25 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojny talentów technicznych powracają do gry

Wojny talentów technicznych powracają do gry

Kiedy Stripe, firma płatnicza o wartości 74 miliardów dolarów, zwolniła w tym miesiącu ponad 1000 pracowników, jej założyciele obwiniali się o to. Są to: „Skonsumowaliśmy tak wiele dla świata, w którym jesteśmy” Napisał. „Byliśmy bardzo optymistyczni”.

Po Elonie Musku, nowym właścicielu Twittera, Zmniejsz liczbę pracowników firmy o połowę W zeszłym tygodniu odpowiedzialność przyjął Jack Dorsey, założyciel i były dyrektor generalny serwisu mediów społecznościowych. „Firma bardzo szybko się rozrosła” – powiedział Napisał na Twitterze.

A w środę, kiedy Meta, firma macierzysta Facebooka i Instagrama, rzucić 11 000 osób, czyli około 13 procent jej siły roboczej, Mark Zuckerberg, dyrektor generalny, obwinia nadmierną ekspansję. „Podjąłem decyzję o znacznym zwiększeniu naszej inwestycji” – napisał w liście do pracowników. „Niestety, nie stało się tak, jak się spodziewałem.”

Chór protekcjonalny dyrektorów technicznych, którzy zatrudnili zbyt wielu ludzi, odbija się w Dolinie Krzemowej, gdy branża pędzi, by dokonać cięć, obwiniając słabnącą gospodarkę.

Ale część wzrostu zwolnień została dokonana samodzielnie. Ponieważ firmy cieszyły się wysokimi zyskami i wierzyły, że boom napędzany przez pandemię będzie trwał nadal, rozwijały się agresywnie, gromadząc najbardziej kosztowne i kosztowne zasoby oprogramowania, o które walczyły: talenty.

Firmy technologiczne w Dolinie Krzemowej od dawna postrzegają zatrudnianie jako coś więcej niż tylko obsadzanie wakatów. Zaciekłe wojny talentów w branży pokazały, że firmy takie jak Google i Meta stają się coraz lepsze i jaśniejsze. Rozdęty personel i długie panowanie na szczycie list pożądanych miejsc pracy dla absolwentów uczelni są symbolami wzrostu, głębokich kieszeni i prestiżu. Praca stała się dla pracowników coś większego – To była tożsamość.

Ten sposób myślenia zakorzenił się w największych firmach technologicznych, które oferują wiele korzyści na bogatych kampusach korporacyjnych, które rywalizują z uniwersytetami. Zostało to powtórzone przez mniejsze startupy, które mają szansę na odmieniającą życie fortunę w postaci opcji na akcje.

READ  Jack Ma, założyciel Ant Group, zrezygnuje z Kontroli

Teraz te praktyki powodują niestrawność w branży technologicznej.

„Kiedy czasy są niepewne, dochodzi do przekroczeń, a ekscesy napędzają zatrudnienie i optymizm” – powiedział Josh Wolf, inwestor w Lux Capital. „W ciągu ostatnich 10 lat obfitość gotówki doprowadziła do obfitości zatrudnienia”.

Ponad 100 000 pracowników technicznych straciło w tym roku pracę, Według Layoffs.fyiStrona internetowa śledząca zwolnienia. Zniżki obejmują zarówno popularne firmy notowane na giełdzie, takie jak Meta, Salesforce, Booking.com i Lyft, jak i prywatne start-upy o wysokiej wartości, takie jak usługi dostawy Gopuff, platformy finansowe Chime i Brex.

W najbardziej eksperymentalnych dziedzinach techniki doszło do utraty wielu miejsc pracy. Astra, firma rakietowa, Cięcia 16 procent jej pracowników w tym tygodniu po potrojeniu liczby pracowników w zeszłym roku. W branży kryptowalut, która doznała w tym roku krachu, firmy o wysokiej wartości, takie jak Crypto.com, Blockchain.com, OpenSea i Dapper Labs, w ostatnich miesiącach zwolniły setki pracowników.

Analitycy techniczni twierdzą, że liderzy technologiczni zbyt wolno reagują na oznaki spowolnienia gospodarczego, które pojawiły się wiosną tego roku, po tym, jak wiele firm zaczęło zatrudniać już od kilku lat.

Meta, warta ponad 1 bilion dolarów, podwoiła liczbę pracowników do 87 314 osób w ciągu ostatnich trzech lat. Robinhood, aplikacja do handlu akcjami, zwiększyła swoją siłę roboczą prawie sześciokrotnie w 2020 i 2021 roku.

„Postanowili wdrożyć te plany, które nie są już oparte na rzeczywistości”, powiedziała Caitlin Mitter, dyrektor ds. Rekrutacji w Lever, firmie oferującej oprogramowanie rekrutacyjne.

Dla wielu to szokujący moment. Panika „Czy jesteśmy w bańce” w branży technologicznej w ciągu ostatniej dekady? To zawsze było krótkotrwałe, a następnie szybki powrót do dobrych czasów aż do piany. Nawet ci, którzy przewidzieli zachowania pandemiczne, które umożliwiły takie firmy jak Zoom, Peloton, Netflix i Shopify, powiedzą, że ich nie docenili.

READ  Samochody elektryczne często ładowane są w nocy. będzie problemem.

Wielu uważa, że ​​spowolnienie to będzie trwało dłużej ze względu na czynniki makroekonomiczne, które do niego doprowadziły. W ciągu ostatniej dekady niskie stopy procentowe skłoniły inwestorów do bardziej ryzykownych aktywów, które oferowały wyższe zyski. Inwestorzy ci doceniali szybki wzrost zysków i nagradzali firmy, które podejmowały wysokie ryzyko.

W ostatnich latach firmy technologiczne zareagowały na napływ gotówki od inwestorów i szybko rozwijających się firm, pompując pieniądze w ekspansję w zakresie sprzedaży, marketingu, zatrudniania, przejęć i projektów pilotażowych. Nadmiar kapitału zachęcał firmy do zatrudniania, zaostrzając wojnę o talenty.

Eric Rachlin, przedsiębiorca, który był współzałożycielem Body Labs, firmy produkującej sztuczną inteligencję kupioną przez Amazon.

Zwiększenie liczby pracowników było również sposobem dla menedżerów na poprawę kariery. „Łatwiej jest mieć więcej ludzi w zespole niż tylko kazać wszystkim ciężko pracować” – powiedział Rachlin.

Doprowadziło to do tego, że branża technologiczna zyskała reputację dzięki rozrostowi korporacji. Często rozchodzą się pogłoski o pracownikach, którzy otrzymali wysokie odszkodowanie Nagrano kilka godzin pracy dziennie lub żonglowanie Wiele funkcji zdalnych jednocześnieobok siebie Szczegółowe dodatki do biurka Jak bezpłatne pranie, masaż i Sławni szefowie kafeterii. Tej wiosny Mita obniżyła swoje zalety, W tym usługi pralnicze.

W przeszłości pracownicy technologiczni mogli szybko zmienić pracę lub stanąć na nogi, gdyby zostali zwolnieni, ponieważ było tak wiele wolnych miejsc pracy, ale „nie sądzę, że jeszcze wiemy, czy wszyscy w tej fali zwolnień byliby w stanie to zrobić „Pan Rachelen.

Niektórzy dostrzegają możliwość pomocy osobom wchodzącym po raz pierwszy na trudny rynek pracy. Stephen Korson niedawno opuścił swoją karierę w sprzedaży i strategii w Gartner, firmie badawczo-konsultingowej oraz Salesforce, aby tworzyć treści finansowe. Początkowo planował skupić się na zarządzaniu czasem, ale po bolesnych zwolnieniach kilku jego przyjaciół rozpoczął pracę nad kursem, który pomaga ludziom przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych. Jest to umiejętność, którą niewiele osób poszukujących pracy musiało doskonalić w czasach zmian.

READ  Societe Generale obawia się konfiskaty rosyjskich aktywów, gdy banki przygotowują się na najgorsze

„To nie polepszy się szybko” – powiedział.

W bębnie w bębnie ogłaszanych zwolnień inwestorzy widzą szansę. Szybko zauważają, że dobrze znane sukcesy ostatniej dekady – firmy takie jak Airbnb, Uber i Dropbox – zostały zbudowane w następstwie Wielkiej Recesji.

W tym tygodniu Day One Ventures, firma venture capital, ogłosiła finansista nie oddzielony, program, którego celem jest zainwestowanie 100 000 USD w 20 nowych start-upów, w których co najmniej jeden założyciel został zwolniony z firmy technologicznej. Masha Bucher, założycielka firmy, powiedziała, że ​​w ciągu 24 godzin setki osób złożyło zamówienia.

„Niektórzy ludzie mówią:„ To jest znak, na który czekałam ”- powiedziała. „To naprawdę daje ludziom nadzieję”.

W międzyczasie może nastąpić więcej zwolnień – dostarczonych za pomocą standardowego obecnie formularza listu od prezesa wysyłanego na blog firmy.

Te wiadomości przybrały znajomą formę. Pracodawcy wyjaśniają ponure perspektywy gospodarcze, powołując się na inflację ”szoki energetyczne,” stopy procentowe, „Jeden z najtrudniejszych rynków nieruchomości od 40 lat„lub”Możliwa recesja. „Oni są winni, ponieważ rozwijają się tak szybko. Zapewniają wsparcie osobom dotkniętym problemem – rozwiązanie, pomoc w uzyskaniu wizy, opiekę zdrowotną i poradnictwo zawodowe. Wyrażają smutek i dziękuję wszystkim.

Podkreślają misję firmy.