20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Witalij Gierasimow: Ukraina twierdzi, że zabił rosyjskiego generała w Charkowie

Witalij Gierasimow: Ukraina twierdzi, że zabił rosyjskiego generała w Charkowie

Krótkie oświadczenie wydane w poniedziałek nie zawierało żadnych dowodów na śmierć generała dywizji Witalija Gierasimowa, ani nie zawierało szczegółów, kiedy został zabity.

Rosyjskie media państwowe nie wspomniały we wtorek nic o Gierasimowie, chociaż wspomniały o innych Rosjanach zabitych na Ukrainie.

CNN nie było w stanie samodzielnie zweryfikować roszczenia Ukrainy, a rosyjskie Ministerstwo Obrony nie odpowiedziało od razu na pytania CNN dotyczące Gierasimowa we wtorek, święto państwowe w Rosja. Wysoki rangą obrońca USA powiedział we wtorek, że Stany Zjednoczone nie mogą potwierdzić ukraińskich zarzutów.

Ukraina zidentyfikowała Gierasimowa jako „dowódcę wojskowego Rosji, generała dywizji, szefa sztabu i pierwszego zastępcę dowódcy 41. Armii Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji” i stwierdziła, że ​​jest weteranem rosyjskich kampanii w Czeczenii i Syrii.

W oświadczeniu ukraińskiego ministerstwa obrony stwierdzono, że „liczni wyżsi oficerowie armii rosyjskiej zginęli i zostali ranni”.

Ukraińskie ministerstwo nawiązało również w swoim oświadczeniu do problemów komunikacyjnych, z jakimi boryka się rosyjskie wojsko. Christo Grosev, dyrektor wykonawczy otwartego biura śledczego Bellingcat, stwierdził w wątku na Twitterze, że informacje o śmierci generała mogły zostać uzyskane z przechwycenia rozmowy telefonicznej w niezabezpieczonej sieci.

CNN nie było w stanie potwierdzić tych szczegółów.

Franz Stefan Gade, pracownik naukowy Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS), powiedział CNN, że śmierć generała jest „świadectwem zaciekłości walk pod Charkowem”, choć dodał, że ukraińskie doniesienia o zabójstwie starszego Rosyjski urzędnik. Funkcjonariusze pozostali niejednoznaczni.

Gade powiedział również, że jest to wskazówka, że ​​najwyższa władza Rosji „musi prowadzić z frontu, aby przegrupować i wzmocnić swoje siły” oraz „pchnąć swoich żołnierzy do ataku” przy niskim morale żołnierzy.

Zauważył, że takie podejście może prowadzić do dalszych doniesień o śmierci wysoko postawionego personelu wojskowego.

Siły rosyjskie rozpoczęły w ostatnich dniach ciągłe ataki na Charków. Ciężki ostrzał artyleryjski, naloty i ostrzał dzielnic mieszkalnych zniszczyły główne północno-wschodnie miasto, ale nie wpadło ono jeszcze w ręce Rosjan.

siły rosyjskie Wciąż w obliczu ukraińskiego oporu Według wysokiego rangą amerykańskiego przedstawiciela obrony, na południu Ukrainy robią większe postępy niż gdziekolwiek indziej w tym kraju.

„Charków ma obecnie wodociąg i ogrzewanie do wszystkich budynków, które wciąż stoją, z wyjątkiem tych, które zostały zniszczone” – powiedział CNN Today burmistrz miasta Igor Terechow.

READ  Masz lęk klimatyczny? Na szczycie ONZ jest ciche, duchowe miejsce.

Terechow określił ataki jako „ludobójstwo” i zapytał: „Co mogłoby być inaczej? Na tych terenach nie ma infrastruktury wojskowej, obiektów wojskowych. Do strajków dochodzi w przedszkolach, szkołach, szpitalach położniczych i klinikach”.

„To nie jest przypadek. Rozumiem, kiedy dochodzi do przypadkowego ataku. Ale kiedy uderzasz w setki budynków cywilnych, to nie jest przypadek. To atak ukierunkowany” – twierdził.

Regionalna administracja Charkowa poinformowała w niedzielnym poście na Facebooku, że „powtarzające się ostrzały” miejskiej wieży telewizyjnej wstrzymały transmisje telewizyjne i radiowe.

Kreml zaprzeczył atakowaniu infrastruktury cywilnej Ukrainy, pomimo wielu udokumentowanych strat.

Amy Cassidy z CNN, Michael Conti i Barbara Starr przyczynili się do powstania tego raportu.