22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Biały Dom jest na wczesnym etapie dyskusji na temat podróży Bidena do Europy

Biały Dom jest na wczesnym etapie dyskusji na temat podróży Bidena do Europy

Wycieczka odbywa się na fali wizyt kilku czołowych doradców, w tym wiceprezydenta Kamali Harris i sekretarza stanu Anthony’ego Blinkena. Według osoby zaznajomionej z planowaniem Biały Dom bada potencjalny przystanek w Polsce, a także w innych częściach Europy.

Podróż nie została zakończona ani ogłoszona. Jeśli taka podróż się zdarzy, będzie to jedna z najuważniej obserwowanych od dziesięcioleci wizyt prezydenta USA w Europie. NBC News zgłosiło jako pierwsze O rozmowach na temat potencjalnego lotu.

W niedzielę Rosja rozszerzyła swoją ofensywę na zachodnią Ukrainę, wystrzeliwując pociski w pobliżu Lwowa, uderzając w dużą bazę wojskową w pobliżu polskiej granicy i zabijając podobno dziesiątki ludzi. Polska jest sojusznikiem NATO, a baza wojskowa prowadziła wspólne ćwiczenia z personelem wojskowym NATO i Zachodu.

Harris odwiedził Polskę w zeszłym tygodniu i starał się wzmocnić jedność Zachodu w obliczu rosyjskiej agresji. Po raz drugi w ciągu miesiąca Harris został wysłany do Europy, gdy administracja Bidena stara się zdobyć międzynarodowe poparcie dla swoich wysiłków, by ukarać Rosję za wojnę z Ukrainą.

Zadaniem wiceprezydenta było rozstrzygnięcie pozornego sporu między Stanami Zjednoczonymi a Polską o dostawy samolotów bojowych na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski domagał się większej liczby samolotów podczas inwazji, a Polska zaskoczyła Stany Zjednoczone propozycją dostarczenia narodowi myśliwców z czasów sowieckich. Pentagon odrzucił plan Polski.

Po spotkaniu z polskim prezydentem Harris powiedział na konferencji prasowej obok zagranicznego przywódcy, że oba kraje „są zjednoczone w tym, co zrobiliśmy i są gotowe pomóc Ukrainie i narodowi Ukrainy”.

W miarę nasilania się walk na Ukrainie i trzeciego tygodnia inwazji cywile trafiają w krzyżowy ogień. W stolicy Ukrainy, Kijowie, doszło do gwałtownych eksplozji, a władze poinformowały, że co najmniej jedna osoba zginęła, a kilka osób zostało rannych po zbombardowaniu w poniedziałek budynku mieszkalnego na przedmieściach Kijowa.

Według ONZ ponad 2,5 miliona ukraińskich uchodźców zostało zmuszonych do ucieczki w ciągu ostatnich dwóch tygodni przed rosyjską inwazją.

Zełenski naciskał podczas ostatniej rozmowy telefonicznej na Bidena, aby nałożył więcej sankcji w celu zwiększenia presji na Rosję, CNN pisał wcześniej w poniedziałek. Prezydent Ukrainy zwrócił się do Bidena o zintensyfikowanie działań na rzecz odcięcia Rosji od handlu międzynarodowego i dalszego atakowania rosyjskiej elity.
Zełenski Zaplanowano dostarczenie adresu domyślnego przed Kongresem w środę. Oczekuje się, że ukraiński przywódca ponowi apele o wysłanie przez Stany Zjednoczone większej pomocy do jego kraju, a także wezwał Stany Zjednoczone i NATO do pomocy w ustanowieniu strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Minister spraw zagranicznych Anthony Blinken i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedzieli, że takie posunięcie nie jest realistyczne i może doprowadzić do bezpośredniego konfliktu między Rosją a NATO.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy podjęli w ostatnich tygodniach szereg środków mających na celu ukaranie Moskwy za inwazję, w tym surowe nowe sankcje i kontrole eksportu mające na celu nałożenie wysokich kosztów na rosyjską gospodarkę.

Biden w piątek Wezwał do zawieszenia normalnych stosunków handlowych Wraz z Rosją Stany Zjednoczone i ich sojusznicy chcą zwiększyć presję gospodarczą na Rosję w odpowiedzi na niesprowokowany atak narodu na Ukrainę. Prezydent powiedział, że przywódcy G7 będą również dążyć do odmowy Rosji możliwości zaciągania pożyczek z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe informacje.