18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W Rosji trwają protesty w lokalach wyborczych w związku z przygotowaniami Putina do przedłużenia swoich długich rządów

W Rosji trwają protesty w lokalach wyborczych w związku z przygotowaniami Putina do przedłużenia swoich długich rządówCNN

W niedzielę w ostatnim dniu głosowania w wyborach, które mają przedłużyć długą władzę prezydenta Rosji Władimira Putina, w Rosji doszło do protestów w lokalach wyborczych.

Kolejki w niektórych lokalach wyborczych w Rosji nagle się powiększyły w niedzielę około godziny 12:00 czasu lokalnego, kiedy obecni byli zwolennicy głosowania. Nieżyjący już lider opozycji Aleksiej Nawalny Zaapelował do mieszkańców, aby masowo wyszli i okazali poparcie dla opozycji.

Zespół CNN pracujący w moskiewskim lokalu wyborczym powiedział, że kolejka szybko się rozrosła w ciągu pięciu do dziesięciu minut około południa i przybyło około 150 osób.

Zespół CNN powiedział, że policja wpuszczała grupami ludzi przez bramę, a wewnątrz budynku sprawdzano wykrywacze metalu i torby.

Jeden z 39-letni wyborca ​​powiedział, że przyszedł w południe, „aby spotkać się z innymi ludźmi, a oni też przyszli”.

„Po raz pierwszy w życiu widzę kolejkę do wyborów” – powiedziała zespołowi CNN jedna z kobiet. Zapytana, dlaczego przyszła o tej godzinie, odpowiedziała po prostu: „Wiesz dlaczego. Myślę, że wszyscy w tej kolejce wiedzą dlaczego”.

AP

Wyborcy ustawiają się w kolejce do lokalu wyborczego w Petersburgu w Rosji w niedzielę w południe czasu lokalnego.

Nie jest jasne, w ilu lokalach wyborczych w całym kraju wzrosła liczba osób oczekujących około południa. O protestach poinformowały także agencje informacyjne Reuters i Agence France-Presse.

Kanały mediów społecznościowych założone przez zwolenników Nawalnego pokazywały filmy przedstawiające kolejki w kilku miejscach, w tym w moskiewskich dzielnicach, takich jak Niekrasówka, na ulicy Tservikaya i w Petersburgu. Zespół Nawalnego zamieścił także zdjęcie z Nowosybirska z podpisem: „Dziś jest #południe. Protest zorganizowano już w pierwszych miastach Syberii. Nie możemy się doczekać, żeby cię zobaczyć.”

W niedzielę wokół jego grobu zebrali się kolejni zwolennicy kremlowskiego krytyka, aby złożyć hołd. Na nagraniu wideo widać dziesiątki osób zgromadzonych wokół grobu na Cmentarzu Borysowskim w Moskwie, niektórzy składają kwiaty, inni stoją w milczeniu lub robią zdjęcia.

READ  Stany Zjednoczone przeprowadzają ataki powietrzne na miejsce w Syrii, których celem jest obiekt milicji

Rosjanie za granicą odpowiedzieli także na wezwania zwolenników Nawalnego do protestów w lokalach wyborczych, tworząc długie kolejki przed ambasadami Rosji w Berlinie i Londynie.

Tymczasem wdowa po Nawalnym, Julia Nawalna, została w niedzielę sfotografowana w Berlinie, gdzie przyjęła zwolenników demonstrujących przeciwko Putinowi.

Na początku tego miesiąca Julia wezwała do „ogólnorosyjskiej akcji protestacyjnej” i dodała: „Aleksiej wezwał mnie do wzięcia udziału w tej akcji w południe przeciwko Putinowi i dlatego jest to dla mnie bardzo ważne”.

Zaapelowała do zwolenników o zarejestrowanie protestu poprzez jednoczesne pojawienie się w lokalach wyborczych, a następnie samodzielne podjęcie decyzji o głosowaniu przeciwko Putinowi, napisaniu na korzyść Nawalnego, unieważnieniu karty do głosowania lub po prostu opuszczeniu lokalu w ramach cichego protestu.

W przemówieniu na YouTube Nawalna powiedziała, że ​​protesty „odbędą się nie tylko w każdym mieście, ale w każdej dzielnicy każdego miasta i mogą w nich uczestniczyć miliony Rosjan, a kolejne dziesiątki milionów je obejrzą”.

Nawalny jest najsilniejszym przeciwnikiem Putina Zmarł w wieku 47 lat w arktycznym więzieniu 16 lutego, wywołując potępienie ze strony światowych przywódców i oskarżenia ze strony jego współpracowników, że został zamordowany. Kreml zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w jego śmierci.

Głosowanie w wyborach prezydenckich było świadkiem pewnych aktów obywatelskiego nieposłuszeństwa Rosja wniosła co najmniej 15 spraw karnych Po tym, jak ludzie wlewali barwnik do urn wyborczych, wzniecali pożary lub rzucali koktajlami Mołotowa.

Według niezależnej grupy praw człowieka OVD-Info w niedzielę w 16 rosyjskich miastach zatrzymano ponad 60 Rosjan.

Od czasu, gdy ponad dwa lata temu rozpoczęła się inwazja na Ukrainę, opozycja została w Rosji skutecznie zdelegalizowana.

Niedziela to trzeci i ostatni dzień głosowania, ponieważ prawie pewne jest, że prezydent Rosji Władimir Putin wygra piątą kadencję.

Głosowanie odbyło się w 11 strefach czasowych kraju – od najbardziej wysuniętych na wschód regionów w pobliżu Alaski po zachodni obwód kaliningradzki na wybrzeżu Bałtyku – oraz 88 okręgów federalnych, w tym Części okupowanej Ukrainy nielegalnie zaanektowane przez Rosję.

READ  Bojownicy Wagnera na Białorusi, mówią sąsiedzi

Lokale wyborcze są zamknięte we wszystkich regionach Rosji z wyjątkiem zachodnich, a pierwsze wyniki wyborów można spodziewać się w niedzielę po godzinie 21:00 czasu moskiewskiego.

Według oficjalnych danych frekwencja w wyborach przekroczyła 70% uprawnionych do głosowania, a odsetek głosujących w ostatnich godzinach przekroczył ostateczną frekwencję w 2018 roku.

Reelekcja Putina przedłużyłaby jego rządy co najmniej do 2030 roku Zmiany konstytucyjne W 2020 r. będzie mógł wówczas ponownie kandydować i być może pozostanie u władzy do 2036 r., co zapewniłoby mu miejsce na stanowisku premiera. Rosja Najdłużej urzędujący władca od czasów sowieckiego dyktatora Józefa Stalina.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.