21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Góra lodowa o powierzchni 600 mil kwadratowych, mniej więcej wielkości dwóch miast Nowego Jorku, przebija się przez szelf lodowy Antarktydy

Góra lodowa o powierzchni 600 mil kwadratowych, mniej więcej wielkości dwóch miast Nowego Jorku, przebija się przez szelf lodowy Antarktydy

Na jednym z najczęściej obserwowanych szelfów lodowych planety zaszła poważna zmiana. W niedzielę oderwała się masywna bryła lodowca szelfowego Brunt na Antarktydzie – wielkości dwóch miast Nowego Jorku.

the Brytyjskie badanie antarktyczne Powiedział w poniedziałek, że góra lodowa ma 1550 kilometrów kwadratowych, czyli nieco mniej niż 600 mil kwadratowych.

To drugie poważne pęknięcie lodowca szelfowego, znane jako cielenie, w ciągu dwóch lat, chociaż naukowcy od dawna przewidywali, że tak się stanie. Według British Antarctic Survey pęknięcia rozwijały się naturalnie na całym szelfie lodowym przez dekadę.

Szelf lodowy Brunt znajduje się po drugiej stronie Morza Weddella od innego szelfu lodowego, który trafił na pierwsze strony gazet, szelfu lodowego Larsen C na Półwyspie Antarktycznym. ostatni rok , Półka lodowa Larsen C – który był mniej więcej wielkości Nowego Jorku i od dawna uważany był za stabilny – wpadł do morza.

To był pierwszy raz w historii ludzkości, kiedy taki upadek był świadkiem na Antarktydzie. Stało się to po klimatyczna rzeka Przyniósł do regionu niezwykle ciepłe powietrze, a wielu wskazywało na zmianę klimatu jako możliwy czynnik.

Antarktyda
Ta mapa Antarktydy pokazuje położenie różnych szelfów lodowych Antarktydy.

Agnieszka Gautier, Krajowe Centrum Danych o Lodzie i Śniegu


Ale według glacjologa z BAS, Dominica Hodgsona z BAS, niedawny rozpad gór lodowych Brent „nie jest związany ze zmianami klimatycznymi”.

„To zdarzenie cielenia było oczekiwane i jest częścią normalnego zachowania szelfu lodowego Brent” – powiedział Dodgson.

Główne pęknięcie w półce Brunta, znane jako Luka, było uśpione przez dziesięciolecia, ale w 2012 roku naukowcy wykryli poważną zmianę. Rosła nieprzerwanie od 2015 roku, a do grudnia ubiegłego roku naukowcy stwierdzili, że „rozciągnęła się na całym szelfie lodowym”.

To już drugi raz w ciągu dwóch lat, kiedy góra lodowa opadła z lodowca szelfowego.

Ostatni, znany jako A74, powstał w lutym 2021 r. – niecałe 5 lat po utworzeniu nowego pęknięcia znanego jako Halloween Crack. Jest nieco mniejszy niż ostatni oddział i od tego czasu dryfował daleko w Morze Weddella.

Najnowsza góra lodowa zostanie nazwana przez US National Ice Center. Naukowcy uważają, że prawdopodobnie podążał drogą A74 do morza.

READ  Ukraiński Kościół Prawosławny zezwala na obchody Bożego Narodzenia 25 grudnia, ponieważ pogłębia się spór z Moskwą