22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Trzęsienie ziemi w Japonii zabiło dwie osoby, zamknęło fabryki i odcięło energię elektryczną tysiącom domów

Trzęsienie ziemi w Japonii zabiło dwie osoby, zamknęło fabryki i odcięło energię elektryczną tysiącom domów

TOKIO (Reuters) – Potężne trzęsienie ziemi u północno-wschodniego wybrzeża Japonii odcięło w czwartek wodę i elektryczność tysiącom domów i zmusiło fabryki do zawieszenia działalności, zwiększając problemy w łańcuchu dostaw dla producentów smartfonów, elektroniki i samochodów na całym świecie.

Trzęsienie o sile 7,4 nastało tuż przed północą w środę na wschód od prefektury Fukushima, tego samego regionu, który 11 lat temu został dotknięty największym trzęsieniem ziemi w Japonii.

Według rzecznika rządu Hirokazu Matsuno, w ostatnim trzęsieniu ziemi zginęły co najmniej dwie osoby, a 161 zostało rannych, podczas gdy tysiące zginęły w katastrofie w 2011 roku, kiedy trzęsienie ziemi o sile 9,1 wywołało również tsunami i spowodowało zawalenie się elektrowni jądrowej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Tym razem nie zgłoszono żadnych anomalii w żadnej z elektrowni jądrowych, chociaż władze poinformowały, że w budynku turbiny, który został sparaliżowany w 2011 r., włączył się alarm przeciwpożarowy.

Jednak trzęsienie ziemi nadal sieje spustoszenie w branży.

Producent chipów Renesas Electronics Corp (6723.T) Będąc głównym dostawcą chipów samochodowych, wstrzymał produkcję u dwóch producentów półprzewodników i częściowo wstrzymał produkcję u trzeciego.

Wśród nich była fabryka Naka w prefekturze Ibaraki na północ od Tokio, która dostarcza półprzewodniki do firm samochodowych na całym świecie. Niedobory chipów spowodowane zakłóceniami związanymi z COVID-19 zmusiły już wiele firm motoryzacyjnych do ograniczenia produkcji.

Producent komponentów elektronicznych Murata Manufacturing (6981.T) Zatrzymał również działalność w swoich fabrykach, ponieważ w następstwie trzęsienia ziemi w fabryce produkującej części do smartfonów wybuchł pożar.

Firma z grupy Sony (6758.T) Produkcja została wstrzymana w dwóch zakładach w prefekturze Miyagi i trzecim w prefekturze Yamagata. Zakłady produkują nośniki pamięci, diody laserowe i czujniki obrazu.

Toyota Motor Corporation (7203.T) Powiedział, że wznowi pracę przy zmniejszonej wydajności w dwóch elektrowniach w czwartek wieczorem po zawieszeniu działalności po trzęsieniu ziemi.

READ  Republika Południowej Afryki broni planowanych ćwiczeń wojskowych z Rosją i Chinami

Eneos Corp., największa japońska rafineria, zamknęła rafinerię w Sendai, w tym jej instalację do destylacji ropy naftowej 145 000 baryłek dziennie.

Władze na czas nieokreślony zawiesiły pociągi ekspresowe Shinkansen i zamknęły co najmniej jedną główną autostradę do tego obszaru w celu przeprowadzenia kontroli bezpieczeństwa.

złe wspomnienia

Rozsypały się fragmenty fasad ulic w niektórych rejonach Fukushimy. Na nagraniu telewizyjnym widać było spadzisty dach nad rozbitym zaparkowanym samochodem i robotników sprawdzających popękane autostrady.

„Czułem, że ta osoba jest inna (od trzęsienia ziemi z 2011 roku), to było fenomenalne. Musiałem się czegoś trzymać, żeby się wyprostować” – powiedział Oi Hoshino, właściciel baru w Fukushimie.

Jeden z jej klientów zignorował początkowe drgawki, ale kiedy największe uderzenie uderzyło, wstał i krzyknął: „To jest duże!” Pamięta jednak, że jedynym uszkodzeniem jej taśmy były potłuczone kubki i ramki do zdjęć.

Około 300 kilometrów na południe od Fukushimy, obszary stolicy, Tokio, były pozbawione prądu przez prawie trzy godziny po trzęsieniu.

Wcześniejsze ostrzeżenie o tsunami dla północno-wschodniego wybrzeża zostało zniesione, a do wczesnych godzin czwartkowych w stolicy został w pełni przywrócony prąd, chociaż ludzie w niektórych częściach Fukushimy nadal czekali na prąd do wczesnych godzin wieczornych.

Matsuno powiedział, że SDF transportuje wodę do społeczności, których systemy wodne zostały uszkodzone, a mieszkańcy miasta w Fukushimie ustawiają się w kolejkach do napełniania plastikowych zbiorników.

Premier Fumio Kishida powiedział, że rząd będzie w stanie wysokiej gotowości na możliwość wystąpienia silniejszych wstrząsów w ciągu najbliższych dwóch do trzech dni.

Według Japońskiej Agencji Meteorologicznej trzęsienie ziemi miało miejsce o 23:36 czasu lokalnego (1400 GMT) u wybrzeży prefektury Fukushima na głębokości 60 kilometrów.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy w 101. dniu inwazji | Ukraina

Trzęsienie ziemi z 2011 r. zostało upamiętnione w całym kraju niecały tydzień temu o sile 9,1 stopnia wraz z tsunami, w którym zginęło około 18 000 osób.

Jednak niedawne trzęsienie ziemi ożywiło ciągłe obawy o bezpieczeństwo jądrowe, stanowiąc potencjalne wyzwanie dla wysiłków Kishidy na rzecz ponownego uruchomienia zlikwidowanych elektrowni jądrowych. Czytaj więcej

(Ta historia jest sparafrazowana, aby usunąć obce słowo w akapicie 3)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże autorstwa Sakury Murakami, Makiko Yamazaki, Elaine Lies, Tima Kelly’ego i Goo Min Park; Montaż przez Kennetha Maxwella, Christophera Cushinga i Simona Camerona-Moore

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.