22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Blinken: „Putin upadnie, a Rosja poniesie strategiczną porażkę” na Ukrainie – polityka USA na żywo | Wiadomości z USA

zderzenie między Polska Amerykański samolot MiG-29 ujawnia napięcia związane z eskalacją wojny.

To nagłówek w gazecie Guardian na ten temat fragment analizy Od naszego redaktora dyplomatycznego Patryk Wintourwskazując, że publiczne kontrowersje Większość samolotów bojowych, o które prosiła Ukraina, to niepowodzenie dla jednostki NATO.

Efektem końcowym tej małej katastrofy jest to, że Rosja utrzymuje wyższość powietrza.

MiG-29 Sił Powietrznych RP.

MiG-29 Sił Powietrznych RP. Zdjęcie: Casper Pemble/Reuters

Patrick pisze: Spór między Polską a Stanami Zjednoczonymi o możliwość wykorzystania starzejących się MiG-29 do uderzenia sił rosyjskich w kraju. Ukraina To jedna z nielicznych porażek dyplomatycznych Zachodu w ostatnim miesiącu. Rodzi również pytania o gotowość krajów europejskich do eskalacji militarnej, zanim pomyślą, że dotkną niebezpiecznej rosyjskiej linii potknięcia.

Stany Zjednoczone i Europa ciężko pracowały, aby ograniczyć różnice między sankcjami i embargami naftowymi do ogólnego minimum i próbowały pogodzić wzajemne interesy narodowe. A więc we wtorek była to niezwykła sytuacja Kiedy Pentagon po raz pierwszy określił polską ofertę wysłania samolotów do amerykańskiej bazy lotniczej w Ramstein jako „nie do obrony”, wicesekretarz stanu USA powiedział, że plan ten nie był konsultowany z USA.

Częściowo problem polegał na tym, że polska propozycja była nieco inna, ale kluczowa dla schematu omawianego wcześniej na osobności. Na tle mocno naładowanych napięć dyplomatycznych przedstawienie ma znaczenie.

zawartość, Polska Zapowiedziała, że ​​będzie współpracowała we wzmacnianiu ukraińskich sił powietrznych tak długo, jak długo będzie to postrzegane w Moskwie jako plan USA, NATO lub UE, ale nie plan Polski.

W pierwotnej wersji przewidzianej przez USA, propozycja była trójstronną umową, w ramach której Polska dostarczy MiG-i ukraińskim pilotom, aby mogli polecieć do domu, a USA dostarczyłyby wtedy samoloty zastępcze. Jeden z entuzjastów planu, Boris Johnson, określił plan jako „wydzierżawić MiG-a”.

Można powiedzieć, że ta propozycja nie różniła się jakościowo od NATO Członkowie zaopatrują Ukrainę w pociski przeciwpancerne Javelin. W zamian Polska ostatecznie wypełni lukę w swoich siłach powietrznych 28 F-16 dostarczonymi przez Stany Zjednoczone.

Jednak pod szczególną presją Stanów Zjednoczonych, Polska poczuła, że ​​plan nadmiernie naraża jej obywateli na gniew Putina.

Zamiast tego, w dyplomatycznej grze o przepustki pakietowe, Polska zmodyfikowała propozycje tak, aby samoloty były wysyłane za darmo do amerykańskiej bazy lotniczej w Ramstein w Niemczech, zamiast przylatywać z Polski do Ukraina. Ten ruch dosłownie wyprowadziłby Polskę z linii ognia Rosji, ponieważ plan można by nazwać planem Stanów Zjednoczonych, NATO lub Unii Europejskiej.

Polska zasugerowała też, aby inne państwa NATO z MiGami na pierwszej linii zgadzały się z jej planem, propozycją skierowaną przeciwko Słowacji i Rumunii. Jeśli zostanie wdrożony, oznacza to, że Ukraina będzie miała do dyspozycji dodatkowo 70 samolotów.

Odpowiedź Pentagonu była szybka – „Po prostu nie jest dla nas jasne, czy istnieje konkretne uzasadnienie tego”. Po przekazaniu paczki powiedziała, że ​​decyzja o przekazaniu samolotów ostatecznie należy do polskiego rządu, choć nie odrzuciła całkowicie propozycji. Co zostało z kawałka tutaj.

READ  Huragan Beryl niszczy Grenadę: „W pół godziny Carriacou zostało zrównane z ziemią”