2 października, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Starcia między Koreą Południową a Chinami o tarczę antyrakietową USA, komplikujące pojednanie

Starcia między Koreą Południową a Chinami o tarczę antyrakietową USA, komplikujące pojednanie

Pociski przechwytujące High Altitude Defensive Interceptor (THAAD) w Seongju, Korea Południowa, 13 czerwca 2017 r. Zdjęcie zrobione 13 czerwca 2017 r. REUTERS / Kim Hong-Ji

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

SEOUL (Reuters) – Chiny i Korea Południowa starły się w czwartek o amerykańską tarczę przeciwrakietową, grożąc podważeniem wysiłków nowego rządu w Seulu w celu przezwyciężenia długotrwałych różnic w zakresie bezpieczeństwa.

Spór o system obrony obszaru dużych wysokości (THAAD) pojawił się po pozornie gładkiej pierwszej wizycie ministra spraw zagranicznych Korei Południowej w tym tygodniu w Chinach.

Chiny, twierdząc, że potężny radar THAAD penetruje ich przestrzeń powietrzną, ograniczyły handel i import kultury po tym, jak Seul ogłosił jego rozmieszczenie w 2016 r., zadając poważny cios relacjom.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Biuro prezydenckie Korei Południowej poinformowało w czwartek, że system stacjonujący w tym kraju jest środkiem samoobrony, zgodnie z tekstem briefingu, po tym, jak Pekin poprosił Seul o nierozmieszczanie dodatkowych baterii i ograniczenie użycia istniejących.

Prezydent Yoon Seok-yeol, który postrzega system jako klucz do przeciwdziałania rakietom Korei Północnej, obiecał zerwać z obietnicami poprzedniego rządu, że nie będzie dalej rozprzestrzeniał THAAD, nie uczestniczył w kierowanej przez USA globalnej tarczy antyrakietowej ani nie tworzył trójstronnego sojuszu wojskowego, który obejmuje Japonię.

Podczas kampanii wyborczej konserwatysta Yoon obiecał kupić kolejną baterię THAAD, ale od czasu objęcia urzędu w maju jego rząd skupił się na tym, co urzędnicy nazywają „normalizacją” działania obecnego systemu będącego w posiadaniu i eksploatowanym przez USA.

Podczas wtorkowego spotkania południowokoreański minister spraw zagranicznych Park Jin i jego chiński odpowiednik Wang Yi omówili sposoby ponownego otwarcia negocjacji w sprawie denuklearyzacji z Koreą Północną i wznowienia eksportu kultury, takiej jak muzyka i filmy K-pop, do Chin. Czytaj więcej

READ  Huragan Fiona uderza w Wyspy Turks i Caicos jako „zagrażająca życiu” burza kategorii 3

Rzecznik Wang powiedział w środę, że obaj „zgodzili się poważnie traktować swoje uzasadnione obawy i nadal mądrze podchodzić do tej kwestii i właściwie nią zarządzać, aby upewnić się, że nie stanie się przeszkodą dla zdrowego i stałego rozwoju stosunków dwustronnych”.

Rzecznik Chin powiedział w wiadomościach informacyjnych, że rozmieszczenie THAAD w Korei Południowej „podważa strategiczne interesy bezpieczeństwa Chin”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej poinformowało w oświadczeniu, że Park powiedział Wangowi, że Seul nie będzie przestrzegać umowy z 2017 roku, zwanej „trzema przepisami”, ponieważ nie jest to formalne zobowiązanie ani porozumienie.

Chiny nalegają również, aby Korea Południowa zastosowała się do „jednego ograniczenia” – ograniczającego korzystanie z istniejących baterii THAAD. Seul nigdy nie uznał tego elementu, ale rzecznik Wang podkreślił w środę, że Chiny przywiązują wagę do sytuacji „trzy regulacje, jedno ograniczenie”.

Podczas wizyty Parka w mieście Qingdao na wschodnim wybrzeżu, należący do chińskiej partii komunistycznej Global Times pochwalił Yun za okazanie „niezależnej i racjonalnej dyplomacji wobec Chin” poprzez nie spotykanie się osobiście z wizytą przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

Ale gazeta ostrzegała, że ​​sprawa THAAD jest „poważnym i nieuniknionym ukrytym zagrożeniem w stosunkach między Chinami a Koreą Południową”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Relacja z Hyonhee Shin w Seulu; Dodatkowe sprawozdania Su Hyang Choi w Seulu i Yu Lun Tian w Pekinie. Montaż przez Josha Smitha i Williama Mallarda

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.