18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Poprawki do ustawy o Rwandzie zostały odrzucone w głosowaniu w Izbie Gmin

Poprawki do ustawy o Rwandzie zostały odrzucone w głosowaniu w Izbie Gmin

  • Napisane przez Jennifer McKernan
  • Korespondent polityczny BBC

Skomentuj zdjęcie,

Premier Rishi Sunak udaje się z wizytą do Dover, aby promować politykę „Zatrzymaj łodzie”.

Posłowie odrzucili zmiany wprowadzone przez Izbę Lordów do ustawy o Rwandzie, która ma na celu deportację osób ubiegających się o azyl do kraju Afryki Wschodniej.

Odrzucono wszystkie 10 poprawek, w tym zezwalających sądom na kwestionowanie integralności Rwandy. Rząd twierdzi, że w Rwandzie jest bezpiecznie.

Sąd Najwyższy orzekł już wcześniej, że plan Rwandy jest nielegalny, uzasadniając to tym, że może prowadzić do łamania praw człowieka.

Partia Pracy twierdzi, że każdy przekaźnik kosztowałby tyle, co wysłanie sześciu osób w kosmos.

Proponowana ustawa ma na celu zapewnienie Wielkiej Brytanii możliwości deportacji osób ubiegających się o azyl do Rwandy poprzez uznanie jej za bezpieczne miejsce.

Minister spraw wewnętrznych Michael Tomlinson powiedział w poniedziałek Izbie Gmin, że ustawa o bezpieczeństwie (azylu i imigracji) w Rwandzie jest „kluczowym elementem” ochrony granic Wielkiej Brytanii.

Stwierdził, że projekt ustawy nie jest sprzeczny z międzynarodowymi zobowiązaniami rządu.

Tomlinson skrytykował także „systematyczne wyzwania prawne”, które, jego zdaniem, w dalszym ciągu „frustrują i opóźniają” wydalenia.

Stephen Kinnock z Partii Pracy poparł wszystkie poprawki Izby Lordów do ustawy i stwierdził, że parlamentarzyści wypełniają swój „patriotyczny obowiązek”, analizując ustawy.

Sekretarz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych cieni powiedział, że rząd musi „należycie uwzględnić” orzeczenie Wysokiego Trybunału i stwierdził, że konserwatywni parlamentarzyści forsują „absurdalne ustawodawstwo”, które „szczerze mówiąc zamienia nasze instytucje w pośmiewisko”.

Poseł Partii Pracy Neil Coyle zapytał, czy Tomlinson był świadomy ustaleń Krajowego Urzędu Kontroli wskazujących, że program może kosztować podatników prawie 2 miliony funtów na każdego z pierwszych 300 osób ubiegających się o azyl wysłanych do Rwandy.

„Czy minister wie, że Virgin Galactic może wysłać w przestrzeń kosmiczną sześć osób za mniej, niż rząd chce wydać na wysłanie jednej osoby do Rwandy?” Powiedział.

„Czy nie nadszedł czas, aby przemyśleć tę absurdalną i kosztowną politykę?”

Lot Virgin Galactic na skraj kosmosu dla sześciu osób kosztował zeszłego lata 2,14 miliona funtów.

Skomentuj zdjęcie,

Wyzwania prawne doprowadziły do ​​odwołania pierwszego lotu do Rwandy na krótko przed startem w czerwcu 2022 r

Torysowski poseł Richard Graham odpowiedział, że krytycy kosztów „całkowicie mijają się z sednem”, że działałoby to jako „ogromny czynnik zniechęcający” dla tych, którzy chcą wjechać do Wielkiej Brytanii bez prawdziwego powodu.

Jednak Robert Buckland, były sekretarz sprawiedliwości, był jednym z niewielu konserwatywnych rebeliantów, którzy poparli niektóre poprawki Izby Lordów, wyrażając obawy dotyczące „spowodowania tarć prawnych” w sprawie tego, czy Rwanda jest i pozostaje bezpiecznym miejscem docelowym.

Sir Robert chciał również podkreślić swoje poparcie dla poprawki, która zwalniałaby osoby pomagające brytyjskim siłom zbrojnym, takie jak tłumacze afgańscy, z deportacji do Rwandy.

Powiedział: „Oczekuję, że rząd będzie bardzo rozsądny i wrażliwy na sytuację uchodźców afgańskich i przyszłych uchodźców i nie włączy ich do tego programu, i wydaje mi się, że nic nie straci, dodając ten konkretny wpis”.

Posłowie odrzucili wszystkie poprawki Lordów w serii głosów większością około 70 głosów, co oznacza, że ​​projekt ustawy zostanie odesłany do Izby Lordów w pierwotnej formie.

W środę koledzy zadecydują, czy spróbować ponownie złagodzić projekt ustawy przed przerwą wielkanocną parlamentu.

Downing Street stwierdziło, że nadal uważa, że ​​jest czas, aby loty deportacyjne do Rwandy rozpoczęły się przed czerwcem.

READ  Rosyjskie drony „kamikaze” uderzyły w Kijów, a Putin dotarł do sojuszniczej Białorusi