30 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraina ostrzega przed nowym rosyjskim atakiem;  Szwecja i Finlandia są bliskie wejścia do NATO

Ukraina ostrzega przed nowym rosyjskim atakiem; Szwecja i Finlandia są bliskie wejścia do NATO

  • Ukraina ostrzega przed nowym atakiem z południa Rosji
  • Ukraina twierdzi, że siły uderzeniowe zaatakowały rodzinne miasto prezydenta
  • Stany Zjednoczone i Włochy zgadzają się na przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO
  • Ukraina wzywa Chiny do pomocy w zakończeniu wojny, mówi SCMP

Kijów / WASZYNGTON, 4 sierpnia (Reuters) – Ukraina powiedziała, że ​​Rosja rozpoczęła budowę wojskowych sił ofensywnych wymierzonych w rodzinne miasto prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Krzywy Róg, gdy NATO zbliża się do swojej największej ekspansji od dziesięcioleci, gdy sojusz reaguje na inwazję na Ukrainę. .

Senat USA i włoski parlament w środę zatwierdziły przystąpienie Finlandii i Szwecji do 30-narodowej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). W ramach członkostwa w NATO, które musi zostać ratyfikowane przez wszystkie 30 państw członkowskich, atak na jednego członka jest atakiem na wszystkich. Czytaj więcej

„To historyczne głosowanie wysyła ważny sygnał do ciągłego, ponadpartyjnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w NATO oraz do zapewnienia, że ​​nasz sojusz jest przygotowany do sprostania wyzwaniom dnia dzisiejszego i jutrzejszego” – powiedział w oświadczeniu prezydent USA Joe Biden.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rosja, która 24 lutego najechała Ukrainę, wielokrotnie ostrzegała Finlandię i Szwecję przed przystąpieniem do NATO.

30 sojuszników NATO podpisało w zeszłym miesiącu protokół akcesyjny, umożliwiający im przyłączenie się do sojuszu nuklearnego pod przewodnictwem USA po ratyfikowaniu rezolucji przez jego członków. Czytaj więcej

Certyfikacja może potrwać do roku.

Ukraina w środę odrzuciła sugestie byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, że ​​Rosja chce „wynegocjowanego rozwiązania” wojny, mówiąc, że jakikolwiek dialog będzie zależał od zawieszenia broni i wycofania jej wojsk.

South China Morning Post (SCMP) poinformował w czwartek, że Ukraina szuka okazji do rozmowy „bezpośrednio” z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, aby pomóc zakończyć wojnę.

READ  Dwie sprawy zostały wniesione przeciwko prezydentowi Wrestling Federation Brijowi Bhushanowi Charanowi Singhowi po zawiadomieniu Sądu Najwyższego

„To bardzo potężny kraj. Jest silną gospodarką… więc może wpływać politycznie i gospodarczo na Rosję. Chiny (również) są stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ” – powiedział w wywiadzie dla SCMP Zełenski.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odpowiedziało natychmiast na prośbę Reutera o komentarz.

nowy atak

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w czwartek, że siły rosyjskie prowadzą znaczną aktywność militarną na polu bitwy, prowadząc ostrzał z czołgów, beczek i artylerii rakietowej w kilku częściach Ukrainy.

Wcześniej Ukraina mówiła, że ​​Rosja zaczęła formować grupę uderzeniową w kierunku Krzywego Rogu i może przygotowywać się do nowych operacji ofensywnych na południu Ukrainy. Czytaj więcej

Hutnicze miasto Krzywy Róg, w którym dorastał Zełenski, znajduje się około 50 km od południowej linii frontu.

Pavlo Kirilenko, gubernator obwodu donieckiego, powiedział w aplikacji Telegram, że trzech cywilów zginęło w Bachmucie, Marince i Szewczenko, a pięciu zostało rannych w ciągu ostatnich 24 godzin.

Gubernatorzy obwodów mikołajowskiego, charkowskiego i dniepropietrowskiego poinformowali, że ich tereny zostały w nocy zbombardowane, a infrastruktura cywilna i domy zostały uszkodzone.

„Chodzi o wywarcie presji wojskowej na nas w Charkowie, Doniecku i Ługańsku w ciągu najbliższych kilku tygodni… To, co dzieje się na wschodzie, nie będzie decydować o wyniku wojny” – powiedział w oświadczeniu doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Aristowicz. . Wywiad pojawia się na YouTube.

Aristowicz dodał, że celem rosyjskiej ofensywy na wschodzie jest zmuszenie Ukrainy do odwrócenia sił z obszaru, który stanowi realne zagrożenie.

Burmistrz Nikopola Jewwuszenko, na zachód od Zaporoża w środkowej Ukrainie, powiedział, że jego miasto zostało zbombardowane w nocy.

Rosja została oskarżona w marcu o niebezpieczne odpalenie rakiet w pobliżu zaporoskiej elektrowni atomowej, którą jej siły przejęły w pierwszych tygodniach inwazji.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken oskarżył Moskwę o wykorzystanie największej ukraińskiej elektrowni jądrowej jako „tarczy nuklearnej” w atakach na siły ukraińskie. Czytaj więcej

READ  Władimir Kara-Murza został aresztowany w Moskwie po wywiadzie dla CNN, w którym skrytykował Putina

Reuters nie był w stanie zweryfikować raportów z pola bitwy.

Rosja zaprzecza, jakoby celowała w ludność cywilną, ale wiele miast i miasteczek zostało zniszczonych, a tysiące zabitych w największym europejskim konflikcie od II wojny światowej. Ukraina i jej zachodni sojusznicy oskarżają siły rosyjskie o popełnienie zbrodni wojennych.

kryzys żywnościowy

Prezydent Rosji Władimir Putin wysłał wojska na Ukrainę w ramach, jak to nazwał, „specjalnej operacji wojskowej”, aby pozbyć się faszystów z kraju. Ukraina i Zachód powiedziały, że Putin rozpoczął nieuzasadnione „imperialistyczne” przejęcie ziemi.

Wojna spowodowała światowy kryzys energetyczny i żywnościowy. Rosja i Ukraina produkują około jednej trzeciej światowej pszenicy, a Rosja jest głównym dostawcą energii do Europy.

Porozumienie między Moskwą a Kijowem, wynegocjowane przez ONZ i Turcję, umożliwiające bezpieczny przepływ statków z zbożem z Ukrainy, zostało okrzyknięte rzadkim sukcesem dyplomatycznym w czasie wojny.

W środę przez Bosfor przepłynął pierwszy statek przewożący ukraińskie zboże od początku wojny. Statek „Razzoni” przewoził 26 527 ton kukurydzy do libańskiego portu Trypolis. Czytaj więcej

Zełenski powiedział, że Ukraina musi eksportować co najmniej 10 milionów ton zboża, aby w trybie pilnym zredukować deficyt budżetowy w wysokości 5 miliardów dolarów miesięcznie.

Wysoki rangą turecki urzędnik powiedział, że trzy statki mogą opuścić ukraińskie porty dziennie po wypłynięciu Razoniego, podczas gdy minister infrastruktury Ukrainy powiedział, że kolejnych 17 statków zostało załadowanych produktami rolnymi i czeka na wypłynięcie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Himani Sarkara. Montaż przez Michaela Perry

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.