14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna rosyjsko-ukraińska: aktualizacje na żywo o Bachmucie

Wojna rosyjsko-ukraińska: aktualizacje na żywo o Bachmucie

Ukraińscy żołnierze na czołgu zbliżają się do linii frontu w pobliżu Bakhmut w zeszłym tygodniu.kredyt…Tylera Hicksa/The New York Times

KIJÓW, Ukraina — Siły rosyjskie są zaangażowane w operacje „oczyszczania” w celu oczyszczenia ruin Bachmuta z pozostałych ukraińskich żołnierzy, powiedział w poniedziałek wysoki ukraiński urzędnik, ponieważ przywódcy wojskowi w Kijowie starają się odwrócić uwagę od pozornej utraty miasta. do walki z otoczeniem.

Dowódca sił lądowych Ukrainy gen. Ołeksandr Serski przyznał w weekend, że w Bachmucie przebywa teraz tylko niewielka grupa ukraińskich żołnierzy, milcząco przyznając, że Rosja wygrała trwającą prawie rok kampanię zdobycia miasta. Gen. Sirsky powiedział, że te nieliczne siły będą nadal bronić swojego terytorium, aby zapewnić „możliwość wejścia do miasta w przypadku zmiany warunków”.

Komentarze sygnalizowały zmianę sposobu, w jaki Ukraina przedstawiała najkrwawszą kampanię wojny, ponieważ Rosja odniosła pierwszy sukces na polu bitwy od zeszłego lata. Od miesięcy, nawet gdy jej kontrola nad Bachmutem skurczyła się do kilku zachodnich bloków, Ukraina zaciekle walczy, by powstrzymać Rosjan przed zajęciem miasta. Teraz urzędnicy wydają się przyznawać, że ich uwaga przenosi się z obrony Bachmuta na utrudnianie Rosjanom jego utrzymania.

Chociaż wielu twierdzeń dotyczących pola bitwy w Kijowie nie można zweryfikować, jasne jest, że siły ukraińskie osiągnęły niewielkie korzyści w ostatnich tygodniach na północy i południu Bachmutu, przełamując rosyjską pozycję obronną w kluczowej bitwie, która rozpoczęła się 6 maja.

Przemawiając w niedzielę podczas wizyty u ukraińskich żołnierzy na froncie wschodnim, gen. Cirsky stwierdził w niedzielę, że siły ukraińskie nadal czynią postępy na obrzeżach Bachmutu i są „bliskie taktycznego okrążenia miasta”. Ale ukraińska armia nie podała szczegółów, gdzie się posuwa.

Major Rodion Kudriaszow, dowódca ukraińskiej 3 Brygady Szturmowej, powiedział w poniedziałek, że Ukraińcy nadal osiągają niewielkie, ale znaczące zyski w całym mieście.

„Staramy się wyczuć słabości wroga i krok po kroku staramy się wywierać na niego presję, zajmować korzystne dla nas pozycje, przejmować inicjatywę” – powiedział w rozmowie z ukraińskim radiem RBC-Ukraina.

Niektórzy analitycy twierdzą, że ukraińskie zarzuty wydają się być próbą rzucenia światła na niepowodzenie w Bachmucie.

„Mówienie o taktycznym oblężeniu jest przedwczesne i prawdopodobnie odzwierciedla pośpieszną reakcję na upadek miasta” – napisał w poniedziałek Konrad Muzyka, analityk obrony w Roshan Consulting.

Nie oznacza to jednak, że władza Rosji nad miastem jest gwarantowana. Wiele mogło zależeć od planów zmiennego i bombastycznego szefa rosyjskiej grupy najemników Wagnera, Jewgienija Prigożyna, którego bojownicy poprowadzili rosyjski atak na Bachmuta. Kilka godzin po ogłoszeniu „zwycięstwa” w weekend Prigożyn powiedział, że od czwartku wycofa swoich zawodników.

„Od 1 czerwca żaden myśliwiec Wagnera nie będzie na froncie, dopóki nie przejdziemy rekonfiguracji, ponownego wyposażenia i dodatkowego szkolenia” – powiedział.

Zdjęcie zaczerpnięte z wideo opublikowanego przez służby prasowe założyciela Wagnera, Jewgienija W. Prigożyna, rzekomo pokazującego go ze swoimi zawodnikami w Pakhmut na Ukrainie w sobotę.kredyt…Prigozhin Press Service, za pośrednictwem Associated Press

Usunięcie wojsk z aktywnego frontu nie jest łatwym zadaniem i może narazić Rosję na ataki sił ukraińskich na wzniesieniach na obrzeżach miasta. Biorąc pod uwagę szeroko zgłaszane napięcia między Wagnerem a rosyjskim dowództwem wojskowym oraz problemy z komunikacją w rosyjskich szeregach, analitycy twierdzą, że Ukraina będzie szukać dezercji do wykorzystania.

READ  Trio z Florydy ma smutne zakończenie dla mężczyzny, któremu skradziono Rolexa

Nawet jeśli Prigożyn nie wycofa teraz swoich bojowników, analitycy wojskowi wskazują, że Rosja będzie musiała stawić czoła wyzwaniom w zdobyciu Bachmuta, zwłaszcza że siły ukraińskie przygotowują się do kontrataku, który może eskalować walki wzdłuż innych części 600-milowej linii frontu.

Instytut Studiów nad Książkami Wojennymi jego najnowsza analiza Niedziela.

Ukraiński i brytyjski wywiad wojskowy poinformowały, że istnieją dowody na to, że rosyjskie wojsko wysyła w ten region tysiące żołnierzy.

Hanna Malyar, wiceminister obrony Ukrainy, powiedziała w poniedziałek, że podczas gdy „wróg oczyszcza kontrolowane przez siebie obszary miasta”, Ukraina nadal „walczy o dominujące wyżyny” wokół miasta.

Powiedziała, że ​​na razie ukraińscy żołnierze osiągnęli swój główny cel w bitwie pod Bachmutem.

„Zdolności ofensywne wroga są znacznie ograniczone” – powiedziała. „Wróg poniósł ciężkie straty, a my zyskaliśmy czas na pewne działania, które później można opisać”.