13 sierpnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W jaki sposób kryzys płynności związany jest ze stosem Ethereum Lido

W jaki sposób kryzys płynności związany jest ze stosem Ethereum Lido

Minął zaledwie miesiąc od awarii Terra i spustoszenia, jakie wywołała na rynku kryptowalut, a teraz Lido Finance i Staked Ethereum (stETH) znajdują się w centrum innego potencjału. Płynność kryzys.

Pożyczkodawca kryptowalut Celsius jest jednym z głównych klientów Lido i jako taki jest jednym z największych właścicieli sETH. problem? Postawione ETH zawsze powinno być równe 1 ETH—Już od jakiegoś czasu.

Skumulowany ETH Ethereum który został zablokowany do Ethereum 2.0 Signal Chain – sieć, która wkrótce zostanie zintegrowana z Ethereum sieć główna W długo oczekiwanej aktualizacji blockchain przekształcił się w dowód stawki. Zazwyczaj użytkownicy będą potrzebować co najmniej 32 ETH (o wartości około 40 000 USD), aby wziąć udział w stawce ETH 2.0 i zdobyć nagrody. Ale Lido Finance pozwala użytkownikom dzielić się dowolną ilością ETH. Ponieważ jest to „magazyn cieczy”, w zamian daje użytkownikom tokeny sETH.

Te sETH można następnie wypożyczać, przechowywać i wymieniać na inne tokeny.

Celsius właśnie to robi z pieniędzmi swoich klientów. Ale teraz, dzień po tym, jak Celsius wstrzymał wypłaty klientów, swapy i przelewy – „aby postawić Celsiusa w lepszej sytuacji, aby z czasem wywiązać się ze swoich zobowiązań do wypłaty”. Firma powiedziała— Rośnie zaniepokojenie narażeniem pożyczkodawcy na sETH.

Firma ma w aktach steTH o wartości co najmniej 475 milionów dolarów portfel publicznyWedług firmy badającej blockchain Nansen Research.

Deponując depozyty klientów, w tym przypadku Ethereum, Celsius współpracuje ze zdecentralizowanymi protokołami finansowymi (DeFi), takimi jak Lido. W zamian Celsius otrzymuje sETH, którego wartość wzrasta, gdy depozyty zarabiają bonusy. Celsjusz zarabia, płacąc swoim klientom obiecaną stopę zwrotu, która ostatnio znalazła się wśród 6% do 8% na ETH .depozytyi zatrzymuje resztę.

Propozycja wartości dla deponentów w ujęciu procentowym polega na tym, że obiecali stałą stopę zwrotu ze swojego ETH, a do firmy należało ustalenie, jak wiarygodnie osiągnąć ten zwrot.

READ  Shell BP wycofuje się z rosyjskiej ropy i gazu

Ale ta strategia zaczyna się rozpadać, jeśli sETH traci parytet z ETH (ma) w tym samym czasie, gdy jest wielu deponentów centów, którzy chcą wycofać ETH (są), ponieważ stonoga wydaje się nie mieć wystarczającej ilości płynnego ETH, aby spełnić wszystkie swoich zobowiązań.

Do południa w poniedziałek StETH nie musiał nawet wycofywać się z Ethereum. W chwili pisania tego tekstu sETH jest notowane po 0,94 ETH. sETH jest notowany na mniej niż 1 ETH od zeszłego miesiąca, kiedy sETH został dotknięty przez krach TerraUSD i Luna.

duży tłum portfel procentowy Pokazuje wykorzystanie 475 milionów dolarów sETH jako zabezpieczenia setek milionów stabilnych pożyczek.

„W ostatnich dniach wysłali również tysiące sETH do FTX, prawdopodobnie na sprzedaż” – powiedział Andrew Thurman, kierownik ds. treści w Nansen. Odszyfruj„Chociaż nie możemy tego zweryfikować, ponieważ jest poza łańcuchem. Możliwe, że szczególnie dotknęło ich utrata powiązania sETH z ETH.”

Jednak sprzedaż dużych ilości sETH w celu uzyskania większej płynności z ETH może spowodować jeszcze większy spadek jego ceny, co jeszcze bardziej zaostrzy załamanie płynności, z którym już boryka się stonoga.

Podjęto wysiłki, aby znaleźć inne portfele publiczne, a tym samym obliczyć pozostałe 10 miliardów dolarów w aktywach klientów w ujęciu procentowym, ale jak dotąd wydaje się, że zarobiono tylko około 1,5 miliarda dolarów. obliczona dlaA Według badań z Blok. Nie oznacza to, że Celsjusz nie ma ETH, ale nadal wywołuje panikę.

Jack Newold, założyciel publikacji kryptograficznej Crypto Pragmatist, napisał w: Motyw Twittera. „Więc kiedy wszystkie kryptowaluty spadają, a wszyscy użytkownicy chcą odzyskać swoje pieniądze, wszyscy użytkownicy Celsiusa się denerwują”.

Celsjusz nie odpowiedział od razu OdszyfrujProśby o komentarz.

Jeśli cały proces ściskania dłoni na sETH brzmi znajomo, to dlatego, że odegrał on również rolę w upadku tokenów UST i LUNA Terra. W tamtym czasie brak równowagi między SteTH i ETH był przeciwieństwem tego, czym jest dzisiaj.

READ  Spadek kontraktów terminowych Dow: co zrobić po dzisiejszym wzroście na giełdzie; Fed zamierza podnieść stopy

W zeszłym miesiącu doszło do ataku na sETH, ponieważ użytkownicy szybko wypłacili środki z protokołu pożyczkowego Anchor na blockchainie Terra, który w tamtym czasie oferował użytkownikom zwroty do 20% z ich naziemnych depozytów skarbowych. Po tym, jak Terraform Labs dwukrotnie zamknęło sieć Terra, użytkownicy zarobili pieniądze, podnosząc cenę.

ETH można wymienić na 1.0248 sETH za pośrednictwem protokołu Curve, co oznacza, że ​​handlowano nim z 3% zniżką w stosunku do Ethereum.

Kiedy to się stało, stworzyło to okazję do zawierania transakcji arbitrażowych. Inwestorzy byli w stanie sprzedać stETH za więcej ETH niż zdeponowano, aby go stworzyć, co doprowadziło do znacznego spadku puli ETH Lido.

Za każdym razem, gdy dochodzi do poważnego kryzysu płynności, powiedział Brian Norton, COO My Ethereum Wallet OdszyfrujTo sprawia, że ​​DeFi bardzo przypomina tradycyjne finanse, ponieważ pozostawia centralną platformę, która kontroluje dostęp ludzi do ich pieniędzy.

„Za każdym razem, gdy to widzisz, za każdym razem to tylko potwierdza, że ​​jeśli polegasz wyłącznie na tego rodzaju centralnej platformie”, powiedział, odnosząc się do Celsjusza, „nawet jeśli zwroty są świetne, myślę, że nadal się poddajesz dużo kontroli”.

W zeszłym tygodniu zespół Celsius dołożył wszelkich starań, aby zapewnić klientów, że może wywiązać się ze swoich zobowiązań.

„Celsius ma rezerwy (i więcej niż wystarczającą ilość ETH), aby wywiązać się ze zobowiązań, zgodnie z naszymi kompleksowymi ramami zarządzania ryzykiem płynności” – napisała firma. W poście na bloguw następstwie plotek, że została poważnie dotknięta katastrofą Tiry.

Wpis zakończył się dość mrożącym krew w żyłach cytatem admirała marynarki USA Davida Farraguta, który kierował atakiem na Nowy Orlean podczas wojny secesyjnej: „Cholera torpedy, cała naprzód”.