnych, którzy dołączyli do Suozzi w poniedziałek.

Chociaż nie jest jasne, jakie formy pomocy administracja ostatecznie zapewni osobom starającym się o wjazd do Stanów Zjednoczonych, urzędnicy śledzą również możliwy wzrost liczby Ukraińców i Rosjan, którzy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych, w tym na granicy południowo-zachodniej, Departament Obrona powiedział wewnętrzny. Urzędnik powiedział CNN.

READ  Zełenski powiedział, że wojska rosyjskie rozpoczęły bitwę o Donbas

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego powiedział funkcjonariuszom straży granicznej, że niektórzy Ukraińcy mogą zostać zwolnieni z ustawy o zagrożeniu pandemicznym z czasów Trumpa, znanej jako sekcja 42, która umożliwia szybkie wydalenie imigrantów, powiedział dziennikarzom sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorcas.

„Agencjom Straży Granicznej wydano dyrektywy przypominające im o tym, że indywidualne wyjątki od organu Tytułu 42 posiadane przez CDC są ważne i mogą być stosowane wobec Ukraińców” – powiedział.

Według prawników i prawników na miejscu, rodziny ukraińskie i rosyjskie zaczęły ustawiać się w kolejce na punkcie kontrolnym wzdłuż granicy kalifornijsko-meksykańskiej. Jednej rodzinie pozwolono wyjechać w zeszłym tygodniu.

Administracja Bidena podjęła również pewne kroki w celu zwrócenia się do Ukraińców w Stanach Zjednoczonych i potencjalnie chętnych do imigracji do Stanów Zjednoczonych, w tym zaoferowanie jakiejś formy pomocy humanitarnej Ukraińcom już przebywającym w Stanach Zjednoczonych oraz przyspieszenie formularzy wizowych.

Ulga, znana jako tymczasowy status chronionej, dotyczy osób, które znalazłyby się w skrajnej trudnej sytuacji, gdyby zostały zmuszone do powrotu do ojczyzny zniszczonej przez konflikt zbrojny lub klęskę żywiołową. Dlatego ochrona jest ograniczona do osób, które już przebywają w Stanach Zjednoczonych.

CNN podało na początku tego miesiąca, że ​​szacuje się, że około 75 100 osób kwalifikuje się do ubiegania się o TPS pod ukraińskim oznaczeniem.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe wydarzenia w czwartek.