24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wybory prezydenckie w Rosji w 2024 r.: Putin przedłuża jednoosobowe rządy po zarządzanych wyborach pozbawionych wiarygodnej opozycji

Wybory prezydenckie w Rosji w 2024 r.: Putin przedłuża jednoosobowe rządy po zarządzanych wyborach pozbawionych wiarygodnej opozycjiCNN

Prezydent Władimir Putin zacieśnił kontrolę nad krajem, którym rządzi od przełomu XIX i XX wieku, i zwyciężył Rosja Wybory zarządzane zdecydowaną większością głosów, w wyniku, który został ustalony.

Centralna Komisja Wyborcza podała w poniedziałek, że po podliczeniu wszystkich trzech dni głosowania prezydenckiego Putin zdobył 87,3% głosów przy rekordowej frekwencji wynoszącej 77,5%.

Wynik oznacza, że ​​Putin będzie rządził co najmniej do 2030 roku, kiedy będzie miał 77 lat. Jest najdłużej urzędującym przywódcą w Rosji od czasu sowieckiego dyktatora Józefa Stalina i będzie sprawował władzę przez trzecią pełną dekadę.

Z większością Kandydaci opozycji nie żyją, są uwięzieni lub wygnani Albo pozbawiony prawa do kandydowania – a opozycja skutecznie zakazana w Rosji od czasu rozpoczęcia totalnej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. – Putin nie stanął przed żadnym wiarygodnym wyzwaniem dla swoich rządów.

Kandydaci, którym pozwolono przeciwstawić się Putinowi, zostali starannie wyselekcjonowani przez Kreml. Jego najbliższy konkurent, Nikołaj Charitonow z Partii Komunistycznej, otrzymał zaledwie 4,3% przeliczonych głosów.

Wynik był nieunikniony – Rzecznik Putina powiedział w zeszłym roku, że głosowanie nie było „prawdziwie demokratyczne”, ale raczej wynikało z „kosztownej biurokracji” – Jednak rytuał wyborczy ma dla Kremla kluczowe znaczenie jako sposób ugruntowania władzy Putina.

Rytuał ten odbywał się co cztery lata, zanim w 2008 roku zmieniono prawo, przedłużając kadencję prezydenta do sześciu lat. Kolejne zmiany w konstytucji zniosły ograniczenia kadencji prezydenta, potencjalnie umożliwiając Putinowi utrzymanie się u władzy do 2036 roku.

Podczas zwycięskiej rundy w swojej siedzibie wyborczej pod koniec niedzieli Putin powiedział, że wybory „wzmocniły” jedność narodową i że przed Rosją, która będzie kontynuować swoją drogę konfrontacji z Zachodem, „jest wiele zadań”.

„Bez względu na to, jak bardzo ktoś próbuje nas zastraszyć, bez względu na to, jak bardzo próbuje nas stłumić, naszą wolę, naszą świadomość, nikomu w historii nie udało się zrobić czegoś takiego i nie stanie się to teraz i nie będzie wydarzyć się” w przyszłości. Powiedział: „Nigdy”.

Uczynili tak najzagorzalsi przeciwnicy Putina Zmarł w ostatnich miesiącach.

Po przewodzeniu nieudanemu powstaniu w czerwcu, szef najemników Wagnera, Jewgienij Prigożyn, zginął dwa miesiące później w katastrofie jego samolotu podczas podróży z Moskwy do Petersburga. Kreml zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w śmierci Prigożyna.

READ  Bidenowi zarzucano marginalizację praw Wietnamu i Indii kosztem interesów strategicznych

Wybory odbyły się miesiąc później Aleksiej NawalnyNajpotężniejszy przeciwnik Putina zginął w kolonii karnej w Arktyce. Rodzina i zwolennicy Nawalnego oskarżyli Putina o odpowiedzialność za jego śmierć, co Kreml odrzucił.

W swoim niedzielnym wieczornym przemówieniu Putin w bezprecedensowy sposób zerwał z tradycją niewymawiania nazwiska Nawalnego, omówił jego śmierć i potwierdził dyskusje na temat… Możliwa wymiana więźniów Z udziałem działacza opozycji. Sojusznicy Nawalnego twierdzili wcześniej, że „za kilka dni” zostanie wymieniony przed śmiercią.

„Jeśli chodzi o pana Nawalnego – tak, zmarł. To zawsze smutne wydarzenie. Były też inne przypadki, w których ludzie umierali w więzieniach. Czy to nie wydarzyło się w Stanach Zjednoczonych? Powiedział: Zdarzyło się to i to nie tylko raz.

Putin powiedział, że na kilka dni przed śmiercią Nawalnego otrzymał informację o propozycji wymiany go na więźniów przetrzymywanych w krajach zachodnich. „Osoba, która ze mną rozmawiała, nie dokończyła jeszcze zdania, kiedy powiedziałem, że się zgadzam” – powiedział Putin. „Ale niestety tak się stało [Navalny’s death] Stało się. Był tylko jeden warunek, że go zastąpimy, żeby nie wrócił. Niech tam posiedzi. Cóż, takie rzeczy się zdarzają. Nic nie możesz na to poradzić, takie jest życie”.

Ibrahima Norouzi/AFP

Julia Nawalna, wdowa po Nawalnym, czeka w kolejce pod ambasadą Rosji w Berlinie w Niemczech około południa czasu lokalnego, 17 marca 2024 r.

Wdowa po Nawalnym, Julia Nawalna, nawoływała Rosjan do masowego udziału w głosowaniu, aby pokazać sprzeciw w niedzielę, ostatnim dniu głosowania w 11 strefach czasowych Rosji i 88 okręgach federalnych. W okresie poprzedzającym Kreml ostrzegał przed nielegalnymi zgromadzeniami.

Zespół CNN w Moskwie obserwował, jak kolejka przed lokalem wyborczym szybko rosła w południe w ramach tzw Demonstracje antyputinowskie. Inspirowany Nawalnym. Kobieta czekająca w kolejce powiedziała CNN: „Po raz pierwszy w życiu widzę kolejkę do wyborów”. Zapytana, dlaczego przyszła o tej godzinie, odpowiedziała: „Wiesz dlaczego. Myślę, że wszyscy w tej kolejce wiedzą dlaczego”.

Podobne protesty odbyły się w ambasadach Rosji w całej Europie, a w południe w Londynie, Paryżu i innych miejscach zgromadziły się duże tłumy. Nawalna wzięła udział w demonstracji w Berlinie, czekając w kolejce z innymi wyborcami w ramach demonstracji opozycji.

READ  Przypadki COVID w Pekinie powodują, że urzędnicy zawieszają badania i przeprowadzają masowe testy

Wyborom towarzyszyły także bardziej widoczne akty buntu. Do soboty Rosja wniosła przeciwko ludziom co najmniej 15 spraw karnych Wlać barwnik do urn wyborczychPodpalali lub rzucali koktajlami Mołotowa w lokale wyborcze. Ella Pamfilova, szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Rosji, powiedziała, że ​​celem było 29 lokali wyborczych w 20 regionach Rosji, w tym osiem prób podpaleń.

Według niezależnej grupy praw człowieka OVD-Info ostatniego dnia głosowania w co najmniej 16 miastach aresztowano ponad 60 Rosjan.

AP

Wyborcy czekają w kolejce w lokalu wyborczym w Sankt Petersburgu w Rosji w południe czasu lokalnego, 17 marca 2024 r.

Rosja przeprowadziła także wybory prezydenckie w czterech zaanektowanych przez siebie regionach Ukrainy podczas wszechstronnej inwazji. Ukraina stwierdziła, że ​​wybory naruszają prawo międzynarodowe i zostaną uznane za „nieważne”.

Władze zainstalowane przez Rosję na okupowanej Ukrainie poinformowały, że frekwencja w wyborach przekroczyła 80%. Pojawiły się jednak dowody stosowania przymusu wobec wyborców. Kanały rosyjskiego Telegramu pokazywały rosyjskich żołnierzy towarzyszących urzędnikom wyborczym, gdy szli od domu do domu, aby zebrać głosy.

Na nagraniu z Ługańska widać starszą kobietę w swoim mieszkaniu wypełniającą kartę wyborczą i wrzucającą ją do urny wyborczej, podczas gdy nad nią stał mężczyzna w wojskowym mundurze z karabinem przewieszonym przez klatkę piersiową.

Po opublikowaniu w niedzielę wstępnych wyników prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił Putina jako „dyktatora”, a wybory w Rosji jako „fałszywe”.

„Dla każdego na świecie jest jasne, że ta osoba, jak to często bywało w historii, ma dość władzy i robi wszystko, co w jej mocy, aby rządzić przez całe życie. Nie ma zła, którego by nie popełnił, aby przedłużyć swoją osobistą władzę „Nie ma na świecie nikogo, kto byłby na to odporny” – powiedział Zełenski.

Wybory następują po ponad dwóch latach wojny, która kosztowała naród rosyjski ogromne koszty. Kreml utrzymuje w tajemnicy liczbę ofiar, ale zachodni urzędnicy uważają, że na polach bitew na Ukrainie zginęło lub zostało rannych ponad 300 000 rosyjskich żołnierzy.

W odpowiedzi na niedzielne pytanie dziennikarza dot Prezydent Francji Emmanuel Macron W swoich zeszłomiesięcznych oświadczeniach, w których nie wyklucza wysłania sił europejskich na Ukrainę, Putin stwierdził, że takie posunięcie byłoby „o krok od III wojny światowej”.

READ  Polska przestaje wysyłać broń na Ukrainę w obliczu wojny zbożowej – mówi Warszawa - Politico

Dmitrij Lovetsky/AFP

Mężczyzna opuszcza urnę wyborczą w lokalu wyborczym w Petersburgu, 16 marca 2024 r.

Inwazja Putina przekształciła osie geopolityczne świata po zakończeniu zimnej wojny, przez co Zachód po dziesięcioleciach bardziej przyjaznych stosunków traktuje Rosję jako państwo pariasa. Wojna skurczyła także świat Putina po tym, jak w zeszłym roku Międzynarodowy Trybunał Karny wydał przeciwko niemu nakaz aresztowania pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych na Ukrainie, zobowiązując ponad 100 krajów do aresztowania rosyjskiego przywódcy, jeśli postawi on stopę na ich terytorium.

Ale wojna otworzyła także nowe horyzonty dla Rosji, która starała się zawrzeć nowe partnerstwa i wzmocnić istniejące. Stosunki Rosji z Chinami, Koreą Północną i Iranem – które nie potępiły inwazji – pogłębiły się, a Putin próbował zabiegać o względy krajów Globalnego Południa, oferując jednocześnie wizję świata, pod przewodnictwem Zachodu.

Krytycy Putina zarzucają mu, że wymyśla problemy polityki zagranicznej, aby odwrócić uwagę od niezdolności jego rządu do rozwiązania niezliczonych wewnętrznych problemów Rosji, od niskiej średniej długości życia po powszechne ubóstwo.

Choć Rosja przetrwała Kary Lepszy niż oczekiwano, konflikt narzucony przez kraje zachodnie zniekształcił ich gospodarkę, absorbując zasoby na produkcję wojskową. Inflacja wzrosła, podstawowe towary, takie jak jajka, stały się niedostępne, a dziesiątki tysięcy młodych specjalistów opuściło kraj.

Ocena opinii publicznej jest trudna w krajach autorytarnych, takich jak Rosja, gdzie organizacje strażnicze działają pod ścisłym nadzorem, a wiele z nich boi się krytykować Kreml.

Jednak pozarządowa organizacja sondażowa Centrum Lewady podaje, że prawie połowa Rosjan zdecydowanie popiera wojnę na Ukrainie, a ponad trzy czwarte w pewnym stopniu popiera wojnę na Ukrainie. Lewada podaje również, że poparcie dla Putina przekracza 80% – liczba prawie nieznana wśród zachodnich polityków i znaczny wzrost w ciągu trzech lat poprzedzających totalną inwazję na Ukrainę.