16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zwycięstwo partii rządzącej nad Syrizą – DW – 21.05.2023

Zwycięstwo partii rządzącej nad Syrizą – DW – 21.05.2023

Partia Nowa Demokracja premiera Kyriakosa Mitsotakisa odniosła miażdżące zwycięstwo nad swoim głównym rywalem, lewicową partią Syriza Alexisa Tsiprasa, w niedzielnych wyborach krajowych w Grecji, wynika z oficjalnych wstępnych wyników.

W przypadku większości lokali wyborczych, ND ma według doniesień 21-punktową przewagę nad SYRIZĄ, ale jak dotąd nie ma zdecydowanej większości.

Grecki premier Mitsotakis okrzyknął wynik „politycznym trzęsieniem ziemi” i silnym mandatem dla Północno-Demokratycznej Partii.

Ale nawet jeśli ND zdobędzie najwięcej mandatów, brak bezpośredniego zwycięstwa oznacza, że ​​Mitsotakis będzie musiał albo szukać koalicjantów, albo zdecydować się na nowe wybory.

Biorąc pod uwagę głębokie podziały między greckimi partiami politycznymi, negocjacje mogą być trudne, przez co drugie głosowanie prawdopodobnie odbędzie się pod koniec czerwca lub na początku lipca.

W obliczu „niepewnych” wyników i negocjacji Mitsotakis nawiązał do potrzeby nowych wyborów w celu utworzenia silnego rządu.

Odbędzie się nowe głosowanie z nową ordynacją wyborczą, która przyzna zwycięskiej partii dodatkowe mandaty, ułatwiając jej samodzielne utworzenie rządu.

Grecja głosowała: Giorgos Christidis donosi z Salonik

Ta przeglądarka nie obsługuje komponentu wideo.

chwila W wyborach startowało kilkadziesiąt partii, Głosowanie przede wszystkim postawiło Mitsotakisa i jego centroprawicową partię przeciwko Syrizie, której lider jest również byłym premierem.

Wyborcze sondaże wyjściowe pokazały, że tylko sześć lub siedem partii z 36 respondentów miałoby szansę osiągnąć próg 3%, aby zdobyć miejsca w 300-osobowym parlamencie.

Tsipras, który był premierem Grecji w latach 2015-2019, zadzwonił do Mitsotakisa w niedzielę wieczorem, aby pogratulować mu zwycięstwa.

Premier Kyriakos Mitsotakis oddaje głos w lokalu wyborczymZdjęcie: Louisa Frady/Reuters

Na czym skupiała się kampania?

Ostatnie sondaże stawiają partię ND Mitsotakisa na czele. Jednak katastrofa kolejowa w lutym, w której zginęło 57 osób, sprawiła, że ​​stracił dwucyfrową przewagę.

Był także zamieszany w aferę podsłuchową, w której tajne służby podsłuchiwały lidera opozycyjnej socjalistycznej partii PASOK Nikosa Androulakisa.

READ  Kelowna Wildfires: Chłodniejsza pogoda daje nadzieję, gdy strażacy posuwają się naprzód

Jednak 55-letni Mitsotakis szybko zwrócił uwagę na osiągnięcia swojego rządu w ostatnich latach, w tym obniżki podatków dla firm i osób fizycznych.

Przemawiając po oddaniu głosu, wezwał wyborców do wybrania stabilności, którą, jak twierdzi, reprezentuje.

„Dzisiaj głosujemy za naszą przyszłością, za większą liczbą lepszych miejsc pracy, za wydajniejszym systemem opieki zdrowotnej, za silniejszym krajem, który odgrywa ważną rolę w Europie i chroni granice” – powiedział.

48-letni Alexis Tsipras, kontrowersyjny obecny lider lewicowej partii Syriza, prowadził kampanię skupioną głównie na katastrofie kolejowej i skandalu z podsłuchami.

W niedzielę Tsipras powiedział, że dzień wyborów był „dniem nadziei”.

„Obywatele mają w swoich rękach możliwość… zmiany kursu kraju, pozostawiając cztery trudne lata nierówności, niesprawiedliwości, spekulacji, niepewności zatrudnienia, aukcji, obrażania emerytów i atakowania młodych ludzi” – powiedział, opisując obecną administrację jako „ arogancki.”

Grecja została mocno dotknięta kryzysem kosztów utrzymania, który był głównym tematem kampanii politycznych poprzedzających głosowanie, ponieważ partie próbują zwabić wyborców obietnicami tworzenia miejsc pracy i lepszych płac.

Niski wiek uprawniający do głosowania

Ponad 9,8 miliona Greków było uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach parlamentarnych na 300 deputowanych do jednoizbowego parlamentu, sprawujących czteroletnią kadencję.

Wiek uprawniający do głosowania został po raz pierwszy obniżony do 17 lat, a obywatele greccy mieszkający za granicą mogli również głosować w kraju, w którym mieszkają.

Urny wyborcze zamknięto w 22 000 lokalach wyborczych o godzinie 19:00 czasu lokalnego (1600 UTC).

Przed wyborami aresztowano pięć osób podejrzanych o próbę kupowania głosów, aw jednym z samochodów podejrzanych znaleziono obciążające materiały, podała Athens News Agency.

Policja znalazła 200 dowodów osobistych, paszport i torbę zawierającą 114 kopert, z których każda zawierała bilet kandydata do parlamentu i pięć kart do głosowania już na nich zapisanych.

READ  Prezydent mówi: „Ukraina na pewno wygra” Ukrainę

tj, kb/sms (Reuters, dpa, AP)