25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tajwańskie samoloty szarpią się, gdy chińskie siły powietrzne wkraczają w strefę obrony przeciwlotniczej

Tajwańskie samoloty szarpią się, gdy chińskie siły powietrzne wkraczają w strefę obrony przeciwlotniczej

Żołnierz w bazie lotniczej Makong na wyspie Pinggu Naval Island na Tajwanie, 22 września 2020 r. (Reuters) / Yimou Lee

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

TAIPEI (Reuters) – Siły powietrzne Tajwanu wzięły udział w piątek, aby usunąć 18 chińskich samolotów, które wleciały do ​​strefy obrony przeciwlotniczej, w ramach regularnych nalotów, które rozgniewały rząd w Tajpej, podało ministerstwo obrony.

Tajwan, który Chiny uważają za swoje terytorium, skarżył się na powtarzanie takich misji przez chińskie samoloty, co stało się częstym zjawiskiem w ciągu ostatnich dwóch lat.

Tajwan jest obecnie w stanie wysokiej gotowości z powodu obaw, że Chiny mogą wykorzystać rosyjską inwazję na Ukrainę do podobnego posunięcia militarnego na wyspie, chociaż rząd Tajpej nie ogłosił żadnych oznak, że Pekin ma zamiar zaatakować.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Daleko od ostatniego wtargnięcia na dużą skalę, 23 stycznia wzięło w nim udział 39 samolotów chińskich i od tego czasu takie loty odbywały się ze znacznie mniejszą liczbą samolotów.

Ostatnia misja obejmowała sześć chińskich myśliwców J-11, sześć myśliwców J-16, a także dwa bombowce H-6, podało ministerstwo.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony chińskiego Ministerstwa Obrony. Chiny opisały takie poprzednie misje obrony suwerenności kraju i przeciwdziałania „zmowie” z siłami zagranicznymi – zawoalowane odniesienie do poparcia USA dla Tajwanu.

Bombowce eskortowane przez samoloty przeciw okrętom podwodnym Y-8 przeleciały na południe od Tajwanu przez kanał Bashi, który oddziela wyspę od Filipin.

Drugi samolot przeleciał nad obszarem na północny wschód od kontrolowanych przez Tajwan wysp Pratas na górnym krańcu Morza Południowochińskiego, zgodnie z mapą ministerstwa.

READ  Samolot pasażerski „startuje” o własnych siłach po uderzeniu wiatru wiejącego z prędkością 100 mil na godzinę na argentyńskim lotnisku i rozbija się o schody.

Tajwańscy bojownicy zostali wysłani, aby ostrzec chińskie samoloty, a pociski obrony powietrznej zostały rozmieszczone w celu „monitorowania działań”, używając standardowego języka, w jaki Tajwan opisuje swoją reakcję, podało ministerstwo.

Nie oddano żadnych strzałów, a chińskie samoloty nie wleciały w przestrzeń powietrzną Tajwanu, ale do Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej, szerszego obszaru, który Tajwan obserwuje i patroluje, aby dać mu więcej czasu na reakcję na wszelkie zagrożenia.

Japonia poinformowała w tym tygodniu, że osiem chińskich okrętów marynarki wojennej, w tym lotniskowiec, przepłynęło między wyspami w południowej części japońskiego łańcucha Okinawy, na północny wschód od Tajwanu.

Tajwan również przeprowadził w tym tygodniu wcześniej ogłoszone ćwiczenia rakietowe i inne ćwiczenia u południowych i południowo-wschodnich wybrzeży.

Chiny nigdy nie zrezygnowały z użycia siły w celu przejęcia kontroli nad Tajwanem, a Cieśnina Tajwańska pozostaje potencjalnie niebezpiecznym militarnym punktem zapalnym.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(zakładka) Bena Blancharda; Montaż przez Franka Jacka Daniela i Thomasa Janowskiego

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.