14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Xavi opuści Barcelonę miesiąc po podjęciu decyzji o pozostaniu

Xavi opuści Barcelonę miesiąc po podjęciu decyzji o pozostaniu

Xavi i Barcelona rozstali się miesiąc po ogłoszeniu, że pozostanie trenerem.

44-letni były hiszpański piłkarz ogłosił w styczniu zeszłego roku, że zamierza opuścić klub po zakończeniu sezonu, zanim w kwietniu przekonano go do zmiany decyzji.

Jednak w ostatnim momencie historii – zaledwie 30 dni po ogłoszeniu, że jego kontrakt wygasa do 2025 roku – podjęto decyzję o opuszczeniu klubu.

Xavi spotkał się w piątek na poligonie klubu z prezydentem Joanem Laportą i dyrektorem sportowym Deco, a także jego asystentami Oscarem Hernandezem i Sergio Allegrim, gdy zdecydowano, że niedzielny mecz z Sevillą, będący ostatnim meczem sezonu La Liga, zostanie rozegrany jego ostatni. odpowiedzialny za.

W oświadczeniu klubu napisano: „Barcelona pragnie podziękować Xaviemu za jego pracę jako trenera, która przyczynia się do niezrównanej kariery zawodnika i lidera zespołu, i życzy mu wszelkich sukcesów na świecie”.

Dodali, że szczegóły dotyczące nowej struktury pierwszego zespołu przekażą „w nadchodzących dniach”.

Hansi Flick, były trener Bayernu Monachium, ma przejąć obowiązki następcy Xaviego, a oficjalne ogłoszenie ma zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu.


Flick ma zostać potwierdzony jako następca Xaviego (Alex Grimm/Getty Images)

Flick (59 lat) zdobył z klubem Bundesligi potrójną koronę w sezonie 2019–2020 i pozostaje bezrobotny od września, kiedy został zwolniony z reprezentacji Niemiec.

Praca w Barcelonie będzie jego pierwszą pracą poza granicami Niemiec w jego karierze.

Kontrakt Xaviego obowiązywał do lata 2025 roku i okaże się, co stanie się z kosztami finansowymi odejścia Xaviego i jego sztabu trenerskiego, a także z ich wynagrodzeniami.

Miesiąc temu, gdy nadal obowiązywała jego rezygnacja, Xavi zgodził się spisać swoje wynagrodzenie do końca umowy.

Zwycięstwo nad Almerią na początku tego miesiąca było setnym meczem Xaviego w drużynie. Tylko Pep Guardiola i Luis Enrique mają lepsze wyniki w klubie w tej samej liczbie meczów.


Pobyt Xaviego został ogłoszony w kwietniu (Lluis Gene/AFP via Getty Images)

Xavi poprosił o spotkanie z Laportą przed niedzielnym meczem w lidze hiszpańskiej z Rayo Vallecano, ponieważ nasiliły się spekulacje na temat jego przyszłości, ale tak się nie stało.

READ  Jaylen Brown, Jayson Tatum przypisują fanom Celtics energię z Game 7 w TD Garden

W przemówieniu przed tym meczem Xavi powiedział, że nic się nie zmieniło na jego stanowisku i upierał się, że nadal utrzymuje wsparcie Laporty i Deco.

„Nie mogę dodać nic nowego. Klub zapewnia mi spokój” – powiedział. „Niezmiennie pragnę stawić czoła temu, co pozostało w tym i następnym sezonie. „Mamy zaplanowany projekt i nic się nie zmienia”.

Zapytany, skąd wziął się ten szum wokół jego przyszłości, odpowiedział: „Nie wiem, kto mówi i nie obchodzi mnie to. Zależy mi na wsparciu prezydenta, którego, o ile wiem, nie ma został wzruszony i wsparcie Deco.

„Mówią mi, że nic się nie zmieniło. Rozumiem twoje pytania i twoją pracę, ale to jest to, co mogę powiedzieć. To jest Barcelona, ​​jest dużo hałasu, rozumiem to.

Barcelona zapewniła sobie drugie miejsce w La Liga przed opadnięciem kurtyny sezonu 2023/24 w niedzielę na Estadio Ramon Sanchez Pizjuan.

(David Ramos/Getty Images)