20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Fed może zakończyć podwyżki stóp procentowych.  Może to wywołać Twój 401(k).

Fed może zakończyć podwyżki stóp procentowych. Może to wywołać Twój 401(k).

On gra

Wiadomość z zeszłego tygodnia, że ​​inflacja spadła w październiku bardziej niż oczekiwano, ugruntowała pogląd, że Fed zakończył najbardziej agresywną kampanię podwyżki stóp procentowych od czterech dekad.

Może to być dobrodziejstwem dla giełdy i 401(k).

Jak wynika z analizy Ryana Detricka, głównego stratega rynkowego w Carson Group, w ciągu ostatnich 10 cykli podwyżek stóp procentowych, począwszy od 1974 r., indeks S&P 500 wzrósł średnio o 14,3% w ciągu 12 miesięcy po ostatniej podwyżce stóp procentowych przez Fed.

Dla porównania, według Reutersa średnia stopa zwrotu z indeksu do 2022 r. wyniesie 7,5% w ciągu pięciu lat, 10,4% w ciągu 10 lat, 7,5% w ciągu 30 lat i 10% w ciągu ostatniego stulecia. Portfel Nerd.

wiadomość?

Inwestorzy bardzo lubią, gdy bank centralny przestaje uderzać w nich podwyżkami stóp procentowych.

Co się stanie, gdy Fed podniesie stopy procentowe?

Detrick zwraca uwagę, że podwyżki stóp procentowych prowadzą do wyższych kosztów kredytów hipotecznych, kredytów samochodowych, zakupów kartami kredytowymi i innych pożyczek, osłabiając aktywność gospodarczą i wpływając na zyski przedsiębiorstw. Sprawia to również, że akcje są relatywnie mniej atrakcyjną inwestycją niż obligacje, co wiąże się z mniejszym ryzykiem dla obecnie rosnącego zwrotu.

Oczywiście ból ma pozornie dobry powód – walkę z inflacją, która może się utrwalić i która – przynajmniej według Fed – może spowodować dalsze szkody.

Zaprzestanie podwyższania stóp procentowych działa odwrotnie, poprawia perspektywy gospodarcze i czyni akcje atrakcyjniejszymi niż obligacje. Usuwa to także dużą chmurę niepewności z rynku, mówi Adam Turnquist, główny strateg techniczny w LPL Financial.

READ  Kontrakty terminowe Dow: wzrost rynku na najwyższym poziomie

Czy giełda odbije?

Od dnia, w którym Fed zaczął podnosić stopy procentowe w marcu 2022 r., aż do ostatniego poniedziałku, indeks S&P 500 odnotował pewne gwałtowne wahania, ale ostatecznie zatrzymał się na poziomie 4411. Jednakże odkąd Departament Pracy opublikował we wtorek pozytywny raport o CPI, punkt odniesienia indeks giełdowy wzrósł o ponad 100 punktów, czyli 2,3%.

„Jeśli lipiec będzie ostatnim maksimum, a tak sądzimy, to rok po tym ostatnim maksimum akcje notują historycznie dobre wyniki” – mówi Detrick.

Turnquist z LPL Financial nazwał to „katalizatorem giełdowym”.

Istnieją pewne zastrzeżenia.

Po pierwsze, urzędnicy Fed oświadczyli, że nie wykluczają dodatkowych podwyżek stóp procentowych nawet po zachęcającym raporcie o inflacji, chociaż większość ekonomistów tak zrobiła.

Jak pauza w stopach procentowych wpływa na rynek?

Chociaż zakończenie podwyżek stóp procentowych zapewniło dwucyfrowe zyski rynku w ośmiu z dziesięciu cykli podwyżek stóp w ciągu ostatniego półwiecza, S&P 500 poniósł ostre 12-miesięczne straty w dwóch z tych cykli. Zatrzymanie podwyżek stóp procentowych w lipcu 1981 r. nie mogło zapobiec 16,4% spadkowi rynku w obliczu brutalnej recesji wywołanej stopami, które nadal utrzymywały się na poziomie ponad 17%.

Podobnie zaciągnięcie kurtyny przed podwyżkami stóp procentowych w czerwcu 2000 r. nie mogło zapobiec recesji w branży internetowej w 2001 r.

„Bańka internetowa pękła, ograniczając wpływ pauzy i późniejszych obniżek stóp procentowych” – mówi Turnquist.

Z drugiej strony, w 1995 r. decyzja Fed o zaprzestaniu dużych podwyżek stóp procentowych, a następnie obniżeniu stóp procentowych prawdopodobnie pomogła osiągnąć 35% zwrot rynkowy w roku następującym po ostatniej podwyżce. Ale podobnie było z silną gospodarką, wzmocnioną wzrostem produktywności opartej na oprogramowaniu.

Innymi słowy, przez większość poprzednich decyzji Fed o pozostaniu na tym stanowisku agencja była „główną siłą napędową” silnych wzrostów rynkowych, twierdzi Turnquist. Czasem jednak w grę wchodziły inne siły.

READ  Potencjalne nowe zasady dotyczące gier w Chinach będą miały większy wpływ na mniejszych deweloperów

Taka dynamika może mieć wpływ na akcje i Twoje 401(k) w nadchodzących miesiącach.

Co dzieje się w przypadku recesji zysków?

Na przykład z ostatnich raportów o wynikach wynika, że ​​w trzecim kwartale spółki z indeksu S&P 500 wyszły z trwającego cały rok spadku zysków (oznaczanego przez spadek zysków kwartalnych). Może zalać rynek.

To samo dotyczy niedawnej kontynuacji silnego wzrostu wydajności napędzanego sztuczną inteligencją, która powinna umożliwić pracodawcom podnoszenie płac bez podnoszenia cen, mówi Detrick.

Czy akcje są przewartościowane?

Jednocześnie, według Turnquist i FactSet, akcje są stosunkowo drogie, przy 18,6-krotności szacunkowych zysków w ciągu najbliższych 12 miesięcy, powyżej średniej z 10 lat wynoszącej 17,6. Stanowi to większe obciążenie dla gospodarki i zapewnia dobre wyniki, twierdzi Turnquist. Jeśli w Stanach Zjednoczonych nastąpi umiarkowana lub poważna recesja, może to zaszkodzić rynkowi niezależnie od tego, co Fed zrobi, a czego nie.

Kolejna rzecz do rozważenia: silne zyski rynkowe wynikające z decyzji Fed o wstrzymaniu podwyżek stóp procentowych mogły być również wspierane przez późniejsze obniżki stóp procentowych. W grudniu 2018 r. Fed po raz ostatni podniósł stopy procentowe, przyczyniając się do wzrostów rynku na poziomie odpowiednio 11,7% i 17,7% w ciągu kolejnych trzech i sześciu miesięcy.

Ciśnienie kanapkowe Czym jest „pokolenie kanapkowe”? Wiele dorosłych zmaga się z opieką, rachunkami i pracą

Jednak w sierpniu 2019 urzędnicy Fed rozpoczęli obniżki stóp procentowych, co pomogło podnieść rentowność S&P do 27,9% przez 12 miesięcy po ostatniej podwyżce.

W średnim terminie Fed pozostający na uboczu może w dalszym ciągu zwiększać akcje. Jednak według rynków kontraktów terminowych inwestorzy spodziewają się obniżki stóp procentowych do maja lub być może wcześniej.

Jeśli Fed sprzeciwi się tej narracji i nadal będzie powtarzał mantrę „wyżej na dłużej”, „akcje mogą się wycofać i zrezygnować z części ożywienia” – mówi Turnquist.

READ  Wyłącznie: Tesla wstrzymała większość produkcji w fabryce w Szanghaju we wtorek – notatka