18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Izrael przeprowadza nocny nalot na szpital Al-Shifa w Gazie

Izrael przeprowadza nocny nalot na szpital Al-Shifa w Gazie

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Organizacje humanitarne twierdzą, że w ostatnich miesiącach szpital Al-Shifa (zdjęcie: grudzień 2023 r.) napotkał trudności w dalszym funkcjonowaniu

Siły izraelskie rozpoczęły nocny nalot na szpital Shifa w Gazie, na podstawie doniesień o trafieniach szpitala czołgami i ciężkim ostrzałem artyleryjskim.

Rzecznik armii izraelskiej powiedział, że armia izraelska przeprowadza „operację o wysokiej precyzji na ograniczonych obszarach” szpitala.

Armia izraelska oświadczyła, że ​​w szpitalu „starsi terroryści Hamasu przegrupowali się” i wykorzystują go do przeprowadzania ataków.

Naoczni świadkowie opisali stan paniki wewnątrz kompleksu w mieście Gaza.

Mężczyzna powiedział w nagranej rozmowie ze swoim bratem, opublikowanej w grupie WhatsApp i usłyszanej przez BBC: „Otaczają nas czołgi. Ukrywamy się w namiocie. Słyszymy strzelanie czołgów wokół kompleksu”.

W niezweryfikowanym materiale opublikowanym w mediach społecznościowych słychać było ciężkie strzały w całym szpitalu.

W innej wiadomości audio, którą wysłał reporterom ze szpitala, Muhammad al-Sayyid powiedział: „Żołnierze są tutaj, na terenie kompleksu. Są martwi i ranni, a żołnierze aresztowali kilku młodych mężczyzn. Sytuacja tutaj jest katastrofalna.”

Armia izraelska nie poinformowała z wyprzedzeniem publicznie, że planuje rozpocząć nową operację w Shifie.

W wiadomości wideo wysłanej wczesnym rankiem główny rzecznik IDF, admirał Daniel Hagari, powiedział, że IDF reaguje na „konkretne informacje wywiadowcze, które wymagają natychmiastowego działania”.

Powiedział, że szpital będzie mógł kontynuować działalność podczas nalotu i poinformował pacjentów i personel, że nie muszą się ewakuować.

Dodał, że wysiedleńcy szukający schronienia w kompleksie będą mogli opuścić szpital drogą ewakuacyjną, zanim wezwie Hamas do „natychmiastowego poddania się”.

W oświadczeniu wydanym przez kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Gazie uznano tę operację za „rażące naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego”.

Setki wysiedlonych Palestyńczyków szuka schronienia w szpitalu, który został zaatakowany przez siły izraelskie na początku konfliktu.

Szpital Al-Shifa był przed konfliktem główną placówką medyczną w Gazie, ale jego działalność została poważnie zakłócona po miesiącach walk.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Szpitale mają status chroniony w czasie wojny na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego, ale mogą utracić tę ochronę w ograniczonych okolicznościach, jeśli zostaną wykorzystane do popełnienia „aktu szkodliwego dla wroga”.

Izrael od dawna oskarża Hamas o wykorzystywanie placówek medycznych jako przykrywki dla swoich operacji, czemu wspierana przez Iran grupa bojowników zaprzecza.

Armia izraelska oświadczyła, że ​​pod szpitalem znalazła sieć tuneli, z których Hamas korzystał podczas nalotu na szpital Al-Shifa w listopadzie 2023 r., oprócz broni.

Siły izraelskie przeprowadziły także w lutym poważną operację wojskową na terenie szpitala Nassera – drugiej co do wielkości placówki medycznej w Gazie.

Armia izraelska oświadczyła, że ​​podczas nalotu na szpital Nassera znalazła broń i dowody przetrzymywania zakładników w obiekcie.

Armia izraelska rozpoczęła kampanię w Gazie po tym, jak 7 października bandyci Hamasu zabili około 1200 osób w południowym Izraelu, a 253 innych wzięli jako zakładników. Ministerstwo Zdrowia Gazy twierdzi, że od tego czasu na terytoriach palestyńskich zginęło ponad 31 300 osób.

Dodatkowe raporty Rushdiego Abualofa

READ  Taraneh Alidouosti: irańska aktorka publikuje zdjęcie bez hidżabu na poparcie protestów antyrządowych