7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biden i Kishida, premier Japonii, spotykają się, aby omówić rosnącą potęgę Chin

Japonia jest ważnym członkiem Czteroosobowego Sojuszu w Azji, który obejmuje Stany Zjednoczone, Indie i Australię, i został utworzony częściowo w celu przeciwdziałania chińskiej potędze w regionie Indo-Pacyfiku. Chińscy urzędnicy twierdzą, że jest jasne, że Stany Zjednoczone próbują wykorzystać sojusze i partnerstwa w regionie, aby ograniczyć Chiny, w tym Kwartet, a także AUKUS, nowy sojusz bezpieczeństwa utworzony przez USA, Wielką Brytanię i Australię.

W piątek Stany Zjednoczone i Japonia ogłosiły także nową umowę o współpracy w zakresie eksploracji kosmosu, Księżyca i „innych ciał niebieskich”. Umowa została podpisana przez Antoniego J. Blinken, sekretarz stanu USA i Yoshimasa Hayashi, japoński minister spraw zagranicznych, pochwalili porozumienie podczas wydarzenia w siedzibie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej.

Urzędnicy amerykańscy i japońscy powiedzieli w środę, że oba kraje rozszerzą współpracę wojskową, w tym poprzez poprawę tego, co rządy nazywają zdolnościami uderzeniowymi Japonii, oraz uczynienie kontyngentu piechoty morskiej tego kraju bardziej elastycznym do potencjalnej walki. Japonia poinformowała, że ​​planuje zakup setek amerykańskich pocisków manewrujących Tomahawk. W tej chwili Wielka Brytania jest jedynym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych dysponującym rakietami.

Podczas gdy administracje w Tokio reinterpretują znaczenie obowiązujących od dziesięcioleci ograniczeń konstytucyjnych nałożonych na narodowe siły obronne, decyzja pana Kishidy o przeprowadzeniu kontrataku wykracza poza to, co nawet niektórzy z najbardziej zatwardziałych członków rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej byli gotowi zrobić . powiedz to

Potwierdzając te zobowiązania w Waszyngtonie i uzyskując wyraźne poparcie pana Bidena i innych amerykańskich urzędników, pan Kishida ratuje niektóre ze swoich nowych zobowiązań wojskowych. Będzie teraz musiał nawigować, aby Sejm, japoński parlament, pomógł go wdrożyć.

Posunięcie Japonii w kierunku zwiększenia armii może wywołać niepokój w Korei Południowej, kolejnym sojuszniku USA, z powodu długotrwałego gniewu wielu Koreańczyków z powodu brutalnej okupacji Półwyspu Koreańskiego przez Japonię w zeszłym stuleciu. Kwestia ta nadal utrudnia stosunki między obydwoma krajami.

READ  Brazylia głosuje w niedzielę. Oto, co musisz wiedzieć

Zgodnie z nowym amerykańskim porozumieniem dotyczącym rozmieszczenia w Japonii, osoby służące na Okinawie w ramach 12. pułku piechoty morskiej, jednostki artylerii, miałyby przejść do bardziej mobilnej grupy: 12. pułku piechoty morskiej wybrzeża. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że nowa formacja pozwoli siłom łatwiej rozmieścić się na innych wyspach wzdłuż wybrzeża, gdy zajdzie taka potrzeba.