24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zgromadzenie Ogólne ONZ wzywa do zawieszenia broni w Gazie

Zgromadzenie Ogólne ONZ wzywa do zawieszenia broni w Gazie

Budynek Kwatery Głównej Narodów Zjednoczonych widoczny przez okno z logo ONZ na pierwszym planie w dzielnicy Manhattan w Nowym Jorku, 15 sierpnia 2014 r. REUTERS/Carlo Allegri/USA/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

NARODY ZJEDNOCZONE (Reuters) – We wtorek wydawało się, że Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zażądało natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni w trwającym od dwóch miesięcy konflikcie między Izraelem a Islamskim Ruchem Oporu (Hamas), po tym jak Stany Zjednoczone zawetowały takie posunięcie w Radzie . Bezpieczeństwo.

Przed głosowaniem w Organizacji Narodów Zjednoczonych prezydent USA Joe Biden powiedział podczas imprezy zbierającej fundusze na swoją kampanię reelekcyjną w 2024 r., że Izrael traci międzynarodowe poparcie z powodu „mających miejsce masowych bombardowań”.

Izrael zbombardował Gazę z powietrza, nałożył blokadę i rozpoczął ofensywę lądową w odpowiedzi na atak Hamasu z 7 października, w którym według Izraela zginęło 1200 osób i wziął 240 zakładników. Ministerstwo Zdrowia Gazy twierdzi, że 18 205 Palestyńczyków zginęło, a prawie 50 000 zostało rannych.

Większość z 2,3 miliona mieszkańców Gazy została wypędzona ze swoich domów, a Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała poważne ostrzeżenia dotyczące sytuacji humanitarnej w przybrzeżnej enklawie, twierdząc, że setki tysięcy ludzi głoduje.

Żaden kraj nie ma prawa weta w Zgromadzeniu Ogólnym liczącym 193 członków, które ma głosować nad projektem rezolucji odzwierciedlającej język rezolucji, której Stany Zjednoczone sprzeciwiły się w zeszłym tygodniu na 15-osobowej Radzie Bezpieczeństwa.

Uchwały Zgromadzenia Ogólnego nie są wiążące, ale mają wagę polityczną i odzwierciedlają globalny pogląd na wojnę.

Stany Zjednoczone i Izrael sprzeciwiają się zawieszeniu broni, ponieważ uważają, że przyniesie to korzyści tylko Hamasowi. Zamiast tego Waszyngton popiera zaprzestanie walk w celu ochrony ludności cywilnej i zezwolenie na uwolnienie zakładników wziętych przez bojowników palestyńskich 7 października.

Rzecznik izraelskiego rządu Elon Levy powiedział we wtorek: „Ta wojna zakończy się, gdy będziemy w stanie odpowiedzieć na test dyplomatów i au pair”.

READ  ONZ twierdzi, że ograniczenie emisji „w żadnym stopniu” nie jest konieczne, aby zapobiec katastrofie klimatycznej

„Czy ci dyplomaci, którzy głosowali za ocaleniem skóry Hamasu w Organizacji Narodów Zjednoczonych, będą czuć się bezpiecznie, opiekując się dziećmi w Kfar Azza, Peri i Nir Oz? Aby tak się stało, Hamas musi zostać zniszczony. I właśnie to zrobimy” – powiedział .

Głosowanie Zgromadzenia Ogólnego następuje dzień po tym, jak 12 wysłanników Rady Bezpieczeństwa odwiedziło egipską stronę przejścia granicznego w Rafah, jedynego miejsca, przez które ograniczona pomoc humanitarna i dostawy paliwa docierają do Gazy. Stany Zjednoczone nie wysłały na tę podróż przedstawiciela.

„Z każdym krokiem Stany Zjednoczone wydają się coraz bardziej odizolowane od opinii ONZ głównego nurtu” – powiedział Richard Gowan, dyrektor ONZ w Międzynarodowej Grupie Kryzysowej.

W październiku Zgromadzenie Ogólne wezwało do „natychmiastowego, trwałego i trwałego rozejmu humanitarnego prowadzącego do zaprzestania działań wojennych” w rezolucji przyjętej 121 głosami za, przy 14 głosach przeciw – w tym Stanom Zjednoczonym – i 44 wstrzymujących się.

Niektórzy dyplomaci i obserwatorzy oczekują, że wtorkowe głosowanie zyska większe poparcie. Wymagana jest większość dwóch trzecich.

„Dynamika jest inna niż w październiku” – stwierdziła Joan. „Długość i intensywność izraelskich operacji w Gazie przekonała wielu członków ONZ, że zawieszenie broni jest konieczne”.

W październiku Kanada wprowadziła poprawkę mającą na celu odrzucenie i potępienie październikowego ataku Hamasu, ale nie uzyskała wymaganej większości dwóch trzecich. Dyplomaci poinformowali, że Stany Zjednoczone zamierzają zgłosić podobną poprawkę we wtorek.

Projekt uchwały Zgromadzenia Ogólnego, który będzie głosowany we wtorek, żąda także natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników oraz przestrzegania przez walczące strony prawa międzynarodowego, zwłaszcza w odniesieniu do ochrony ludności cywilnej.

– relacjonuje Michelle Nichols. Pod redakcją Dona Durfee, Stephena Coatesa i Granta McCalla

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę