24 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Z powodu swojego pobytu nie spotkał prezydenta Korei Południowej Nancy Pelosi

Z powodu swojego pobytu nie spotkał prezydenta Korei Południowej Nancy Pelosi

Zawieszenie

Seul – przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi spotkała się w tym tygodniu z przywódcami Singapuru, Malezji i Tajwanu podczas jej bacznie obserwowanej trasy – ale nie z prezydentem Korei Południowej. Oficjalny powód: był na wakacjach.

Zanim Pelosi (D-Calif.) przybył późną środą, w spotkaniu uczestniczył prezydent Yoon Seok Yeol Przedstawienie teatralne w Seulu i Spotkaj się z aktorami przy kolacji i drinkach. W czwartek, gdy Pelosi spotkał się z czołowymi południowokoreańskimi prawodawcami, te zdjęcia stały się popularne w mediach społecznościowych.

Decyzja Yoona skłoniła urząd prezydencki Korei Południowej do zbagatelizowania oskarżeń, że unikał spotkania z Pelosi w celu udobruchania Chin, ponieważ Korea Południowa zmaga się z rosnącą konkurencją między swoim największym partnerem handlowym a Stanami Zjednoczonymi, jej największym sojusznikiem w dziedzinie bezpieczeństwa.

Nowicjusz polityczny, który wygrał prezydenturę najwęższym marginesem w historii Korei Południowej, stoi w obliczu ogromnego spadku poparcia w niecałe trzy miesiące po objęciu urzędu. Przysiągł, że uczyni swój kraj „Globalny kraj osi” i potęga geopolityczna.

Jednak jego całkowita nieobecność na scenie światowej wywołała krytykę i oskarżyli konserwatywnego prezydenta Korei Południowej o celowe ignorowanie Pelosi z powodu obaw o odwet Pekinu. Jej kontrowersyjna wizyta na Tajwanie doprowadziła do eskalacji napięć między autonomiczną wyspą a Pekinem.

Wizyta w Biden testuje nowego prezydenta Korei Południowej, nowicjusza ds. polityki zagranicznej

Biuro Yoona poinformowało, że anulował swoje letnie plany podróży i zdecydował się na pobyt w Seulu, aby zaplanować przyszłą działalność polityczną i odpocząć w domu.

Rzecznik Yoon, Choi Young-bum, powiedział, że letnie wakacje prezydenta są planowane przed podróżą Pelosi do Azji i że Yoon uczestniczył w przedstawieniu teatralnym przed przybyciem samolotu Pelosi. Według Choi, Yoon powiedział, że nie mógł spotkać się z Pelosi, która tego wieczoru poleciała do Korei Południowej.

READ  A miasto Charków zostało trafione 53 nalotami w ciągu 24 godzin, a dziesiątki zostało rannych, gdy rosyjski konwój posuwał się na południe

„Dostałem pytania, czy prezydent unikał spotkania z przewodniczącym Izby Reprezentantów, ponieważ był nieufny wobec Chin” – powiedział Choi. „Wszystkie te sprawy są ustalane na podstawie wszechstronnego studium interesów narodowych naszego kraju”.

Odrzucił także pytanie dziennikarza, że ​​niedostępność Yoon wskazuje na zmianę w sojuszu Seulu pośród rywalizacji amerykańsko-chińskiej, nazywając to pytanie „przesadą”.

Gdy Imhof odwiedza Koreę Południową, na pierwszy plan wysuwają się kwestie płci i LGBT

Zamiast spotkać się twarzą w twarz, prezydent Korei Południowej i Pelosi rozmawiali telefonicznie pod koniec czwartku na temat wzmocnienia dwustronnego sojuszu i współpracy w kwestiach bezpieczeństwa regionalnego, wynika z odczytu biura Yoon.

Yoon, który objął urząd w maju, obiecał „odbudować” sojusz amerykańsko-koreański, który, jak powiedział, uległ pogorszeniu pod rządami ustępującego liberalnego prezydenta Moona Jae-ina. Administracja Księżyca starała się współpracować z północnokoreańskimi sojusznikami, zwłaszcza z Chinami, aby pomóc w zawarciu porozumienia pokojowego z Pjongjangiem.

Podczas gdy Yun obiecał zająć silniejsze stanowisko polityczne od Pekinu, Korea Południowa wciąż idzie po cienkiej linii. Prawicowa gazeta południowokoreańska Chosun Ilbo opublikowała artykuł wstępny zatytułowany „Unikanie przez Yona spotkania z Pelosi może wysyłać złe sygnały Stanom Zjednoczonym i Chinom”. Gazeta ostrzegła rząd Korei Południowej, że „uległa postawa” wobec Chin może zmienić stosunki geopolityczne.

Pelosi ma polecieć do Japonii pod koniec czwartku po wizycie w silnie ufortyfikowanej strefie zdemilitaryzowanej między Koreą Południową a Koreą Północną. W rozmowie telefonicznej Yoon określiła swoją wizytę w regionie przygranicznym jako „oznakę silnego odstraszania Korei Północnej”, powiedział jego urząd prezydencki.

Premier Japonii Fumio Kishida ma spotkać się z Pelosi w piątek na ostatnim etapie jej podróży.