14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

USA twierdzą, że Chiny poniosą konsekwencje, jeśli pomogą Rosji uniknąć sankcji

USA twierdzą, że Chiny poniosą konsekwencje, jeśli pomogą Rosji uniknąć sankcji

WASZYNGTON (Reuters) – doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, który ma spotkać się w poniedziałek z czołowym chińskim dyplomatą Yang Jiechi w Rzymie, ostrzegł Pekin, że poniesie konsekwencje „absolutnie”, jeśli pomoże Moskwie uniknąć rozległych sankcji w związku z wojną. na Ukrainie.

Kilku urzędników amerykańskich powiedziało, że Rosja zażądała sprzętu wojskowego od Chin po tym, jak 24 lutego zaatakowała Ukrainę, zgłaszając obawy w Białym Domu, że Pekin może podważyć zachodnie wysiłki na rzecz pomocy siłom ukraińskim w obronie ich kraju.

Podczas spotkania z Yangiem Sullivan planuje wyjaśnić obawy Waszyngtonu, jednocześnie przedstawiając konsekwencje i zwiększając izolację, z jaką Chiny musiałyby zmierzyć się na całym świecie, gdyby zwiększyły poparcie dla Rosji, powiedział amerykański urzędnik, nie podając szczegółów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Zapytany o prośbę Rosji o pomoc wojskową, o której po raz pierwszy poinformował Financial Times, Liu Bingyu, rzecznik ambasady Chin w Waszyngtonie, powiedział: „Nigdy o tym nie słyszałem”.

Powiedział, że Chiny uważają, że obecna sytuacja na Ukrainie jest „niepokojąca”, dodając: „Wspieramy i zachęcamy do wszelkich wysiłków, które prowadzą do pokojowego rozwiązania kryzysu”.

„Należy dołożyć maksymalnych starań, aby wesprzeć Rosję i Ukrainę w negocjacjach pomimo trudnej sytuacji, aby osiągnąć pokojowy wynik” – powiedział Liu.

Sullivan powiedział CNN w niedzielę, że Waszyngton wierzy, iż Chiny wiedziały, że Rosja planuje pewne działania na Ukrainie przed inwazją, chociaż Pekin mógł nie zrozumieć w pełni tego, co zostało zaplanowane.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że po rozpoczęciu inwazji Rosja poprosiła Chiny o sprzęt wojskowy i wsparcie.

Sullivan powiedział CNN, że Waszyngton uważnie przygląda się, w jakim stopniu Pekin udzielił Rosji wsparcia gospodarczego lub materialnego, i jeśli tak się stanie, nałoży konsekwencje.

„Komunikujemy się bezpośrednio, w szczególności z Pekinem, że z pewnością będą konsekwencje dla prób uniknięcia sankcji na dużą skalę lub wsparcia Rosji w ich rozwiązaniu” – powiedział Sullivan. „Nie pozwolimy, aby to się stało i pozwolimy Rosji mieć koło ratunkowe przed tymi sankcjami gospodarczymi z dowolnego kraju na świecie” – dodał.

READ  Kolumbijczycy poprosili swojego partnera o wzięcie prysznica ze względu na suszę dotykającą wodociągi stolicy | Kolumbia

Wysoki rangą urzędnik administracji Bidena powiedział, że planowane od jakiegoś czasu spotkanie jest częścią szerszych wysiłków Waszyngtonu i Pekinu, aby utrzymać otwarte kanały komunikacji i zarządzać konkurencją między dwiema największymi gospodarkami świata.

Źródło, które wypowiadało się pod warunkiem zachowania anonimowości, dodało, że nie oczekuje się żadnych konkretnych wyników.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijian powiedział, że celem spotkania było „wdrożenie ważnego konsensusu” osiągniętego podczas wirtualnego spotkania między prezydentem Chin Xi Jinpingiem a prezydentem USA Joe Bidenem w listopadzie, podczas którego omówiono „strategiczną stabilność” i kwestie kontroli zbrojeń. Czytaj więcej

Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Jake Sullivan rozmawia z mediami o sytuacji na Ukrainie podczas codziennego briefingu w Białym Domu w Waszyngtonie, Stany Zjednoczone, 11 lutego 2022 r. REUTERS/Lea Mehlis/File Photo

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej ministerstwa powiedział, że obie strony będą wymieniać poglądy na temat stosunków amerykańsko-chińskich, a także kwestii międzynarodowych i regionalnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Wang Huiao, szef pekińskiego think-tanku i doradca chińskiego rządu, ostrzegł w niedzielnym felietonie w New York Times przed „eskalacją spirali” i powiedział, że Chiny mają „wyjątkową pozycję do odgrywania roli neutralnego mediatorem między Ukrainą a wspieraną przez Zachód Rosją”, aby zakończyć wojnę.

„Nie do przyjęcia, ponieważ niektórzy na Zachodzie mogą uznać ten pomysł, nadszedł czas, aby zaoferować rosyjskiemu przywódcy wyjście z pomocą Chin” – napisał Wang.

Urzędnicy amerykańscy byli sceptycznie nastawieni do tej propozycji, biorąc pod uwagę związki Chin z Rosją i rozpowszechnianie przez nią dezinformacji na temat wojny.

Stosunki handlowe między Chinami a Rosją

Stany Zjednoczone poinformowały w sobotę, że wyślą do 200 milionów dolarów dodatkowej broni dla sił ukraińskich w celu obrony przed rosyjskimi bombardowaniami w największej wojnie w Europie od II wojny światowej. Czytaj więcej

Waszyngton i jego sojusznicy nałożyli na Rosję rozległe i bezprecedensowe sankcje i zakazali importu energii, jednocześnie przekazując Ukrainie miliardy dolarów pomocy wojskowej i humanitarnej. Czytaj więcej

Zaapelowali, indywidualnie i zbiorowo, do Chin, państw Zatoki Perskiej i innych narodów, które nie potępiły rosyjskiej inwazji, by włączyły się w izolowanie Rosji od światowej gospodarki.

READ  Pentagon twierdzi, że „atak” irańskiego drona uderzył w tankowiec CHEM PLUTO w pobliżu Indii

Pekin, główny partner handlowy Rosji, odmówił nazwania działań Rosji inwazją, chociaż w zeszłym tygodniu Xi wezwał do „maksymalnej powściągliwości” na Ukrainie po wirtualnym spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Schulzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Czytaj więcej

Xi wyraził również zaniepokojenie wpływem sankcji na światowe finanse, dostawy energii, transport i łańcuchy dostaw, w obliczu rosnących oznak, że zachodnie sankcje ograniczają zdolność Chin do zakupu rosyjskiej ropy. Czytaj więcej

Jednak Hu Xijin, były redaktor naczelny wspieranej przez państwo chińskiej gazety Global Times, powiedział na Twitterze: „Jeśli Sullivan myśli, że może przekonać Chiny do udziału w sankcjach przeciwko Rosji, będzie rozczarowany”.

Podczas pobytu w Rzymie, powiedział amerykański urzędnik, Sullivan spotka się z Luigim Mattiolo, doradcą dyplomatycznym włoskiego premiera Mario Draghiego, aby kontynuować koordynację silnej globalnej reakcji na „wojnę z wyboru” rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Waszyngton i Grupa Siedmiu rozwiniętych gospodarek zwiększyły w piątek presję na Rosję, wzywając do zniesienia jej statusu handlowego „kraju najbardziej uprzywilejowanego”, co pozwoliłoby jej na podniesienie ceł na rosyjskie towary. Czytaj więcej

Handel stanowił około 46% rosyjskiej gospodarki w 2020 roku, głównie z Chinami, największym kierunkiem eksportu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże autorstwa Andrei Shalal, Michaela Martiny, Davida Bronstroma i Costasa Pettasa; Dodatkowe sprawozdania Ismaila Shakeela i Brendy Goh; Montaż dokonali Sandra Mahler, Margarita Choi, Heather Timmons, Cynthia Osterman i Lincoln Fest.

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.