18 sierpnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polityka Chin wolnych od Covid: Cenzura oczyszcza internet po przemówieniu wysokiego rangą urzędnika na osi czasu w Pekinie

Polityka Chin wolnych od Covid: Cenzura oczyszcza internet po przemówieniu wysokiego rangą urzędnika na osi czasu w Pekinie

The Beijing Daily, oficjalna gazeta Komunistycznej Partii stolicy Chin, wcześniej informowała, że ​​szef partii miasta, Cai Zhi, powiedział w poniedziałek, że „w ciągu najbliższych pięciu lat Pekin będzie zdecydowanie wdrażać środki kontroli epidemii Covid-19 i przestrzegać „polityki zerowej Covid, aby zapobiegać nadchodzącym przypadkom i odzyskiwaniu spraw lokalnych”.

Tsai, bliski sojusznik chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, wzmianka o „następnych pięciu latach” wywołała ogromny sprzeciw w chińskich mediach społecznościowych. W odpowiedzi „Pekin Daily” usunął tę linijkę, nazywając ją „błędem redakcyjnym”, pozostawiając inne notatki dotyczące kontroli epidemii bez zmian.

CNN przejrzało całe przemówienie i chociaż opublikowany cytat z „Beijing Daily” był mylący, Tsai szczegółowo omawiał możliwość utrzymania w stolicy polityki niezwiązanej z Covid-19 w ciągu najbliższych pięciu lat.

Kontrole epidemii, które pozostaną w mocy, obejmują rutynowe testy PCR, surowe zasady wjazdu, regularne kontrole stanu zdrowia w dzielnicach mieszkalnych i miejscach publicznych, a także ścisłe monitorowanie i testowanie osób wjeżdżających i wyjeżdżających z Pekinu, jak cytują Cai.

„Powinienem ponownie rozważyć, czy powinienem pozostać w Pekinie na dłuższą metę” – napisał jeden z użytkowników na Weibo, chińskiej platformie podobnej do Twittera.

Inny użytkownik powiedział: „W ciągu następnych pięciu lat… jaki jest sens życia”.

Weibo od tego czasu zakazał hashtagu „na następne pięć lat” ze swojej platformy.

Na początku maja Xi podwoił politykę zerowego Covida na posiedzeniu Stałego Komitetu Biura Politycznego, najwyższego organu decyzyjnego w kraju, nakazując urzędnikom i wszystkim sektorom społeczeństwa przestrzeganie „decyzji i planów” Partii komunistycznej. Przywództwo.

Ambasador USA w Chinach Nicholas Burns powiedział na konferencji internetowej Brookings Institution 16 czerwca, że ​​oczekuje, że Chiny utrzymają politykę nieproliferacji do „początków 2023 roku”, opierając się na wskazaniach chińskiego rządu.

Od miesięcy miasta w całych Chinach – w tym w Pekinie i Szanghaju – są poddawane całkowitej lub częściowej blokadzie ze względu na ścisłą politykę zerowego wirusa Covid, siejąc spustoszenie w działalności gospodarczej i szkodząc rynkowi pracy. W maju stopa bezrobocia wśród osób w wieku 16-24 lata osiągnęła rekordowy poziom 18,4%.

READ  Kontrowersje i działania na rzecz aborcji: papież Franciszek uchyla biskupa, który bronił polityków pro-choice

Chiny nadal blokują całe społeczności i miasta w niewielkiej liczbie przypadków Covid. Wszystkie pozytywne przypadki i bliskie kontakty są wysyłane do rządowej kwarantanny.

Chiny zgłosiły 23 lokalne przypadki Covid-19 w całym kraju w niedzielę, a Pekin i Szanghaj zarejestrowały po cztery, według Narodowej Komisji Zdrowia tego kraju.