26 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ropa osiąga 105 dolarów po ataku Rosji na Ukrainę

Ropa osiąga 105 dolarów po ataku Rosji na Ukrainę

  • Rosja napada na Ukrainę
  • USA i UE obiecują kolejne sankcje wobec Rosji
  • Brent i West Texas Intermediate osiągają najwyższe poziomy od 2014 r.
  • Rosyjscy nabywcy ropy cierpią z powodu gwarancji bankowych

LONDYN (Reuters) – Ceny ropy wzrosły w czwartek, a ropa Brent po raz pierwszy od 2014 r. wzrosła powyżej 105 USD za baryłkę po ataku Rosji na Ukrainę, który zaostrzył obawy o zakłócenia w globalnych dostawach energii.

Rosja rozpoczęła totalną inwazję na Ukrainę drogą lądową, powietrzną i morską w ramach największej ofensywy międzypaństwowej w Europie od czasów II wojny światowej. Czytaj więcej

W odpowiedzi Stany Zjednoczone i Europa obiecały najostrzejsze sankcje wobec Rosji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Jeśli sankcje wpłyną na transakcje płatnicze, rosyjskie banki, a być może również ubezpieczenie obejmujące dostawy rosyjskiej ropy i gazu, nie można wykluczyć zakłóceń w dostawach” – powiedział Carsten Fritsch, analityk Commerzbanku.

Źródła powiedziały Reuterowi, że co najmniej trzech głównych nabywców rosyjskiej ropy nie było w stanie otworzyć akredytyw z zachodnich banków na pokrycie zakupów w czwartek. Czytaj więcej

Ropa Brent wzrosła o 7,26 USD lub 7,5 procent do 104,10 USD za baryłkę do 1437 GMT, po osiągnięciu 105,79 USD za baryłkę. Ropa naftowa West Texas Intermediate w USA podskoczyła o 6,63 USD, czyli 7,2 procent, do 98,73 USD.

Brent i West Texas Intermediate odnotowały najwyższe poziomy odpowiednio od sierpnia i lipca 2014 roku.

„Rosja jest trzecim co do wielkości producentem ropy i drugim co do wielkości eksporterem ropy. Przy niskich zapasach i malejących wolnych mocach produkcyjnych rynek ropy nie może sobie pozwolić na poważne zakłócenia dostaw”, powiedział Giovanni Stonovo, analityk UBS.

„Obawy o dostawy mogą pobudzić działalność w zakresie magazynowania ropy, wspierając ceny”.

READ  Elon Musk obiecuje, że zrobi wszystko zaraz po tym, jak Tesla opuścił małą piekarnię z niezapłaconym zamówieniem

Rosja jest także największym dostawcą gazu ziemnego do Europy, dostarczając około 35% jego dostaw.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że Wielka Brytania i jej sojusznicy nałożą na Rosję ogromny zestaw sankcji gospodarczych i że Zachód powinien zakończyć swoją zależność od rosyjskiej ropy i gazu. Czytaj więcej

Chiny ostrzegają przed wpływem napięć na stabilność rynku energii.

„Wszystkie prawdziwie odpowiedzialne kraje powinny podjąć odpowiedzialne działania w celu wspólnego utrzymania globalnego bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Grafika Reutera

Światowe dostawy ropy naftowej pozostają napięte, a popyt wraca do najniższych poziomów.

Odzwierciedlając szczelność, premie kontraktów na ropę na załadunek w ciągu miesiąca w stosunku do kontraktów załadunkowych za sześć miesięcy miara, którą inwestorzy uważnie obserwują, osiągnęła rekordową wartość 11,55 USD za baryłkę.

„Większa niepewność w czasie, gdy rynek ropy jest już napięty, czyni go wrażliwym, a zatem ceny prawdopodobnie pozostaną niestabilne i podwyższone”, powiedział Warren Patterson, szef badań towarowych w ING.

Analitycy twierdzą, że ropa Brent prawdopodobnie utrzyma się na poziomie powyżej 100 USD za baryłkę, dopóki nie pojawią się na przykład znaczące alternatywne dostawy amerykańskiej ropy łupkowej lub Iranu.

Stany Zjednoczone i Iran prowadzą w Wiedniu pośrednie rozmowy nuklearne, które mogą doprowadzić do zniesienia sankcji na sprzedaż irańskiej ropy.

Starszy irański urzędnik ds. bezpieczeństwa Ali Shamkhani powiedział w czwartek na Twitterze, że możliwe jest osiągnięcie dobrego porozumienia nuklearnego z mocarstwami zachodnimi po dokonaniu znaczących postępów w negocjacjach. Czytaj więcej

Analitycy ostrzegają przed presją inflacyjną wywieraną na światową gospodarkę przez ropę za 100 dolarów, zwłaszcza w przypadku Azji, która importuje większość swoich potrzeb energetycznych.

„Piętą achillesową Azji pozostaje jej ogromne zapotrzebowanie na import energii, przy czym wyższe ceny ropy mają wpłynąć na znaczną część dochodów i wzrostu w przyszłym roku” – powiedział Frederic Neumann, ekonomista HSBC.

Dodatkowa relacja Bozorgmehra Sharafuddina w Londynie Dodatkowa relacja Emily Chow i Martina Pollarda w Pekinie i Florence Tan w Singapurze Redakcja: Jason Neely, David Goodman i Barbara Lewis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.