25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: aktualizacje na żywo

Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: aktualizacje na żywo

przypisane mu…Zdjęcie Siergieja Poplewa

Podczas gdy jego siły walczą na Ukrainie, a jego gospodarka jest obciążona sankcjami, rosyjski prezydent Władimir Putin przyjął w środę wyzywający ton, argumentując, że Zachód poniósł porażkę w swojej „gospodarczej, finansowej i technologicznej agresji” na Rosję i że jego kraj tylko zyskał na tym. globalne oburzenie z powodu jego inwazji.

„Nie mamy nic do stracenia i nic do stracenia” – powiedział Putin na konferencji ekonomicznej w rosyjskim dalekowschodnim mieście Władywostok.

Oświadczenie Putina było odrzuceniem żniw w ludziach, które Rosja poniosła w swojej wyczerpującej kampanii od czasu inwazji w lutym. Jego Departament Obrony potwierdził setki zgonów, chociaż ta liczba nie była aktualizowana od miesięcy. Szacunki zachodnie są znacznie wyższe: w zeszłym miesiącu oszacowano to w Stanach Zjednoczonych Podczas wojny zginęło lub zostało rannych 80 000 rosyjskich żołnierzy.

Putin powiedział również, że spotka się w przyszłym tygodniu z coraz ważniejszym sojusznikiem, chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, ponieważ rosyjski przywódca próbuje rozszerzyć więzi gospodarcze z Azją, aby przeciwdziałać skutkom zachodnich sankcji. Twierdził, że inwazja, która trwa już siódmy miesiąc, podniosła międzynarodową pozycję Moskwy i że stłumienie sprzeciwu oczyszczało Rosję ze „szkodliwych” elementów, w tym dziennikarzy, którzy opuścili kraj od początku konfliktu.

„Oczywiście zachodzi pewna polaryzacja – zarówno na świecie, jak iw kraju – ale myślę, że to będzie tylko korzystne” – powiedział Putin. „Bo wszystko, co niepotrzebne, szkodliwe i wszystko, co uniemożliwia nam pójście naprzód, zostanie odrzucone”.

Potwierdził również swoją interpretację wojny na Ukrainie jako kulminacji wysiłków sabotowania niesprawiedliwego porządku światowego prowadzonego przez Stany Zjednoczone, mówiąc, że kraje zachodnie „dążą do utrzymania poprzedniego porządku światowego, który tylko im przyniósł korzyści”.

READ  Papież Franciszek prosi o ponowne rozpatrzenie sprawy Rubinka

Komentarze Putina pojawiły się, gdy jego siły stanęły w obliczu coraz trudniejszej sytuacji na liniach frontu na Ukrainie, gdzie od ponad dwóch miesięcy nie są w stanie kontrolować kluczowego miasta. Ukraina rozpoczyna kontratak, który według jej urzędników wykazuje pierwsze oznaki sukcesu.

„Wszystkie nasze działania mają na celu pomoc ludziom mieszkającym w Donbasie” – powiedział Putin, odnosząc się do regionu wschodniej Ukrainy, który jego siły chciały podbić, i obiecał wypełnić ten „obowiązek do końca”.

Rosyjski prezydent starał się wzbudzić przekonanie, że dążenia Zachodu do izolacji Moskwy są skazane na niepowodzenie. Uczestnicząc w panelu na scenie z przywódcą Birmy i premierem Mongolii oraz trzecim najwyższym rangą członkiem Komunistycznej Partii Chin, zasugerował, że Rosja mogłaby przesunąć swoje przepływy handlowe w kierunku Azji.

„Bez względu na to, jak bardzo ktoś chce izolować Rosję, jest to niemożliwe” – powiedział Putin. „Po prostu spójrz na mapę”.

Putin powiedział, że rosyjskie rynki walutowe i finansowe ustabilizowały się, inflacja została okiełznana, a bezrobocie utrzymywane jest na „rekordowo niskim poziomie”. Jego optymistyczne komentarze zostały jednak złagodzone przez decydentów gospodarczych, którzy twierdzą, że powrót rosyjskiej gospodarki do poziomu przedwojennego będzie trwał latami, a jej wzrost będzie słabnąć, dopóki będą obowiązywać zachodnie sankcje. Wielu analityków spodziewa się również dalszych wstrząsów, ponieważ kraje europejskie nadal realizują plany znacznego ograniczenia zakupów rosyjskiej ropy do końca roku.

Putin wykorzystał część swojego przemówienia, by zakwestionować rzadki przykład współpracy między Rosją a Ukrainą: umowę wynegocjowaną przez ONZ, pozwalającą na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

Oskarżył kraje zachodnie o „oszustwo” poprzez kierowanie statków z najbiedniejszych krajów świata i nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie tego twierdzenia. Putin powiedział, że skonsultuje się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w sprawie dostosowania warunków umowy, aby ograniczyć przepływ zboża do krajów zachodnich.

READ  Palestyńczycy uciekają z północnej Gazy po tym, jak Izrael nakazał ewakuację miliona ludzi w obliczu zbliżającej się ofensywy lądowej

Urzędnicy amerykańscy uznali komentarze Putina za wprowadzające w błąd, mówiąc, że ogromne ilości zboża docierają do potrzebujących krajów poza Europą. W zeszłym tygodniu statek Światowego Programu Żywnościowego przewożący 23 300 ton ukraińskiego zboża przybył do Dżibuti w Rogu Afryki, a drugi statek przewożący 37 000 ton metrycznych. Wyjedź do Jemenu.

Wysoki rangą urzędnik USA powiedział, że komentarze Putina można odczytywać jako ostatnią próbę wbicia klina między zachodnie i rozwijające się narody na Globalnym Południu przez rosyjskiego przywódcę, co może prowadzić do większej presji na zakończenie walk na warunkach korzystnych dla Moskwy.

Michael Crowley Przyczyń się do przygotowania raportów.