9 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tekst papieskiej mszy wielkopiątkowej został odwołany po ukraińskim proteście

Tekst papieskiej mszy wielkopiątkowej został odwołany po ukraińskim proteście

Ukrainki i Rosjanki trzymają krzyż podczas procesji Via Crucis (Drogi Krzyżowej) podczas obchodów Wielkiego Piątku w Koloseum w Rzymie, Włochy, 15 kwietnia 2022 r. REUTERS / Guglielmo Manjiabani TPX OBRAZY DNIA

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

RZYM (Reuters) – Ukrainka i Rosjanka uczestniczyła w wielkopiątkowej modlitwie papieża Franciszka „Droga krzyżowa”, ale medytacja, którą napisała, została odrzucona po tym, jak Ukraińcy protestowali, że wojna uczyniła ją nieodpowiednią.

Tradycyjna procesja Via Crucis w rzymskim Koloseum była przedmiotem kontrowersji na początku tego tygodnia, kiedy program pokazał, że dwie przyjaciółki, pielęgniarka i studentka pielęgniarstwa w rzymskim szpitalu, wezmą w nim udział.

Nabożeństwo przy świecach składa się z 14 stacji drogi krzyżowej, etapów między skazaniem Jezusa na śmierć a jego pogrzebem. Często jest wyznaczany tak, aby ci, którzy niosą krzyż z jednej stacji na drugą, odzwierciedlały wydarzenia na świecie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Arcybiskup major Światosław Szewczuk, zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjskiego na Ukrainie, określił ich włączenie jako niewłaściwe i niejednoznaczne, ponieważ „nie uwzględniało kontekstu militarnej agresji Rosji na Ukrainę”.

Oryginalny tekst medytacji napisany przez dwie kobiety mówi o śmierci, utracie wartości, gniewie, rezygnacji i pojednaniu pomimo bombardowań.

Szewczuk powiedział, że tekst, który został zatwierdzony przez Watykan, był „niespójny, ale ofensywny, zwłaszcza w kontekście spodziewanego drugiego i najkrwawszego ataku sił rosyjskich na nasze miasta i wsie”.

Swoje niezadowolenie wyraził również ambasador Ukrainy w Watykanie Andriej Jurasz.

W piątek wieczorem oryginalny tekst składający się z 200 słów został zastąpiony dwoma zdaniami: „W obliczu śmierci milczenie jest najbardziej wymownym słowem. Zatrzymajmy się wszyscy w cichej modlitwie i módlmy się w sercu o pokój na świecie. „

READ  G7 omawia środki mające na celu złamanie rosyjskiego embarga na eksport zboża z Ukrainy | Ukraina

Potem kilkutysięczny tłum zamilkł na mniej więcej tyle czasu, ile zajęłoby przeczytanie oryginalnej, dłuższej medytacji.

Francis siedział i obserwował procesję siedzącą na białym krześle.

W swojej ostatniej modlitwie prosił Boga, aby pozwolił „wrogom uścisnąć ręce, aby zakosztowali wzajemnego przebaczenia, i odebrał rękę bratu, którą podniósł przeciwko bratu, aby zgoda mogła wypłynąć z tego, co jest teraz nienawiść.”

Od początku wojny Franciszek wyraźnie wspominał o Rosji tylko w modlitwie, takiej jak specjalne ogólnoświatowe wydarzenie na rzecz pokoju 25 marca. Ale jasno wyraził swój sprzeciw wobec działań Rosji, używając słów podboju, agresji i okrucieństw.

Moskwa opisuje te działania na Ukrainie jako „specjalną operację wojskową”, której celem nie jest okupacja terytorium, ale rozbrojenie i „rozbrojenie” kraju. Franciszek milcząco odrzucił tę definicję.

Oczekuje się, że wojna na Ukrainie będzie nadal rzucać cień na pozostałą działalność papieża w Wielkim Tygodniu.

W sobotni wieczór Franciszek poprowadzi mszę wielkanocną w katedrze.

W Niedzielę Wielkanocną, najważniejszy dzień w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym, odprawi Mszę św. na Placu św. Piotra, a następnie dwa razy w roku wygłosi orędzie i błogosławieństwo „Urbi et Orbi” (Miasto i światu).

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Philipa Pullelli) Montaż: Nick Szymiński

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.