23 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Super Tajfun Carding: Filipiny w czerwonej pogotowiu, gdy zbliża się Nuru

Super Tajfun Carding: Filipiny w czerwonej pogotowiu, gdy zbliża się Nuru

Burza, znana lokalnie jako Super Tajfun Carding, osiągnęła status supertajfunu wczesnym rankiem w niedzielę czasu lokalnego na Filipinach po nagłym nasileniu się.

„Najwyższy protokół gotowości i reagowania na sytuacje kryzysowe został aktywowany w Metro Manila, Central Luzon, Calabarzon, Mimaropa i Bicol District” – powiedziała Narodowa Rada ds. Ograniczania i Zarządzania Ryzykiem Klęsk Żywiołowych.

Wezwała publiczność do zachowania czujności, dodając, że w ciągu najbliższych 18 godzin spodziewane są silne wiatry

Oczekuje się, że tajfun wyląduje wieczorem w północnej części Quezon lub południowej części Aurory, poinformowała w cogodzinnym biuletynie telewizyjnym Filipińska Administracja Usług Atmosferycznych, Geofizycznych i Astronomicznych (PAGASA).

Nie wykluczyła wcześniejszego lądowania po południu na Wyspach Bolillo.

Szkoły w wielu miastach, w tym Muntinlupa i Aurora, zawiesiły zajęcia w poniedziałek 26 września z powodu zbliżającej się burzy.

Według CNN Weather, Nauru ma teraz wiatry odpowiadające huraganowi kategorii 5 w USA.

Oczekuje się, że w ciągu najbliższych 24 godzin na Luzon przyniosą duże fale i burze, ulewne deszcze i wiatry o prędkości przekraczającej 200 km/h (124 mph).

PAGASA wydała sygnał ostrzegawczy poziomu 4 dla Wysp Beaulieu w oczekiwaniu na znaczne szkody, które mogą być spowodowane przez burzę.

Ostrzeżenie pojawia się po gwałtownym nasileniu się burzy we wczesnych godzinach niedzielnego poranka.

Zdjęcie satelitarne z soboty opublikowane przez NASA pokazuje, że tajfun Noru zbliża się do Filipin.

Joint Hurricane Warning Center poinformowało, że wzmocniło siłę huraganu ze 140 kilometrów na godzinę (85 mil na godzinę) do 250 kilometrów na godzinę (155 mil na godzinę) w ciągu zaledwie sześciu godzin.

PAGASA wydała również ostrzeżenia na poziomie 2 i 3 dla większości obszaru Luzon, w tym Metro Manila.

Tropical Storm Talas zabija dwie osoby w Japonii

Tymczasem władze w Japonia Powiedział, że w niedzielę dwie osoby zginęły w osunięciach ziemi spowodowanych przez burzę tropikalną Talas.

Rząd prefektury Shizuoka donosi, że jedna osoba zaginęła po tym, jak jego samochód wpadł do rzeki.

Drewno i gruz zostały zmiecione przez Tropical Storm Talas w Shimada w prefekturze Shizuoka w Japonii 24 września 2022 r.

Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej prefektura odnotowała najintensywniejsze dzienne opady w historii, w tym rekordowe 416,5 mm (ponad 16 cali) deszczu w Suruga-ku w mieście Shizuoka.

READ  Co by się stało, gdyby Stany Zjednoczone wprowadziły na Ukrainie strefę zakazu lotów?

Podczas deszczów powiat wezwał 1 200 000 rodzin – około 3 mln ludzi – do ewakuacji.

Dodała, że ​​ponad tysiąc domów i wiele dróg w hrabstwie zostało zalanych przez powódź, dodając, że zawaliło się wiele mostów.