24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wybory w Rosji: Putin ogłosił zwycięzcę wyścigu, który nigdy nie budził wątpliwości

Wybory w Rosji: Putin ogłosił zwycięzcę wyścigu, który nigdy nie budził wątpliwości

Prezydent Władimir Putin przedłużył swoje panowanie nad Rosją w r Wybory osuwisko którego wynik nigdy nie budził wątpliwości, deklarując w poniedziałek swą determinację w awansie W głąb Ukrainy I nowe zagrożenia wobec Zachodu.

Po najsurowszym stłumieniu sprzeciwu od czasów sowieckich, z wczesnych raportów jasno wynikało, że stoi za tym Putin Rządził prawie ćwierć wieku Będzie pełnił tę funkcję przez piątą kadencję, co da mu kolejne sześć lat. Jednak Rosjanie odpowiedzieli na wezwanie do zaprotestowania przeciwko represjom Putina i wojnie na Ukrainie, pojawiając się w niedzielnym popołudniu przy urnach wyborczych.

W 2024 roku do urn pójdzie ponad 50 krajów

Po przeliczeniu wszystkich okręgów w poniedziałek urzędnicy wyborczy stwierdzili, że Putin otrzymał rekordową liczbę głosów, co podkreśla jego pełną kontrolę nad systemem politycznym. Przywódcy USA i innych krajów zachodnich potępili wybory jako fikcję.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział, że w wyborach nie było „nic wolnego ani uczciwego”, ale najwyraźniej oparł się wezwaniom rosyjskiej opozycji, aby nie uznawać Putina za zwycięzcę.

Donosi korespondent AP Charles De Ledesma.

Przed wyborami największy wróg polityczny Putina, Aleksiej Nawalny, Zginął w arktycznej kolonii karnej, kandydatom antywojennym zakazano głosowania, a niezależne głosy uciszano w Blokada mediów wspierana przez Kreml. Żadna niezależna organizacja monitorująca nie była w stanie monitorować wyborów, a analitycy stwierdzili, że głosowanie online oznacza, że ​​głosowanie jest bardzo podatne na manipulację. każdy Publiczna krytyka Putina Albo jego wojna została stłumiona na Ukrainie.

W poniedziałkowy wieczór Putin pojawił się na Placu Czerwonym w sercu Moskwy, aby uczcić dziesiątą rocznicę aneksji Półwyspu Krymskiego od Ukrainy. Razem z nim na scenie pojawili się trzej prezydencki rywale Putina, którzy publicznie go wspierali po kampaniach, w których żaden z nich go nie krytykował.

Putin stoi na czele Rosji jako prezydent lub premier od grudnia 1999 r. Pod koniec swojej piątej kadencji będzie najdłużej urzędującym rosyjskim przywódcą od czasów Katarzyny Wielkiej, która rządziła w XVIII wieku.

READ  Biden wściekły na „New York Times” w związku z relacją z eksplozji szpitala w Gazie: raport

Ośmielony miażdżącym zwycięstwem Putin oznajmił, że zamierza utworzyć rząd obszar izolowany Na Ukrainie w celu ochrony Rosji przed bombardowaniami i atakami transgranicznymi. Na pytanie, czy może wybuchnąć otwarty konflikt między Rosją a NATO, Putin odpowiedział lakonicznie: „W dzisiejszym świecie wszystko jest możliwe”. Dodał: „Dla wszystkich jest jasne, że dzięki temu będziemy o krok od trzeciej wojny światowej na dużą skalę”.

Rosyjscy urzędnicy oświadczyli, że w zeszłym roku zwerbowali do armii ponad 500 000 ochotników, ale wielu spodziewa się, że Putin zmobilizuje więcej sił, aby spróbować wkroczyć głębiej w Ukrainę. Analitycy twierdzą, że w okresie powyborczym władze rosyjskie mogą podjąć także niepopularne działania, takie jak podniesienie podatków.

Nigel Gould-Davies, starszy pracownik Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych w Londynie, powiedział, że Kreml jest teraz „coraz bardziej pewny siebie”, ponieważ „zdał sobie sprawę, jak bierna jest ludność i jak skuteczne są jej represje”.

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza podała w poniedziałek, że po przeliczeniu wszystkich okręgów wyborczych Putin otrzymał 87% głosów. Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Ella Pamfilova powiedziała, że ​​na Putina oddało prawie 76 mln wyborców.

Julia Nawalna, środkowa, wdowa po Aleksieju Nawalnym, stoi w szeregu z innymi wyborcami w lokalu wyborczym w pobliżu ambasady Rosji w Berlinie, po południu czasu lokalnego, niedziela, 17 marca 2024 r. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

Według Grupy Praw Człowieka Wschodniej Ukrainy w nielegalnie zaanektowanych regionach Ukrainy zatrzymano co najmniej 249 osób za odmowę udziału w głosowaniu i krytykowanie władz rosyjskich.

„Głosowanie na terytoriach okupowanych odbywało się z użyciem broni, kiedy członkowie komisji wyborczych chodzili od drzwi do drzwi w towarzystwie uzbrojonych wojskowych” – powiedział szef ugrupowania Paweł Lisjanski.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował wybory i głosowanie na nielegalnie zaanektowanych terytoriach, mówiąc: „Wszystko, co Rosja robi na okupowanych terytoriach Ukrainy, jest zbrodnią”.

READ  Rosja twierdzi, że w obwodzie Biełgorodu rozbił się samolot wojskowy przewożący 74 osoby

Niemcy również ostro skrytykowały głosowanie. „Rosja, jak już powiedziała kanclerz, jest obecnie dyktaturą i jest rządzona przez Władimira Putina w sposób autorytarny” – powiedziała Christina Hoffmann, rzeczniczka kanclerza Olafa Scholza.

Prezydent Chin Xi Jinping, premier Indii Narendra Modi i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan złożyli gratulacje Putinowi, podobnie jak przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oraz głowy krajów utrzymujących historyczne i obecne stosunki z Rosją, takich jak Azerbejdżan i Białoruś.

Współpracownicy Nawalnego nawoływali osoby niezadowolone z Putina lub wojny, aby udały się do urn w niedzielę w południe, a kolejki przed wieloma lokalami wyborczymi w Rosji i przed jej ambasadami na całym świecie zdawały się w tym czasie rosnąć.

Wdowa po Nawalnym, Julia Nawalna, która spędziła ponad pięć godzin w kolejce pod ambasadą Rosji w Berlinie, powiedziała reporterom, że na karcie do głosowania zapisała nazwisko swojego zmarłego męża.

Zapytana, czy ma wiadomość dla Putina, Nawalna odpowiedziała: „Proszę, przestańcie prosić o wiadomości ode mnie lub kogoś dla pana Putina. „Z panem Putinem nie może być żadnych negocjacji i niczego, bo jest mordercą, jest gangsterem”.

Zauważył Putin Nawalny po imieniu Po raz pierwszy od lat ogłosił na konferencji prasowej, że jest skłonny wyjść na wolność w zamian za niezidentyfikowanych więźniów przetrzymywanych w zachodnich więzieniach na kilka dni przed śmiercią lidera opozycji.

Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, zaprzeczył tym zarzutom. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Białym Domu powiedział reporterom, że urzędnicy amerykańscy rozmawiali z Rosją „od miesięcy i lat” w sprawie uwolnienia amerykańskich więźniów, ale „nie słyszał, jak rosyjski urzędnik podnosił kwestię Nawalnego w ramach wymiany więźniów w którymkolwiek z te rozmowy.”

Zwolennicy Nawalnego gromadzili się na jego grobie w Moskwie, niektórzy przynieśli karty do głosowania z wypisanym jego imieniem.

READ  Co by się stało, gdyby Stany Zjednoczone wprowadziły na Ukrainie strefę zakazu lotów?

Prezydent Rosji bagatelizował skuteczność pozornego protestu i odrzucił zachodnią krytykę głosowania. Zamiast tego próbował odwrócić sytuację Zachodu, oskarżając cztery sprawy karne wszczęte przeciwko byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi o wykorzystywanie wymiaru sprawiedliwości do osiągnięcia celów politycznych.

Dodał: „Cały świat się z niego śmieje”.

Niektórzy ludzie powiedzieli AP, że chętnie głosują na Putina, co nie jest zaskakujące w kraju, w którym telewizja państwowa nadaje program telewizyjny. Bijcie w bębny pochwalne dla rosyjskiego przywódcy Wyrażanie innego zdania jest ryzykowne.

Głosujący w Moskwie Dmitrij Siergiejenko powiedział: „Jestem zadowolony ze wszystkiego i chcę, żeby wszystko pozostało tak, jak jest teraz”.

Głosowanie odbywało się przez trzy dni w lokalach wyborczych na terenie całego kraju Nielegalnie zaanektowane obszary Ukrainy I online.

Kilka osób aresztowano, m.in. w Moskwie i Petersburgu, po próbach wzniecenia pożarów lub podpalenia materiałów wybuchowych w lokalach wyborczych, a kilka innych zatrzymano za wrzucanie zielonego środka dezynfekującego lub atramentu do urn wyborczych. Policja aresztowała kolejne osoby za próbę protestu.

OVD-Info, grupa monitorująca aresztowania polityczne, podała, że ​​w niedzielę w 22 miastach Rosji aresztowano około 90 osób.

Aktywistka Rosyjskiego Stowarzyszenia Wolności macha flagą opozycji podczas protestu przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi na placu Trocadero niedaleko Wieży Eiffla w Paryżu, niedziela, 17 marca 2024 r. Rosjanie w kraju i za granicą zmierzają do urn w wyborach prezydenckich co z pewnością przedłuży rządy prezydenta Władimira Putina po... Zdławieniu opozycji.  (AP Photo/Michel Euler)

Aktywistka Rosyjskiego Stowarzyszenia Wolności macha flagą opozycji podczas protestu przeciwko prezydentowi Władimirowi Putinowi na placu Trocadero niedaleko Wieży Eiffla w Paryżu, niedziela, 17 marca 2024 r. Rosjanie w kraju i za granicą zmierzają do urn w wyborach prezydenckich co z pewnością przedłuży rządy prezydenta Władimira Putina po… Zdławieniu opozycji. (AP Photo/Michel Euler)

Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedza siedzibę swojej kampanii po wyborach prezydenckich w Moskwie, Rosja, niedziela, 17 marca 2024 r. (Michaił Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedza siedzibę swojej kampanii po wyborach prezydenckich w Moskwie, Rosja, niedziela, 17 marca 2024 r. (Michaił Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

Stanislav Andreychuk, współprzewodniczący niezależnej organizacji monitorującej wybory Gołos, powiedział, że Rosjan przeszukiwano przy wejściu do lokali wyborczych, próbowano sprawdzać wypełnione karty do głosowania przed ich oddaniem, a według jednego ze sprawozdań policja poprosiła o otwarcie urny w celu wyjęcia jednej z urn wyborczych. Balotować.

W południe przed placówkami dyplomatycznymi w Londynie, Berlinie, Paryżu i innych miastach z dużą społecznością rosyjską utworzyły się ogromne kolejki, z których wielu opuściło swoje domy po inwazji Putina na Ukrainę.

___

Ta historia została zaktualizowana, aby skorygować fakt, że Putin po raz pierwszy od lat wspomniał Nawalnego po imieniu w swoich uwagach po zamknięciu lokali wyborczych.

___

Śledź relację AP z wyborów w Rosji: https://apnews.com/hub/russia-election