29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Urodzeni za granicą mieszkańcy Japonii pozywają rząd za rzekome profilowanie rasowe

Urodzeni za granicą mieszkańcy Japonii pozywają rząd za rzekome profilowanie rasowe

Philipa Funga/AFP/Getty Images

Trzej powodowie, którzy pozwali rząd Japonii zarzucając profilowanie rasowe, stoją przed Sądem Okręgowym w Tokio w dniu 29 stycznia 2024 r.


Tokio
CNN

Trzej urodzeni za granicą mieszkańcy Japonii złożyli pozew przeciwko rządowi kraju w związku z rzekomym profilowaniem rasowym, podkreślając toczącą się debatę na temat japońskiej tożsamości i narodowości.

Według Reutersa, trzej powodowie, wszyscy mieszkańcy Tokio, złożyli pozew przed Sądem Krajowym w Tokio i odbyli w poniedziałek konferencję prasową ze swoimi prawnikami. Nadawca publiczny NHK.

W pozwie zarzuca się, że policja przesłuchiwała ich ze względu na rasę, kolor skóry, narodowość i inne czynniki, co stanowi dyskryminację z naruszeniem konstytucji Japonii – podaje NHK.

Domagają się odszkodowania w wysokości trzech milionów jenów (około 20 355 dolarów) na osobę od rządu krajowego, władz metropolitalnych Tokio i rządu prefektury Aichi.

NHK podała, że ​​jeden z powodów przybył do Japonii z Indii po ślubie z żoną i mieszkał tam przez ponad 20 lat. Od tego czasu był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez funkcjonariuszy policji na ulicy, czasami dwa razy dziennie. Według informacji Japońskiej Korporacji Nadawczej (NHK) sytuacja stała się tak zła, że ​​czasami bał się wychodzić z domu.

„Myślę, że ludzie w Japonii mają wyobrażenie, że cudzoziemcy wyglądający jak obcokrajowcy popełniają przestępstwa” – powiedział podczas konferencji prasowej inny powód, obywatel Japonii urodzony w Pakistanie.

Dodał, według informacji Japońskiej Korporacji Nadawczej: „Współpracowałem z (policją), ponieważ uważałem, że utrzymanie bezpieczeństwa publicznego jest ważne, ale kiedy zdarzyło się to nie raz, ale więcej niż 10 razy, naprawdę zacząłem mają wątpliwości.”

Trzeci powód to urodzony w Ameryce mężczyzna, który wyraził nadzieję na podniesienie świadomości tej kwestii wśród japońskiego społeczeństwa. Według Reutera.

Rząd Aichi, do którego skontaktowała się CNN, odmówił komentarza w tej konkretnej sprawie, ale podał, że funkcjonariusze policji zostali przeszkoleni w zakresie „poszanowania praw człowieka” i są zobowiązani do wykonywania swoich obowiązków zgodnie z obowiązującym w prefekturze prawem dotyczącym praw człowieka.

CNN zwróciło się do rządu Tokio z prośbą o komentarz.

Japonia jest krajem jednorodnym etnicznie o stosunkowo niskim poziomie imigracji, co w ostatnich latach skłoniło władze do nalegania na zwiększenie imigracji. Rezydenci i pracownicy zagraniczni Wypełnienie luk powstałych w wyniku starzenia się społeczeństwa.

Pomimo 2018 r. Japonia stara się zrównoważyć swoje konserwatywne poglądy na temat imigracji z zapotrzebowaniem na nowych, młodszych pracowników. Ankieta Pewa Pokazało, że 59% Japończyków wierzy, że imigranci wzmocnią kraj.

Wysoka jednorodność etniczna kraju oznacza, że ​​osoby o odmiennym wyglądzie mogą przyciągać niechcianą uwagę i piętno ze strony innych, nawet jeśli identyfikują się jako Japończycy – zwłaszcza ci o ciemniejszej karnacji.

Na przykład, Ludzie, którzy są „hafu” — japońskie słowo oznaczające „połowę” odnoszące się do osób, które etnicznie są półJapończykami — opisuje traktowanie ich jak obcokrajowców, nawet jeśli są obywatelami Japonii.

Liczba Kontrowersje na przestrzeni lat Podkreśliła te uprzedzenia, podnosząc pytania o standardy piękna i co to znaczy być Japończykiem. W 2019 roku firma produkująca makaron Nissin przeprosiła po oskarżeniu o to Gwiazda tenisa „Bleaching” Naomi Osaka – która jest pochodzenia japońskiego i haitańskiego – w animowanej reklamie przedstawiła ją z bladą skórą, brązowymi włosami i kaukaskimi rysami twarzy.

I tylko w tym miesiącu Narodowy konkurs piękności Wywołała sensację, koronując urodzoną na Ukrainie modelkę Karolinę Shino mianem „Piękności nr 1 wśród wszystkich Japonek”. Niektórzy krytycy kwestionowali, czy ktoś, kto nie jest pochodzenia japońskiego, może reprezentować ideały piękna tego kraju.

READ  Wychodzą nowe szczegóły na temat Alexa Batty’ego, brytyjskiego nastolatka odnalezionego we Francji po zniknięciu 6 lat temu: „Chcę wrócić do domu”

Jednak Shino, naturalizowana obywatelka, która mieszka w Nagoi od piątego roku życia i mówi płynnie po japońsku, stwierdziła, że ​​uważa się za „całkowicie Japonkę” i chce, żeby ją za taką uznawano.

„W ostatecznym rozrachunku żyjemy w epoce różnorodności, w której różnorodność jest potrzebna” – stwierdziła.