7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zełenski wznawia wojnę z korupcją wśród skandali | Wiadomości o korupcji

Prezydent zapowiada zmiany w rządzie po doniesieniach o korupcji w resortach obrony i infrastruktury.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że dokona zmian w rządzie i służbach bezpieczeństwa w ramach nowej rozprawy z korupcją, prawie rok po inwazji Rosji na ten kraj.

W swoim poniedziałkowym przemówieniu wideo Zełenski nie wymienił urzędników, którzy zostaną zastąpieni, ale wskazał, że zbliżają się przetasowania.

„Są już decyzje personalne – niektóre dziś, niektóre jutro – dotyczące urzędników różnych szczebli w ministerstwach i innych strukturach administracji centralnej, a także w regionach iw systemie ścigania” – powiedział prezydent.

Zełenski został wybrany przytłaczającą większością głosów w 2019 r. dzięki obietnicom zreformowania rządu i walki z korupcją, która nękała kraj na długo przed wysłaniem przez Moskwę wojsk przez granicę 24 lutego ubiegłego roku.

Ukraina zajęła 122 miejsce na 180 krajów w Indeksie postrzegania korupcji Transparency International w 2021 r.

W weekend wyszło na jaw, że Departament Obrony kupuje żywność dla żołnierzy po wygórowanych cenach, co rodzi pytania o zakupy rządowe.

W niedzielę policja antykorupcyjna poinformowała, że ​​zatrzymała wiceministra infrastruktury podejrzanego o przyjęcie 400 000 dolarów łapówki za ułatwienie importu generatorów na ogarniętą wojną Ukrainę we wrześniu ubiegłego roku. Zwolniony został także wiceminister.

Ukraińskie media donoszą, że wielu ministrów i wyższych urzędników może zostać zwolnionych, gdy Zełenski podejmie działania mające na celu usprawnienie rządu.

Starszy sojusznik prezydenta powiedział wcześniej, że skorumpowani urzędnicy będą „aktywnie” więzieni.

Zełenski zapowiedział również w poniedziałek, że urzędnicy państwowi otrzymają zakaz osobistych podróży za granicę.

READ  Partia Konserwatywna Borisa Johnsona ponosi kolejną porażkę wyborczą. wykończenie krzesła na imprezę

Posunięcie to nastąpiło po ujawnieniu informacji, że zastępca prokuratora generalnego Ołeksij Simonenko pojechał na wakacje do Hiszpanii w grudniu i styczniu mercedesem należącym do lwowskiego biznesmena. Powołując się na źródła organów ścigania, gazeta internetowa Ukrainska Prawda poinformowała, że ​​Simonenko złożył rezygnację.

W poniedziałek komisja parlamentarna zgodziła się zaostrzyć przepisy dotyczące zamówień publicznych i ogłaszania niektórych cen w sytuacjach spornych.

Minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany przez media, powiedział komisji, że doniesienia o korupcji w ministerstwie były oparte na „błędzie technicznym” bez funduszy inwestycyjnych.

Narodowe Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że prowadzi dochodzenie w sprawie możliwego przestępstwa przywłaszczenia funduszy lub nadużycia władzy w związku z zamówieniem, które szacuje się na ponad 13 mld hrywien ukraińskich (352 mln USD).

Gospodarka Ukrainy skurczyła się w ubiegłym roku o jedną trzecią, a kraj w dużym stopniu polega na zachodniej pomocy finansowej. Darczyńcy, w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unia Europejska, wielokrotnie wzywali do większej przejrzystości i lepszego zarządzania.