29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyciek chloru gazowego zabija co najmniej 10 osób i rani 251 w porcie w Jordanii

Wyciek chloru gazowego zabija co najmniej 10 osób i rani 251 w porcie w Jordanii

(Reuters) – Co najmniej 10 osób zginęło, a 251 zostało rannych, gdy chlor gazowy wyciekł ze zbiornika magazynowego w jordańskim porcie Akaba, poinformowali w poniedziałek urzędnicy i państwowe media, gdy władze wezwały mieszkańców do zamknięcia okien i pozostania w pomieszczeniach.

Urzędnicy powiedzieli, że wyciek nastąpił po tym, jak zbiornik wypełniony 25 tonami gazowego chloru, który był eksportowany do Dżibuti, spadł podczas transportu.

Wideo zamieszczone na stronie Twittera telewizji państwowej pokazało, jak zbiornik magazynowy spada z dźwigu i uderza w pokład statku, a następnie żółty gaz unosi się w powietrze, gdy ludzie uciekają.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Chlor jest szeroko stosowanym środkiem dezynfekującym i oczyszczającym wodę, ale w przypadku wdychania gaz zamienia się w kwas solny, który może prowadzić do wewnętrznego oparzenia i utonięcia, wywołując reakcję wodną w płucach.

Jordan News Agency (Petra), cytując dyrektora generalnego Jordan Maritime Committee, stwierdziła, że ​​silosy zbożowe w Akabie przestały działać, ale ruch morski w portach w Akabie trwa nadal.

„Poprosiliśmy statki, które znajdowały się w pobliżu miejsca wybuchu czołgu, aby natychmiast oddaliły się z tego obszaru” – powiedział dyrektor generalny Mohammed Salman.

Port Akaba, położony na północnym krańcu Morza Czerwonego, od dawna jest głównym szlakiem tranzytowym dla irackiego importu i eksportu.

Służba Obrony Cywilnej poinformowała na swojej stronie na Facebooku, że wyspecjalizowane zespoły wciąż zajmują się przeciekiem. Telewizja państwowa poinformowała, że ​​do Akaby wysłano samoloty ewakuacyjne.

Telewizja państwowa poinformowała, że ​​premier Bishr Al-Khasawneh przybył do Akaby i udał się do szpitala, gdzie leczy niektórych rannych.

Telewizja państwowa zacytowała słowa Ministra Informacji, że Al-Khasawneh utworzył również zespół dochodzeniowy w sprawie wypadku, kierowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

(Okładka Moataz Muhammad, Omar Fahmy, Naira Abdullah i Suleiman Al-Khalidi). Montaż przez Deepę Babington, Marka Portera i Lisę Schumaker

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.