3 października, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kilku ukraińskich urzędników zwolnionych w związku z antykorupcyjnymi wysiłkami Zełenskiego: aktualizacje na żywo

Kilku ukraińskich urzędników zwolnionych w związku z antykorupcyjnymi wysiłkami Zełenskiego: aktualizacje na żywo

kredyt…Brendana Hoffmana dla The New York Times

KIJÓW, Ukraina — Wśród eklerów i makaroników na stoisku cukierniczym w Honey Café w Kijowie są małe lukrowane ciasta z cukierniczymi literami ozdobionymi „ZSU”, literami oznaczającymi Siły Zbrojne Ukrainy.

Część dochodów z każdego ciasta sprzedanego w kawiarni trafia do ukraińskiego wojska. To tylko jeden mały datek, który jest częścią szeroko rozpowszechnionego na Ukrainie trendu, zgodnie z którym firmy i osoby prywatne przekazują darowizny na rzecz wojska.

Zachodnie rządy wprowadziły precyzyjną obronę powietrzną dalekiego zasięgu i systemy artyleryjskie, które pomogły ukraińskiej armii odwrócić bieg wydarzeń na polu bitwy.

W kraju Ukraińcy finansują armię z podatków, a około 50 procent budżetu idzie teraz na obronę. Co więcej, indywidualne darowizny są kolejnym zasobem, a ich liczba wzrosła w ciągu ostatniego roku.

Sondaż przeprowadzony jesienią zeszłego roku przez ukraińską stację Suspilne Media wykazał, że około jedna czwarta Ukraińców, czyli 24%, przyznała, że ​​podczas wojny przekazywała pieniądze bezpośrednio wojsku.

Według ukraińskiego banku centralnego, w ciągu ostatniego roku 22,3 miliarda hrywien, czyli około 500 milionów dolarów, zostało bezpośrednio przekazanych wojsku przez firmy i osoby prywatne. To znacznie przewyższyło datki charytatywne na Ukrainie na pomoc humanitarną, które wyniosły 920 milionów hrywien, czyli 20 milionów dolarów.

Ważnym źródłem wsparcia są również organizacje pozarządowe, które zbierają datki i kupują przekazywany wojsku sprzęt, taki jak kamizelki kuloodporne, gogle noktowizyjne czy lunety na podczerwień.

Jedna z największych z tych organizacji, Povernys Zhyvym, czyli Wróć żywy, zebrała 5,3 miliarda hrywien, czyli 132 miliony dolarów dla armii.

Inna fundacja, Fundacja Charytatywna Serhija Pritula, zebrała 3,5 miliarda hrywien, czyli 87 milionów dolarów. Zbiórki pieniędzy, takie jak ta fundacja, często zbierają pieniądze na określone zakupy, takie jak dron szturmowy Bayraktar TB2 Sił Powietrznych.

READ  Rosja twierdzi, że F-16 eskalują wojnę na Ukrainie; Kijów mówi, że przechyli szalę na jej korzyść

Kilka grup zbiera pieniądze na wojsko lub na zakup broni poprzez wyprzedaże Osobiste wiadomości o bombach lub pociski artyleryjskie. Punisher, firma produkująca drony bojowe dalekiego zasięgu, ma stronę internetową, która pozwala ludziom umieszczać wiadomości na bombach za opłatą, która jest przeznaczona na finansowanie rozwoju i produkcji broni.

Jeśli chodzi o większe darowizny od osób prywatnych, głównodowodzący armii ukraińskiej generał Walerij Załogny przekazał w październiku armii 1 milion dolarów ze spadku, który otrzymał od rodziny ukraińsko-amerykańskiej, według służby prasowej armii .

Z drugiej strony restauracje z elektronicznym menu oferują klientom możliwość przekazania niewielkich sum na wojsko podczas płacenia rachunków.

Yuriy Chevala przekazał reportaże ze Lwowa na Ukrainie.