30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Polska deklaruje gotowość do rozmieszczenia wszystkich swoich samolotów bojowych MiG-29 w amerykańskiej bazie lotniczej w Niemczech

Polska poinformowała we wtorek, że jest gotowa do natychmiastowego i bezpłatnego rozmieszczenia wszystkich swoich myśliwców MiG-29 w bazie lotniczej Sił Powietrznych USA w Ramstein w Niemczech i oddania ich do dyspozycji Waszyngtonu dla Ukrainy, donosi Guardian. Oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych o przekazanie nam używanych samolotów o odpowiednich zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego narzucenia warunków zakupu samolotów”.

W swoim oświadczeniu polski rząd wezwał „innych sojuszników NATO – właścicieli samolotów MIG-29 – do działania w tym samym duchu”.

Wysoki rangą urzędnik MSZ powiedział we wtorek, że Polska nie konsultowała się ze Stanami Zjednoczonymi przed wydaniem oświadczenia o gotowości przekazania samolotów do Stanów Zjednoczonych w Niemczech.

„Widziałam to oświadczenie polskiego rządu, kiedy dzisiaj tu jechałam” – powiedziała podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland podczas przesłuchania w Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych.

„O ile wiem, nie konsultowano się z nami z wyprzedzeniem w sprawie zamiaru przekazania nam tych samolotów” – powiedziała.

„Nie mogę się doczekać, kiedy to przesłuchanie się skończy, aby wrócić do mojego biura i zobaczyć, jak odpowiemy na tę propozycję, którą złożyli, dostarczając nam samoloty” – powiedziała, zauważając, że Stany Zjednoczone i Polska prowadziły konsultacje kilka dni na ten temat.

Tymczasem wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA powiedział CNN, że widzieli oświadczenie polskiego rządu „i nie mają w tej chwili nic do zaoferowania”.

Więcej tła: Wciąż nie wiadomo, gdzie USA wycofają F-16, aby w najbliższym czasie wysłać je do Polski lub innych krajów Europy Wschodniej. Ale członkowie Kongresu popierają ten wysiłek. Senator Ben Cardin poprosił Nuland, aby administracja Bidena powiadomiła ich o ewentualnych opóźnieniach w przeniesieniu F-16 do Polski.

Jednak dwóch europejskich dyplomatów powiedziało CNN, że skomplikowana logistyka stojąca za pomysłem, o którym dyskutowali teraz amerykańscy i polscy urzędnicy, nie została jeszcze ustalona.

READ  Podczas gdy walki toczą się dalej, Ukraina domaga się zdobyczy na południowym wschodzie

Źródła podały, że polskie ogłoszenie pojawiło się po tym, jak niektórzy polscy urzędnicy byli sfrustrowani tym, że Stany Zjednoczone pochylały się w tej sprawie w weekend.

„Właściwie rozmawiamy teraz z naszymi polskimi przyjaciółmi o tym, co możemy zrobić, aby zaspokoić ich potrzeby, jeśli faktycznie zdecydują się dostarczyć te myśliwce Ukraińcom. Co możemy zrobić? na pewno dostaną coś do uzupełnienia samolotów, które przekazują Ukraińcom? Prowadzimy z nimi bardzo aktywne dyskusje na ten temat”.

Polski urzędnik powiedział, że Polacy uważają, że wizyta wiceprezydenta Harrisa w Polsce w nadchodzących dniach będzie dobrym momentem, aby Stany Zjednoczone ogłosiły więcej szczegółów, ale nie wiedziały, czy tak się stanie.

Dyplomata z Europy Środkowej powiedział, że inne kraje w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi o udziale w takich rozmowach idą po cichu, nie budząc oczekiwań.

Barbara Starr z CNN napisała reportaż do tego postu.