24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ze wszystkich firm Intel w swojej obecnie usuniętej prezentacji usuwa numerację procesorów AMD

Ze wszystkich firm Intel w swojej obecnie usuniętej prezentacji usuwa numerację procesorów AMD

Zbliżenie / Usunięta teraz prezentacja Intela to słuszna uwaga, ale z nutą nieszczerości.

Firma AMD zmieniła w zeszłym roku sposób numeracji procesorów Ryzen do laptopów, przechodząc na nowy system, który jednocześnie zapewnia bardziej szczegółowe informacje niż stary system, a jednocześnie ukrywa dokładną żywotność różnych architektur procesorów i procesorów graficznych typu „mix-and-match”.

Na przykład doświadczony kupujący może spojrzeć na „3” na procesorze Ryzen 5 7530U i stwierdzić, że wykorzystuje on starszy rdzeń procesora oparty na Zen 3. Jednak mniej kompetentnemu nabywcy można wybaczyć spojrzenie na część „7000” i zakładając, że chip jest znacznie nowszy i lepszy od procesora Ryzen 5600U z 2021 r., choć tak naprawdę oba są w dużej mierze identyczne.

W tym tygodniu Intel sprzeciwił się temu schematowi nazewnictwa podczas konfrontacji chipsetów – jednak teraz został usunięty Zachowane dla przyszłych pokoleń VideoCardz – AMD jest oskarżane o sprzedaż „oleju wężowego” poprzez wykorzystanie starszych architektur procesorów w rzekomo „nowych” chipsetach.

Kolekcja „Core Truths” porusza konkretny problem związany z serią Ryzen 7020, która została wydana pod koniec 2022–2023 r., ale z… Rdzenie procesorów oparte na Zen 2 Początki sięgają połowy 2019 r. Intel błędnie twierdzi, że chip Core i5-1335U 13. generacji może działać znacznie lepiej niż Ryzen 5 7520U, mimo że oba są sprzedawane jako najnowsze wersje.

Chipset Intela zawiera znajomy pogląd na temat systemu nazewnictwa procesorów AMD do laptopów.
Zbliżenie / Chipset Intela zawiera znajomy pogląd na temat systemu nazewnictwa procesorów AMD do laptopów.

Korporacja intelektualna

Moją pierwszą reakcją było zasadniczo zgodzić się z ogólną tezą Intela; Było to łatwe do wykonania, ponieważ firma wykorzystała mój tekst na poparcie swojej argumentacji. Zacytuję siebie w całości:

„[If] Uważasz, że możliwość wykorzystania podobnie wyglądających numerów modeli dla procesorów o zupełnie innych możliwościach jest problemem, nowa numeracja może być nieco najgorszy [than the old numbering]„Jako entuzjasta mogę powiedzieć, że hipotetyczny Ryzen 5 7630U to chip o zmienionej nazwie z serii 5000, a Ryzen 5 7635U to chip z nowej serii 6000” – napisała. Jednak jako konsument nadal będziesz widzieć 7 i pomyślisz: „Och, to coś nowego”, mimo że Rembrandt oferuje znaczny wzrost wydajności procesora graficznego i efektywności energetycznej w porównaniu z Barcelo.

READ  Powodzenia w zastanawianiu się, jak pobrać Warzone 2.0

Moją drugą reakcją, do której doszedłem niemal jednocześnie, było zastanowienie się, dlaczego Intel miałby zgodzić się na tę praktykę, którą sam Intel regularnie wykorzystuje do „odświeżania” swojej oferty procesorów.

Weź tego i5-1335U. Intel ma rację, że wykorzystuje najnowszą architekturę procesorów firmy, o nazwie kodowej Raptor Lake (meteor Lake nowej generacji jest tuż za rogiem, ale jeszcze go nie ma). Intel ignoruje fakt, że Raptor Lake w większości przypadków to po prostu nowa nazwa architektury Alder Lake stosowanej w procesorach 12. generacji. the Rdzeń i5-1355U Prawie identyczny z Rdzeń i5-1255Upoza pewnym umiarkowanym zwiększeniem częstotliwości taktowania procesora i karty graficznej.

Intel "Podstawowe fakty" Talia sprawia, że ​​dość standardowa praktyka tworzenia chipów wygląda okropnie.
Zbliżenie / Zestaw „podstawowych faktów” Intela sprawia, że ​​dość standardowa praktyka wytwarzania chipów wydaje się ohydna.

Korporacja intelektualna

„Rebranding starej technologii, aby wyglądała na nowszą” to sztuczka, z której uciekali się kiedyś prawie wszyscy główni producenci chipów, a Intel ma z tym szczególnie bogatą historię. Problemy produkcyjne, które wystąpiły od połowy do końca 2010 roku, podczas których Intel stracił przewagę w technologii wytwarzania chipów, również doprowadziły do ​​​​ogromnego spadku. pięć Generacje chipów, z których wszystkie korzystały z pewnej odmiany tej samej architektury procesora i procesora graficznego opartej na Skylake. Wydajność stale rosła przez cały ten okres, gdy Intel zwiększał taktowanie i dodawał więcej rdzeni, ale były to znacznie bardziej stopniowe ulepszenia, niż byliśmy przyzwyczajeni w połowie 2000 roku i na początku 2000 roku.

Ponowne wykorzystanie technologii Intel nie jest już tylko przeszłością. Procesory graficzne 13. generacji do komputerów stacjonarnych ulepszyły się w modelach 12. generacji jedynie w niewielkim stopniu, a chipsety do komputerów stacjonarnych 14. generacji są prawie identyczne z 13. generacją. Intel zastosował te same podstawowe zintegrowane procesory graficzne Iris Xe w trzech kolejnych generacjach chipów do laptopów, nie wprowadzając żadnych zauważalnych ulepszeń.

READ  Teraz WhatsApp ma natywną aplikację w systemie Windows, która działa niezależnie

Nic nie jest naturalne błąd Ponieważ firma ponownie wykorzystuje swoją technologię, recenzentom i entuzjastom może czasami wydawać się nudne oglądanie wielu dodatkowych iteracji tej samej podstawowej technologii. Intel musi służyć swoim partnerom z branży komputerowej, a ci partnerzy żądają nowych chipów, aby móc dalej produkować i sprzedawać nowe produkty; Rynek domaga się nowości, niezależnie od tego, czy są to produkty naprawdę nowe, czy tylko „nowe” w cytatach. Jednak skarga Intela na praktyki AMD wydaje się szczególnie niezasłużona i małostkowa.

Ze wszystkich procesorów AMD, na które można narzekać, seria Ryzen 7020 nie jest nawet najgorsza, ponieważ łączy w sobie starą architekturę Zen 2 z nowszym procesem produkcyjnym i zintegrowanym procesorem graficznym opartym na RDNA 2 — jej rdzenie procesora są oparte na przestarzała konstrukcja. , ale tak naprawdę jest o wiele więcej na temat procesora On jest Zaktualizowano.

Liczby Intela nie są błędne!  Brakuje im jednak kontekstu.
Zbliżenie / Liczby Intela nie są błędne! Brakuje im jednak kontekstu.

Korporacja intelektualna

Jak wskazuje firma Intel, mieszanie nowej technologii ze starą niekoniecznie czyni procesor 7520U konkurencyjnym (zarówno 7520U, jak i i5-1335U są dostępne w laptopach w cenach od 400 do 500 dolarów w wielu sklepach detalicznych, a… Układ Intel, który można będę pod wrażeniem, absolutnie przewyższa AMD, szczególnie w zadaniach wielowątkowych). Chciałbym, żeby AMD trzymało się bardziej spójnego aktualizowania chipsetu swojego laptopa, ponieważ byłoby to mniej zagmatwane I Uniemożliwienie ludziom uzyskania wydajności prawie 5-letniego procesora w zupełnie nowym laptopie.

Jeśli jednak Intel ma problemy z przepakowaniem starej technologii i sprzedażą jej jako nowej, firma powinna rozważyć spojrzenie w głąb siebie, zanim zacznie narzekać na to, co robią inni. Aby narzekać na praktyki AMD zaledwie kilka tygodni po wprowadzeniu na rynek ledwo aktualizowanych procesorów Core 14. generacji do komputerów stacjonarnych – Intel prawdopodobnie powinien wyjść ze swojej szklarni, zanim zacznie rzucać kamieniami.

READ  Aplikacja Reddit tutaj: Apollo, Sync i BaconReader zgasły