25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone i Papua-Nowa Gwinea podpisują pakt obronny, a Modi obiecuje wsparcie dla wysp Pacyfiku

Stany Zjednoczone i Papua-Nowa Gwinea podpisują pakt obronny, a Modi obiecuje wsparcie dla wysp Pacyfiku

  • Stany Zjednoczone mają na celu powstrzymanie współpracy Chin i Pacyfiku w zakresie bezpieczeństwa
  • Chiny ostrzegają przed angażowaniem się w „gry geopolityczne”
  • Modi z Indii obiecuje wsparcie w rozmowach z 14 przywódcami Pacyfiku
  • Palau odnawia COFA z USA, jednym z trzech o wartości 7,1 miliarda dolarów

(Reuters) – Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że umowa o współpracy obronnej podpisana w poniedziałek z Papuą-Nową Gwineą zwiększy możliwości kraju wyspiarskiego Pacyfiku i ułatwi armii USA szkolenie z jej siłami.

Blinken i premier Indii Narendra Modi odbyli osobne spotkania z 14 przywódcami wysp Pacyfiku w stolicy Papui-Nowej Gwinei, Port Moresby, zobowiązując się do wspierania priorytetów regionu w zakresie zdrowia, rozwoju i zmian klimatu.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy starają się powstrzymać narody wysp Pacyfiku przed ustanowieniem stosunków bezpieczeństwa z Chinami, co jest rosnącym niepokojem w związku z napięciami wokół Tajwanu i po podpisaniu przez Pekin umowy bezpieczeństwa z Wyspami Salomona.

Przywódcy wysp Pacyfiku, których terytorium obejmuje 40 milionów kilometrów kwadratowych (15 milionów mil kwadratowych) oceanu, powiedzieli, że podnoszenie się poziomu mórz spowodowane zmianami klimatycznymi jest ich najpilniejszym priorytetem w zakresie bezpieczeństwa.

Blinken powiedział premierowi PNG Jamesowi Merapowi, że Waszyngton pogłębi partnerstwo we wszystkich obszarach z Papuą-Nową Gwineą i że oczekuje, że partnerstwa z amerykańskimi firmami przyniosą nowe inwestycje warte dziesiątki miliardów dolarów.

Po tym, jak studenci uniwersytetu zaprotestowali w poniedziałek przeciwko porozumieniu obronnemu, „nie ma się czego bać”, powiedział Merab na wspólnej konferencji prasowej z Blinken.

Powiedział, że umowa zmodernizowała istniejące stosunki wojskowe USA i „nie ma nic wspólnego z Chinami”.

„Mamy zdrowe relacje z chińskim rządem i są oni dwoma ważnymi partnerami handlowymi” – powiedział Merab.

READ  W październiku rachunki za energię w Wielkiej Brytanii wzrosną o 80%, a regulator ogłosi ich podwyżkę

W niedzielę Merab powiedział, że umowa obronna spowoduje wzrost obecności wojskowej USA w ciągu następnej dekady, podczas gdy Departament Stanu USA powiedział, że wzmocni bezpieczeństwo regionalne.

„Współpraca obronna została nawiązana przez Stany Zjednoczone i Papuę Nową Gwineę jako równych i suwerennych partnerów” – powiedział Blinken podczas ceremonii podpisania umowy.

Blinken powiedział, że będzie pracował nad rozszerzeniem zdolności obronnych Papui-Nowej Gwinei w celu zwiększenia pomocy humanitarnej i reagowania na katastrofy oraz ułatwienia wspólnego szkolenia sił USA i Papui-Nowej Gwinei.

W Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning powiedział, że Chiny nie sprzeciwiają się wzajemnie korzystnej współpracy z krajami wyspiarskimi Pacyfiku, takimi jak Papua-Nowa Gwinea, ale dodał: „Musimy uważać na angażowanie się w gry geopolityczne w imię współpracy, wierzymy również, że żadna współpraca nie powinna dotyczyć osób trzecich.

Dowiedz się, co się dzieje

Stany Zjednoczone i Papua-Nowa Gwinea zawarły osobne porozumienie w sprawie wzmożonego monitorowania wyłącznej strefy ekonomicznej Papui-Nowej Gwinei za pośrednictwem patroli amerykańskiej straży przybrzeżnej w celu ochrony jej gospodarki przed nielegalnymi połowami.

Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone przekażą 45 milionów dolarów nowych pieniędzy, ponieważ współpracują z Papuą-Nową Gwineą w celu zacieśnienia współpracy gospodarczej i bezpieczeństwa, w tym wyposażenia ochronnego dla Sił Obronnych Papui-Nowej Gwinei, łagodzenia zmian klimatu i walki z przestępczością transgraniczną i HIV/ AIDS. AIDS.

Blinken stanął na czele delegacji USA w Papui-Nowej Gwinei w miejsce prezydenta Joe Bidena, który skrócił podróż do Azji, aby poradzić sobie z kryzysem pułapu zadłużenia USA.

Zwracając się do 14 przywódców wysp Pacyfiku, Blinken powiedział, że ma zaproszenie od Bidena do powrotu do Waszyngtonu jesienią na drugi szczyt po inauguracyjnym spotkaniu zorganizowanym przez Biały Dom w zeszłym roku.

Modi powiedział Forum Współpracy Wysp Indo-Pacyfiku, że Indie będą niezawodnym partnerem w rozwoju i zobowiązały się do „wolnego, otwartego i integracyjnego Indo-Pacyfiku”.

READ  W katastrofie helikoptera wojskowego w Gujanie zginęło 5 oficerów i 2 ocalałych

„Jesteśmy gotowi podzielić się naszymi możliwościami i wiedzą specjalistyczną w zakresie technologii cyfrowej, technologii kosmicznej, bezpieczeństwa zdrowia, bezpieczeństwa żywności, zmian klimatu i ochrony środowiska” – powiedział.

Modi powiedział, że przywódcy kwartetu z Australii, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Indii uzgodnili w Japonii w weekend zwiększenie współpracy z regionem Pacyfiku.

W Papui-Nowej Gwinei Stany Zjednoczone podpisały również odnowioną umowę strategiczną z Palau, znaną jako Umowa o wolnym stowarzyszeniu (COFA), a we wtorek podpiszą kolejną umowę z Mikronezją, na mocy której Stany Zjednoczone są odpowiedzialne za obronę obu krajów i uzyskanie stałego dostępu. rozległe przestrzenie Oceanu Spokojnego.

Blinken powiedział, że Waszyngton nie może się doczekać rozpoczęcia negocjacji w sprawie trzeciej COFA, z Wyspami Marshalla, „bardzo szybko” i powiedział, że w ramach tych trzech umów Stany Zjednoczone zobowiążą się do 7,1 miliarda dolarów w ciągu 20 lat.

Negocjator Bidena, Joseph Yun, powiedział Reuterowi w sobotę, że ma nadzieję na zawarcie umowy z Wyspami Marshalla w nadchodzących tygodniach.

(Raportowanie Kirsty Needham) w Sydney; Pod redakcją Lincolna Feast

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.