26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zarząd OpenAI nie stoi w miejscu w obliczu buntu pracowników w związku z obaleniem Sama Altmana

Zarząd OpenAI nie stoi w miejscu w obliczu buntu pracowników w związku z obaleniem Sama Altmana

Otwórz bezpłatnie Editor’s Digest

Przyszłość OpenAI pozostaje niepewna po tym, jak nadzwyczajne wysiłki pracowników i inwestorów mające na celu usunięcie zarządu nie przekonały jego dyrektorów do rezygnacji i przywrócenia współzałożyciela Sama Altmana.

Według osób posiadających bezpośrednią wiedzę w tej sprawie do końca poniedziałku 747 z 770 pracowników OpenAI podpisało list, w którym groziło rezygnacją i dołączeniem do Microsoftu, jeśli trzej wstrzymani menedżerowie odmówią rezygnacji i cofną decyzję o zwolnieniu Altmana w piątek. .

W międzyczasie inwestorzy kapitału wysokiego ryzyka wspierający start-up zajmujący się generatywną sztuczną inteligencją poparli żądania pracowników i badali środki prawne, które mogłyby zmusić zarząd do zmiany kursu, według kilku osób zaznajomionych z ich tokiem myślenia. „Działanie prawne mogłoby nastąpić już jutro” – stwierdziła jedna osoba z funduszu venture capital zainwestowanego w OpenAI, nie precyzując, jaką formę przybierze to działanie.

Zarząd pozostał jednak stanowczy i był skłonny sprawdzić gotowość pracowników do rezygnacji, zdaniem osoby mającej bezpośrednią wiedzę na temat negocjacji między pracownikami a członkami zarządu. W swoim piśmie pracownicy napisali, że dyrektorzy „podważyli naszą misję i naszą firmę”, zwalniając Altmana i pozbawiając jego współzałożyciela Grega Brockmana ze stanowiska w zarządzie. Brockman następnie opuścił firmę.

Ilya Sutskever, ostatni pozostały współzałożyciel w zarządzie i główny naukowiec w OpenAI, podpisał list od pracowników po tym, jak przeprosił w mediach społecznościowych za swoją rolę w zwolnieniu Altmana, nie informując, że opuści zarząd. Według osób zaznajomionych z sytuacją, znalazł się pod rosnącą presją ze strony personelu, aby w weekend zmienił swoje stanowisko.

Zwolnienie Altmana spowodowało, że najsłynniejszy startup w Dolinie Krzemowej popadł w głęboki kryzys bez jasnego rozwiązania. OpenAI stoi na czele boomu na sztuczną inteligencję, którą wielu uważa za najważniejszy przełom technologiczny od czasu pojawienia się smartfona czy powstania Internetu.

READ  Walmart zatrudnia setki pracowników w firmach

Stworzyło to także możliwości biznesowe dla konkurencyjnych firm zajmujących się sztuczną inteligencją, na które w zeszłym roku wpłynęło wypuszczenie przez OpenAI niezwykle popularnego chatbota ChatGPT. Według osób posiadających bezpośrednią wiedzę w tej kwestii w poniedziałek firmy takie jak Anthropic i Cohere miały do ​​czynienia ze wzrostem zainteresowania ze strony klientów OpenAI, którzy chcieli zabezpieczyć swoje zakłady na wypadek, gdyby startup nadal się umacniał. Zdaniem jednego z inwestorów startupu, konkurenci „pełzają także po” pracownikach OpenAI, próbując zwabić utalentowanych badaczy.

W poniedziałek w poście w mediach społecznościowych Marc Benioff, dyrektor generalny firmy zajmującej się oprogramowaniem Salesforce, poprosił badaczy OpenAI o przesłanie mu CV i zaoferował równowartość ich wynagrodzenia. Mustafa Soliman, założyciel startupu AI Inflection, napisał, że wydarzenia w OpenAI były „bardzo smutne”, ale jego firma się rozwijała. „Chodź, pobiegnij z nami!” on dodał.

W swoim piśmie pracownicy zagrozili, że „natychmiast” opuszczą firmę, jeśli zarząd nie zmieni kursu. W niedzielę Microsoft zobowiązał się do zatrudnienia Altmana, Brockmana i innych pracowników OpenAI, którzy zdecydują się dołączyć do nich w nowej spółce zależnej zajmującej się badaniami nad sztuczną inteligencją.

Oprócz Sutskevera dyrektorami OpenAI są Adam D’Angelo, dyrektor generalny serwisu pytań i odpowiedzi Quora, przedsiębiorca technologiczny Tasha McCauley i Helen Toner z Centrum Bezpieczeństwa i Wschodzących Technologii na Uniwersytecie Georgetown.

W niedzielny wieczór zlekceważyli Altmana, który pojawił się ponownie w siedzibie OpenAI, i mianowali Emmetta Sherra, współzałożyciela usługi transmisji strumieniowej wideo Twitch, na tymczasowego dyrektora generalnego. Zastępuje Mirę Moratti, dyrektor ds. technologii, która w piątek została awansowana na stanowisko tymczasowego dyrektora generalnego. W poniedziałkowe popołudnie Vinod Khosla, jeden z pierwszych inwestorów w OpenAI, wezwał Scheera do rezygnacji.

Ponieważ obie strony trzymają się razem, główny zwolennik Altmana, dyrektor generalny Microsoft Satya Nadella, powiedział, że będzie wspierał współzałożyciela OpenAI. W poniedziałkowych wywiadach radiowych Nadella powiedział, że we wtorek rano nie może powiedzieć, kto zostanie dyrektorem generalnym, ale będzie nadal wspierać Altmana niezależnie od tego, czy wróci do OpenAI, czy będzie pracował wewnętrznie w Microsoft. Gigant oprogramowania był największym sponsorem OpenAI, zapewniając wsparcie sprzętowe i szereg inwestycji.

READ  Więcej dowodów na możliwą poważną zmianę w narracji ekonomicznej

Nadella powiedział, że 38-letni przedsiębiorca będzie mógł realizować swoje poboczne projekty podczas pracy w Microsoft. Według osób zaznajomionych z tą sprawą Altman ma projekt rozszczepienia jądrowego i projekt kryptowaluty, a także starał się założyć firmę produkującą sprzęt i chipy. „Będziemy pracować nad aspektami zarządzania” – powiedział Nadella.

Ibrahim Ajami, dyrektor ds. przedsięwzięć w Mubadala Capital, części Mubadala Investment Company, państwowego funduszu majątkowego o wartości 284 miliardów dolarów w Abu Zabi, powiedział, że chaos w OpenAI uwydatnił, dlaczego te spółki „trudno dziś ubezpieczyć”. Mubadala współpracuje z Microsoftem, ale nie zainwestował w OpenAI.

„Jako inwestorzy długoterminowi cenimy firmy ze względu na ich klientów, głębokie partnerstwo, talent i możliwą do obrony fosę w dłuższej perspektywie” – powiedział. „Dokąd to wszystko zmierza dzisiaj w przypadku OpenAI?”

Dodatkowa relacja Camilli Hodgson z San Francisco