20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Władimir Kara-Murza został aresztowany w Moskwie po wywiadzie dla CNN, w którym skrytykował Putina

Władimir Kara-Murza został aresztowany w Moskwie po wywiadzie dla CNN, w którym skrytykował Putina

Rosyjskie władze aresztowały w poniedziałek Władimira Kara-Murzę – wybitnego krytyka kremlowskiego, który pisał dla Washington Post felietony protestujące przeciwko rosyjskiej wojnie na Ukrainie i łamaniu praw człowieka.

Kara Morza została aresztowana poza swoim domem w Moskwie, tego samego dnia donosiła CNN Wywiad W nim określił rząd Władimira Putina jako „reżim mordercy” i przewidział, że inwazja Rosji na Ukrainę doprowadzi do upadku rosyjskiego prezydenta.

40-letni krytyk Putina, który przeżył dwa zatrucia w 2015 i 2017 roku, powiedział, że Kreml zaaranżował je w odpowiedzi na jego wezwanie do zachodnich sankcji przeciwko rosyjskiemu rządowi.

Rosja zaprzeczyła, jakoby była źródłem zatruć, które w obu przypadkach pozostawiły Kara-Murzę w śpiączce. Jednak śledztwa przeprowadzone przez niezależne organizacje wykazały, że śledzili go członkowie tej samej agencji federalnej, która rzekomo otruła uwięzionego krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego i co najmniej trzech innych działaczy opozycji.

Jego żona, Jewgienija Kara-Morza, zażądała jego natychmiastowego uwolnienia w tweecie pod koniec poniedziałku. Napisała: „Władze rosyjskie dwukrotnie próbowały zabić mojego męża za domaganie się kar dla złodziei i morderców, a teraz chcą go wsadzić do więzienia, bo nazwał ich krwawą wojnę wojną”.

Kara Morza jest długoletnią koleżanką nieżyjącego już przywódcy rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa, zamordowanego poza Kremlem w 2015 roku. Kara Morza jest pisarką, reżyserką dokumentalną i byłą kandydatką do rosyjskiego parlamentu oraz wiceprzewodniczącą organizacji politycznej , Partia Wolności Ludowej.

Odegrał kluczową rolę w przekonaniu Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Kanady i Wielkiej Brytanii do przyjęcia w 2012 r. prawa karnego, znanego jako Ustawa Magnickiego, skierowanego do osób w Rosji i innych krajach, które są współwinne łamania praw człowieka.

Kara Morza ma Napisał dziesiątki felietonów krytykujących rosyjski rząd Dla działu Globalne Opinie The Post w ciągu ostatnich kilku lat – w tym jednej ostatnio krytycznej wobec Kremla tłumienie niezależnych mediów i sprzeciw. Rosyjski parlament w zeszłym miesiącu uchwalił ustawę nakładającą kary pozbawienia wolności do 15 lat za rozpowszechnianie tego, co uważa za „fałszywe” informacje na temat wojska, w tym nazywanie inwazji na Ukrainę „inwazją”.

READ  Filipiny wydają ostrzeżenie zdrowotne po tym, jak stolicę nawiedził smog i gaz wulkaniczny

„Media, które odważyły ​​się zgodnie z prawdą informować o ataku Putina na Ukrainę, były kolejno odcinane, a ich strony internetowe blokowane” – napisała 7 marca Kara Morza.

Wydawca The Post, Fred Ryan, opublikował we wtorek oświadczenie chwalące odwagę Cary Morza. „Po zatruciach i innych poważnych groźbach to haniebne aresztowanie jest ostatnim krokiem w nieustających wysiłkach Władimira Putina, by uciszyć Karę Morza i ukryć prawdę o okrucieństwach, które Putin popełnia w imieniu narodu rosyjskiego” – powiedział Ryan. „Nikt nie powinien dać się zwieść sfabrykowanym oskarżeniom i zniesławieniu rządu rosyjskiego, a Kara-Murza musi zostać natychmiast uwolniona”.

Kara-Murza był jednym z nielicznych dysydentów, którzy po wojnie i represjach medialnych pozostali w Rosji. „Największym darem… jaki możemy dać Kremlowi, będą ci z nas, którzy sprzeciwiają się reżimowi Putina, i możemy się poddać i uciec” – powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla CNN Plus, nowej usługi nadawczej tej sieci. – To wszystko, czego od nas chcą.

Rosyjska organizacja praw człowieka OVD-Info poinformowała, że ​​Kara-Murza została aresztowana tego samego dnia i przetrzymywana w „więzieniu administracyjnym” przez 15 dni.

Podobno został oskarżony o „niewłaściwe zachowanie przed funkcjonariuszami policji, zmianę kierunku ruchu, przyspieszenie tempa i próby ukrycia się, gdy zostanie poproszony o zatrzymanie się”. OVD-Info zacytowało zespół obrońców Kary Morza, który powiedział, że wysiada z samochodu dopiero w pobliżu swojego domu.

Kara Morza jest trzecią pisarką związaną z The Post, która w ostatnich latach zmierzyła się z aresztowaniem i prześladowaniami z rąk obcego rządu.

Jamal Khashoggi, saudyjski pisarz i dysydent, przyczynił się również do światowych opinii, kiedy został zamordowany w październiku 2018 r. przez saudyjskich agentów w konsulacie tego kraju w Stambule. CIA doszła do wniosku, że saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman zarządził zabójstwo Khashoggiego, co zostało później potwierdzone przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka po sześciomiesięcznym śledztwie.

READ  Policja bada zarzuty dotyczące tajnych chińskich posterunków policji w Kanadzie | Chiny

Jason Rezaiankorespondent Washington Post w Teheranie od 2012 do 2016 roku, spędził 544 dni w więzieniu w Iranie bez procesu, zanim został zwolniony na początku 2016 roku. Rezaian jest obecnie autorem Global Opinions.

CNN, które wyemitowało wywiad z Kara Morza, nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz.

Ten artykuł został zaktualizowany o nowe informacje i komentarze.