20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kryzys na Bliskim Wschodzie pogłębia się: urzędnicy proponują wstrzymanie wojny na 6 tygodni i wymianę zakładników i więźniów

Kryzys na Bliskim Wschodzie pogłębia się: urzędnicy proponują wstrzymanie wojny na 6 tygodni i wymianę zakładników i więźniów

Obrona powietrzna nie powstrzymała w niedzielę ataku na amerykańskie obiekty wojskowe w Jordanii, zabijając trzech amerykańskich żołnierzy, przynajmniej częściowo dlatego, że wrogi dron zbliżył się do celu w tym samym czasie co amerykański samolot, poinformowało dwóch amerykańskich urzędników. baza. Poniedziałek.

Według urzędników, wrogi dron został wzięty za amerykańskiego drona zwiadowczego powracającego do odległej bazy zaopatrzeniowej, a obrona przeciwlotnicza nie została natychmiast zaangażowana – twierdzą urzędnicy, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia wstępnych ustaleń na temat pierwotnej przyczyny incydentu. Dodali, że zestrzelono dwa inne drony, które zaatakowały inne pobliskie miejsca w południowo-wschodniej Syrii.

Wcześniej „Wall Street Journal”. wspomniany Pomyłka z dronami, będąca obecnie przedmiotem śledztwa prowadzonego przez Centralne Dowództwo wojska w sprawie śmiertelnego ataku, który wywołał obietnice odwetu wobec prezydenta Bidena, wzbudziła wątpliwości co do amerykańskiej obrony wojskowej na Bliskim Wschodzie i zrodziła nowe pytania dotyczące roli administracji . Wysiłki mające na celu odstraszenie ataków wspieranych przez Iran bojówek na statki handlowe, okręty wojenne i bazy wojskowe w regionie.

W niedzielnym ataku zginęło trzech rezerwistów armii amerykańskiej, co jest pierwszą znaną śmiercią wojskowego USA w wyniku wrogiego ostrzału podczas zamieszek, które rozprzestrzeniły się po wojnie Izraela z Hamasem. W poniedziałek Pentagon podniósł liczbę rannych do co najmniej 40, ostrzegając, że lista prawdopodobnie będzie się wydłużać, ponieważ u kolejnych żołnierzy wystąpią objawy urazu mózgu w wyniku wybuchu.

Urzędnicy administracji Bidena obwinili drona wystrzelonego przez wspieraną przez Iran milicję z Iraku, a podejrzenia w Pentagonie natychmiast padły na Kataib Hezbollah, powiązaną z Iranem grupę w Iraku. „Nosi ślady Kataib Hezbollah” – powiedziała reporterom rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh, zauważając, że analitycy wywiadu wciąż oceniają atak.

sierż. William Jerome Rivers, 46 lat, z Carrollton w stanie Georgia, od lewej, Spec. Breonna Alexandria Moffitt, 23 lata, z Savannah w stanie Georgia i Speck. Kennedy Ladon Sanders, lat 24, na zdjęciach opublikowanych w poniedziałek przez Dowództwo Rezerwy Armii USA.kredyt…Armia USA za pośrednictwem Reutersa

W poniedziałek Pentagon zidentyfikował zabitych żołnierzy jako sierż. William Jerome Rivers, 46 lat, z Carrollton w stanie Georgia; Dane techniczne. Kennedy Ladon Sanders, 24 lata, z Waycross w stanie Georgia; I specyfikacje. Breonna Alexandria Moffitt, 23 lata, z Savannah w stanie Georgia. Cała trójka została przydzielona do 718. Kompanii Inżynierów, 926. Batalionu Inżynierów i 926. Brygady Inżynierów, jednostki rezerwy armii stacjonującej w Fort Moore w stanie Georgia.

READ  Olej osiada na sile destylatu, obawy dotyczące dostaw

Atak dronem na placówkę w północno-wschodniej Jordanii, w pobliżu jej granic z Syrią i Irakiem, zwaną Wieżą 22, nasilił działania wojenne w regionie, które nasiliły się od ataku Hamasu na Izrael 7 października i późniejszej wojny w Gazie.

Trwa dochodzenie wojskowe, które ma ustalić dokładnie, co poszło nie tak. Urzędnicy Pentagonu powiedzieli, że obrona powietrzna bazy działała prawidłowo w niedzielę. Pogoda nie grała roli.

Jedna z teorii rozważanych przez wojskowych głosi, że bojownicy przestudiowali wzorce lotów amerykańskich dronów i umieścili swoje drony szturmowe blisko powracającego amerykańskiego samolotu, aby utrudnić jego wykrycie. Planiści milicji mogli wykorzystać obrazy bazy z Google Earth, aby skierować drona naładowanego materiałami wybuchowymi do centrum będącego celem masowym, takiego jak dzielnica mieszkaniowa.

Biden poprzysiągł zemstę i w poniedziałek drugi dzień z rzędu spotkał się ze swoimi najważniejszymi doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego, aby omówić potencjalne cele w Syrii, Iraku i Iranie. Wysocy rangą urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że bezpośredni atak na Iran jest mniej prawdopodobny, chociaż armia amerykańska planuje uderzyć irańskich doradców i trenerów wojskowych w Iraku i Syrii w przypadku zabicia sił amerykańskich przez wspierane przez Iran bojówki na Bliskim Wschodzie.

Sekretarz Obrony Lloyd J. Austin III pierwszego dnia po powrocie do pracy w Pentagonie od zeszłomiesięcznej operacji raka prostaty przypuścił ataki i poprzysiągł zemstę.

Austin powiedział przed spotkaniem z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem: „Zacznę od złości i smutku z powodu zabicia trzech odważnych amerykańskich żołnierzy w Jordanii oraz z powodu innych rannych żołnierzy”. Dodał: „Prezydent i ja nie będziemy tolerować ataków na siły amerykańskie i podejmiemy wszelkie niezbędne środki, aby bronić Stanów Zjednoczonych i naszych sił”.

Atak dronem w Jordanii uwypuklił, że wspierane przez Iran bojówki – czy to w Iranie, Syrii, czy Houthi w Jemenie – nadal są w stanie wyrządzić tragiczne konsekwencje siłom amerykańskim pomimo wysiłków armii amerykańskiej mających na celu ich osłabienie i uniknięcie popadnięcia w szerszy konflikt . Być może z samym Iranem.

READ  Dzieci w wieku szkolnym ranne w wyniku zawalenia się mostu w Finlandii

Pentagon poinformował w poniedziałek, że od października siły amerykańskie w Iraku, Syrii, a obecnie w Jordanii zostały zaatakowane co najmniej 165 razy – 66 razy w Iraku, 98 razy w Syrii i niedzielny atak w Jordanii. Przed ostatnim atakiem ponad 80 członków służby odniosło obrażenia, w tym urazy mózgu.

„Wiemy, że Iran wspiera te grupy” – powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John F. Kirby. „Wiemy, że zapewniają im zasoby, wiemy, że ich szkolą. Wiemy, że na pewno nie zniechęcają do tych ataków.

Ale Kirby dodał: „Stopień, w jakim dowodzą i kierują, jest czymś, czemu przyjrzą się analitycy wywiadu”.

Po wielokrotnych naciskach na poniedziałkowych konferencjach prasowych w sprawie tego, kiedy i jak Stany Zjednoczone zareagują, Kirby i pani Singh odmówili komentarza na temat konkretnych opcji. Podkreślali, że administracja stara się uniknąć szerszej wojny w regionie, choć obwiniali atak za eskalację napięcia.

„Nie dążymy do wojny z Iranem” – powiedział Kirby. „Ale ataki muszą się skończyć”.

Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział w poniedziałek, że nie prześle telegraficznie żadnej potencjalnej reakcji USA, ale że takie działania „mogą być wielowarstwowe, odbywać się etapami i trwać w czasie”.

Pan Blinken dodał: „To niezwykle niestabilny czas na Bliskim Wschodzie. Twierdzę, że tak poważnej sytuacji jak ta, przed którą stoimy obecnie w całym regionie, nie widzieliśmy co najmniej od 1973 r., a może nawet wcześniej.

Ze swojej strony Iran zaprzeczył w poniedziałek jakimkolwiek powiązaniom z atakiem i oskarżył Waszyngton o wzniecenie napięć w regionie.

Na granicy Burj 22 rozmieszczonych jest około 350 pracowników armii i sił powietrznych. Służy jako centrum logistyczne i zaopatrzeniowe dla pobliskiego garnizonu Al-Tanf w południowo-wschodniej Syrii, gdzie siły amerykańskie współpracują z lokalnymi partnerami syryjskimi w walce z pozostałościami ISIS.

Urzędnik wojskowy USA powiedział, że jednokierunkowy dron uderzył w dzielnicę mieszkaniową na miejscu, powodując obrażenia, od drobnych skaleczeń po urazy mózgu. Ośmiu członków amerykańskiej służby przewieziono samolotem do Iraku, aby otrzymać opiekę medyczną, a trzech ma zostać przewiezionych samolotem do Niemiec w celu uzyskania bardziej zaawansowanego leczenia, powiedziała pani Singh.

READ  Epidemia koronawirusa w Chinach narasta w związku z obawami o osoby starsze bezbronne

Pani Singh powiedziała, że ​​żołnierze i lotnicy mieszkali w kontenerach, czyli aluminiowych skrzyniach nieco większych niż komercyjny kontener transportowy. Ma podłogę z linoleum i łóżeczka w środku i można go łatwo transportować ciężarówkami.

„To, co wyróżnia ten atak, to miejsce, w którym do niego doszło” – powiedziała pani Singh. „Było bardzo wcześnie rano i kiedy dron uderzył, ludzie już spali w łóżkach”.

Michaela Crowleya Przyczynił się do raportów.