21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Meloni zostanie premierem podczas głosowania Włochów

Meloni zostanie premierem podczas głosowania Włochów

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Włosi spodziewali się wyborów prawicowej koalicji
  • Meloni będzie pierwszą kobietą-premierem w kraju
  • Wczesne głosowanie po upadku rządu Draghiego

RZYM (Reuters) – Włosi głosowali w niedzielę w wyborach, które mają przywrócić najbardziej prawicowy rząd w kraju od czasów II wojny światowej i utorować drogę Gruzji Meloni do zostania pierwszą kobietą-premierem.

Prawicowa koalicja kierowana przez Bractwo Włoch Meloniego wydawała się być gotowa do wyraźnego zwycięstwa, gdy ostatnie sondaże opinii publicznej zostały opublikowane dwa tygodnie temu.

Ale biorąc pod uwagę zaciemnienie sondaży w ciągu dwóch tygodni przed wyborami, wciąż jest miejsce na zaskoczenie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sondaże rozpoczęły się o 7 rano (0500 GMT), a głosowanie potrwa do 23:00 (2100 GMT), kiedy to opublikowane zostaną sondaże opinii.

Jednak skomplikowane obliczenia wymagane przez hybrydową ordynację proporcjonalną/pierwszorzędną powodują, że może upłynąć kilka godzin, zanim będzie znany skład nowego miniparlamentu.

„Niech żyje demokracja”, powiedział Matteo Salvini, lider Ligi, jeden z głównych sojuszników Meloni, oddając swoje głosy w Mediolanie w niedzielę rano.

Meloni będzie wyraźnym kandydatem na premiera jako lider koalicji, w skład której wchodzi także Forza Italia byłego premiera Silvio Berlusconiego.

85-letni Berlusconi również głosował w Mediolanie, mając na sobie jeden ze swoich modelowych dwurzędowych garniturów. Meloni miała głosować później w swoim rodzinnym Rzymie.

Jeden z Romów powiedział, że ma nadzieję, że wygra prawica.

„Lewica, z tego, co słyszę, nie ma poważnego oświadczenia i samych partii, podczas gdy prawica ma przynajmniej koalicję” – powiedział wyborca, który nazywał się Paolo.

Według wstępnych danych frekwencja wyniosła około 19% w południe czasu lokalnego, co jest zasadniczo zgodne z wyborami krajowymi w 2018 r. Pojawiły się spekulacje, że znaczna liczba Włochów zdecyduje się nie głosować po skromnej letniej kampanii wyborczej.

READ  Poszukiwania zaginionych osób zostają wznowione, gdy katastrofa Yeti Airlines uwydatnia niebezpieczeństwa związane z lataniem w Nepalu

Nawet jeśli wynik będzie rozstrzygający, jest mało prawdopodobne, że następny rząd obejmie urząd przed końcem października, ponieważ nowy parlament spotka się dopiero 13 października.

Wzrost Meloni

Zwycięstwo było maksymalnym zauważalnym wzrostem Meloni, którego partia zdobyła zaledwie 4% głosów w ostatnich wyborach krajowych w 2018 roku.

Meloni, lat 45, bagatelizuje postfaszystowskie korzenie swojej partii jako dużej grupy konserwatywnej. Zobowiązała się wspierać zachodnią politykę wobec Ukrainy i nie podejmować nadmiernego ryzyka w sytuacji, gdy gospodarka mocno ucierpiała wskutek wzrostu cen.

Pierwsze od ponad wieku jesienne wybory we Włoszech przerodziły się w konflikty między partiami, które w lipcu obaliły szeroki rząd jedności narodowej premiera Mario Draghiego.

Włochy mają historię niestabilności politycznej, a następny premier będzie kierował 68. rządem tego kraju od 1946 r. i stoją w obliczu wielu wyzwań, w szczególności rosnących kosztów energii.

Wynik głosowania będzie też z niepokojem obserwowany w europejskich stolicach i na rynkach finansowych.

Przywódcy Unii Europejskiej, żądni jedności po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, obawiają się, że Włochy będą bardziej nieprzewidywalnym partnerem niż za czasów byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego Draghiego.

Jeśli chodzi o rynki, wciąż istnieją obawy co do zdolności Włoch do zarządzania stosem zadłużenia w wysokości około 150% PKB.

(1 dolar = 1,0252 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Napisane przez Keitha Weira, redagowanie przez Jane Merriman i Susan Fenton

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.