23 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

A photo, published on social media on March 13, shows the pontoon bridge destroyed, in addition to nearby Russian military vehicles.

Zdjęcia satelitarne pokazują, że Ukraińcy udaremnili rosyjską próbę w kierunku Kijowa na moście pontonowym

Wysoki rangą urzędnik USA powiedział w niedzielę, że Rosja poprosiła Chiny o pomoc wojskową na Ukrainie, w tym o drony.

CNN skontaktowało się z ambasadą rosyjską w Stanach Zjednoczonych w celu uzyskania komentarza, ale nie otrzymało natychmiastowej odpowiedzi.

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, powiedział Dana Bash w niedzielę, że wsparcie Chin dla Rosji jest „troską”.

Uważnie obserwujemy również, w jakim stopniu Chiny faktycznie zapewniają Rosji jakąkolwiek formę wsparcia, wsparcia materialnego lub gospodarczego. To dla nas problem. Powiedzieliśmy Pekinowi, że nie będziemy stać z boku i nie pozwolimy żadnemu krajowi zrekompensować Rosji strat spowodowanych sankcjami gospodarczymi.

Sullivan powiedział, że Stany Zjednoczone dały do ​​zrozumienia Pekinowi, że będą „bezwzględne konsekwencje” dla „powszechnych” wysiłków, by dać Kremlowi rozwiązanie amerykańskich sankcji.

„Nie pozwolimy, aby to się stało i nie pozwolimy Rosji mieć koła ratunkowego przed tymi sankcjami gospodarczymi z dowolnego kraju na świecie” – powiedział.

Sullivan ma spotkać się ze swoim chińskim odpowiednikiem Yang Jiechi w Rzymie w poniedziałek.

Rzecznik chińskiej ambasady Liu Bingyu powiedział CNN w niedzielę, że nie słyszał o prośbie Rosji.

„Nigdy o tym nie słyszałem. Chiny są głęboko zaniepokojone i smutne z powodu sytuacji na Ukrainie. Mamy szczerą nadzieję, że sytuacja się uspokoi i pokój wkrótce powróci” – powiedział Pingyu. „Obecna sytuacja na Ukrainie jest rzeczywiście niepokojąca. Należy dołożyć wszelkich starań, aby wesprzeć Rosję i Ukrainę w dalszych negocjacjach pomimo trudnej sytuacji, aby osiągnąć pokojowe rozwiązanie. Popieramy i zachęcamy do wszelkich wysiłków prowadzących do pokojowego rozwiązania kryzysu. Obecnie najważniejszym priorytetem jest zapobieganie eskalacji kryzysu. Sytuacja jest napięta, a nawet wymyka się spod kontroli. Istnieje konsensus w tej sprawie wśród społeczności międzynarodowej, w tym zaangażowanych stron.

Chiny wzywają do maksymalnej powściągliwości i zapobiegania ogromnemu kryzysowi humanitarnemu. Chiny wystąpiły z inicjatywą odpowiedzi na sytuację humanitarną na Ukrainie. Chiny udzieliły Ukrainie pomocy humanitarnej i będą to robić nadal.

Biały Dom powiedział w zeszłym tygodniu, że Chiny „spełniają ustalone wymogi” dotyczące sankcji.

READ  Ziemia miała przeżyć kolejny rok rekordowo ciepłych temperatur, ale aż tak?

„Nasza ocena jest teraz taka, że ​​(Chiny) trzymają się ustalonych wymagań, ale będziemy nadal zachęcać każdy kraj, aby dużo myślał o roli, jaką chcą odegrać w historii, gdy wszyscy patrzymy wstecz” – Biały Dom Sekretarz prasowy Jen Psaki powiedziała podczas środowego briefingu.