22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska deklaruje gotowość do rozmieszczenia wszystkich swoich samolotów bojowych MiG-29 w amerykańskiej bazie lotniczej w Niemczech

Polska deklaruje gotowość do rozmieszczenia wszystkich swoich samolotów bojowych MiG-29 w amerykańskiej bazie lotniczej w Niemczech

Polska poinformowała we wtorek, że jest gotowa do natychmiastowego i bezpłatnego rozmieszczenia wszystkich swoich myśliwców MiG-29 w bazie lotniczej Sił Powietrznych USA w Ramstein w Niemczech i oddania ich do dyspozycji Waszyngtonu dla Ukrainy, donosi Guardian. Oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych o przekazanie nam używanych samolotów o odpowiednich zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego narzucenia warunków zakupu samolotów”.

W swoim oświadczeniu polski rząd wezwał „innych sojuszników NATO – właścicieli samolotów MIG-29 – do działania w tym samym duchu”.

Wysoki rangą urzędnik MSZ powiedział we wtorek, że Polska nie konsultowała się ze Stanami Zjednoczonymi przed wydaniem oświadczenia o gotowości przekazania samolotów do Stanów Zjednoczonych w Niemczech.

„Widziałam to oświadczenie polskiego rządu, kiedy dzisiaj tu jechałam” – powiedziała podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland podczas przesłuchania w Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych.

„O ile wiem, nie konsultowano się z nami z wyprzedzeniem w sprawie zamiaru przekazania nam tych samolotów” – powiedziała.

„Nie mogę się doczekać, kiedy to przesłuchanie się skończy, aby wrócić do mojego biura i zobaczyć, jak odpowiemy na tę propozycję, którą złożyli, dostarczając nam samoloty” – powiedziała, zauważając, że Stany Zjednoczone i Polska prowadziły konsultacje kilka dni na ten temat.

Tymczasem wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA powiedział CNN, że widzieli oświadczenie polskiego rządu „i nie mają w tej chwili nic do zaoferowania”.

Więcej tła: Wciąż nie wiadomo, gdzie USA wycofają F-16, aby w najbliższym czasie wysłać je do Polski lub innych krajów Europy Wschodniej. Ale członkowie Kongresu popierają ten wysiłek. Senator Ben Cardin poprosił Nuland, aby administracja Bidena powiadomiła ich o ewentualnych opóźnieniach w przeniesieniu F-16 do Polski.

Jednak dwóch europejskich dyplomatów powiedziało CNN, że skomplikowana logistyka stojąca za pomysłem, o którym dyskutowali teraz amerykańscy i polscy urzędnicy, nie została jeszcze ustalona.

READ  Natalie Elphick: Starmer staje w obliczu gniewu po defektach posła konserwatywnego

Źródła podały, że polskie ogłoszenie pojawiło się po tym, jak niektórzy polscy urzędnicy byli sfrustrowani tym, że Stany Zjednoczone pochylały się w tej sprawie w weekend.

„Właściwie rozmawiamy teraz z naszymi polskimi przyjaciółmi o tym, co możemy zrobić, aby zaspokoić ich potrzeby, jeśli faktycznie zdecydują się dostarczyć te myśliwce Ukraińcom. Co możemy zrobić? na pewno dostaną coś do uzupełnienia samolotów, które przekazują Ukraińcom? Prowadzimy z nimi bardzo aktywne dyskusje na ten temat”.

Polski urzędnik powiedział, że Polacy uważają, że wizyta wiceprezydenta Harrisa w Polsce w nadchodzących dniach będzie dobrym momentem, aby Stany Zjednoczone ogłosiły więcej szczegółów, ale nie wiedziały, czy tak się stanie.

Dyplomata z Europy Środkowej powiedział, że inne kraje w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi o udziale w takich rozmowach idą po cichu, nie budząc oczekiwań.

Barbara Starr z CNN napisała reportaż do tego postu.