20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zełenski kpi z sił rosyjskich walczących o „kredyt” w Solidarze |  wiadomości o konflikcie

Zełenski kpi z sił rosyjskich walczących o „kredyt” w Solidarze | wiadomości o konflikcie

Szef grupy najemników Wagnera, Jewgienij Prigożyn, oskarżył rosyjski establishment wojskowy o próbę „kradzieży zwycięstwa” pod Solidarem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski kpił z walk wewnętrznych między ministerstwem obrony Rosji a grupą najemników Wagnera o to, kto powinien przypisać zasługi za próbę zdobycia miasta Solidar, mówiąc, że pokazuje to „wyraźny znak porażki wroga”.

W piątkowym przemówieniu wideo Zełenski powiedział, że bitwy o Solidar i inne wschodnie miasta na Ukrainie trwają pomimo konkurujących ze sobą twierdzeń Wagnera i rosyjskiego rządu, że to ich siły przejęły kontrolę nad miastem wydobywającym sól. .

Upadek Solidaru byłby pierwszym znaczącym osiągnięciem Rosji na polu bitwy po miesiącach odwrotów wojskowych i niepowodzeń przeciwko siłom ukraińskim, chociaż analitycy wojskowi i Stany Zjednoczone bagatelizują strategiczne znaczenie miasta, w którym rozegrały się jedne z najkrwawszych bitew w historii. wojna. Z dala.

„Trudna bitwa o obwód doniecki trwa. Walka o Bachmut, Soledar, Kryminę i inne miasta i wsie na wschodzie naszego kraju trwa” – powiedział Zełenski w swoim przemówieniu.

„Chociaż wróg skoncentrował swoje największe siły w tym kierunku, nasze siły – Siły Zbrojne Ukrainy, wszystkie siły obrony i bezpieczeństwa – bronią państwa” – powiedział.

Zełenski odniósł się następnie do sporu między rosyjskim Ministerstwem Obrony a najemnikami Wagnera.

„Oni już walczą między sobą o to, komu należy przypisać jakiś postęp taktyczny” – powiedział.

To wyraźny znak porażki wroga. To kolejna zachęta dla nas wszystkich do wywierania większego nacisku na okupanta i zadawania większych strat wrogowi”.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jego siły zbrojne zdobyły Solidar w czwartek wieczorem, co prawdopodobnie pozwoliło im odciąć ukraińskie szlaki zaopatrzeniowe do miasta Bakhmut, na południowy zachód od Solidaru, i uwięzić tam pozostałe siły ukraińskie.

W swoim oświadczeniu resort przypisał zajęcie miasta wojskom rosyjskim i lotnictwu, nie odnosząc się do roli Grupy Wagnera.

READ  Islandia ogłasza stan wyjątkowy w związku z nasilającymi się trzęsieniami ziemi i obawą przed erupcją wulkanu

Założyciel Wagnera Jewgienij Prigożyn, który bardzo krytycznie odnosił się do niepowodzeń regularnej armii rosyjskiej, na początku tego tygodnia przedwcześnie stwierdził, że Solidar upadł. Utrzymywał również, że walki tam toczyli wyłącznie jego ludzie.

W komentarzach najwyraźniej skierowanych do rosyjskiego establishmentu obronnego Prigożyn skarżył się w piątek na „konflikty wewnętrzne, korupcję, biurokrację i urzędników, którzy chcą pozostać na stanowisku”, a także na to, co opisał jako ciągłe próby „kradzieży zwycięstwa” Wagnerowi.

W odpowiedzi rosyjskie Ministerstwo Obrony pod koniec piątku wydało drugie oświadczenie mające na celu „wyjaśnienie” sytuacji i uznanie roli bojowników Grupy Wagnera w Solidarze.

„Jeśli chodzi o bezpośrednie szturmowanie okupowanych przez Siły Zbrojne Ukrainy dzielnic miasta Solidar, ta misja bojowa została pomyślnie zrealizowana dzięki odważnym i uczciwym działaniom ochotników z oddziałów szturmowych Wagnera” – poinformowało Ministerstwo Obrony.

Kijowska niezależna agencja informacyjna zauważyła, że ​​rywalizacja o kredyt między siłami rosyjskimi nie przeszła na Ukrainie niezauważona, a Mychajło Podolak, doradca kancelarii prezydenta, napisał na Twitterze, że „publiczna wrzawa” o to, „kto lepiej walczy” w Solidarze „była dobry znak na początek”. Niesamowite zakończenie.

Rosja pozwoliła Prigożynowi zwerbować dziesiątki tysięcy swoich więźniów dla Wagnera, co według amerykańskich urzędników to siła 50 000 żołnierzy, i pozwoliła mu zapewnić im czołgi, samoloty i systemy obrony przeciwrakietowej.

Według Reutersa Kreml stał również z boku, gdy szef Wagnera czasami atakował najwyższe rosyjskie władze, chociaż niektórzy zachodni analitycy wojskowi sugerowali, że niedawne powołanie najwyższego generała Rosji do kierowania wojną na Ukrainie miało na celu zrównoważenie Prigożyna. Efekt.

READ  Siostra Kim mówi, że podejrzenia dotyczące satelity szpiegowskiego to „szczekanie psów”

Pomimo czasami publicznie napiętych stosunków z rosyjskim Ministerstwem Obrony, niektórzy zachodni analitycy wojskowi podejrzewają, że Wagner jest z nim ściśle powiązany.

Źródło zbliżone do władz rosyjskich, które poprosiło o zachowanie anonimowości, ponieważ nie są upoważnione do wypowiadania się w mediach, powiedziało Reuterowi, że Kreml postrzega Prigożyna jako użytecznego operatora, ale zachowuje nieokreślone gwarancje co do jego rosnącej potęgi.

„Istnieje pułap (dla wzrostu) i istniejące mechanizmy”, powiedziało źródło, które odmówiło podania więcej szczegółów.