24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Szef CIA twierdzi, że wojna na Ukrainie zmieniła Rosję w gospodarczego satelitę Chin

Szef CIA twierdzi, że wojna na Ukrainie zmieniła Rosję w gospodarczego satelitę Chin

Dyrektor CIA William J. „Wojna Putina była już dla Rosji porażką na wielu poziomach” – napisał Burns w artykule dla Foreign Affairs.
Współautor za pośrednictwem Getty Images

  • Wojna rosyjsko-ukraińska spowodowała wiele niepowodzeń dla Władimira Putina, mówi szef CIA William Burns.
  • Burns powiedział w artykule dla Sprawy zagraniczne Dla Putina wojna „okazała się głupia i iluzoryczna”.
  • Burns powiedział, że inwazja osłabiła rosyjską armię i gospodarkę.

Inwazja Rosji na Ukrainę sparaliżowała jej gospodarkę i pozostawiła ją dłużnikiem Chin, mówi dyrektor CIA William J. Oparzenia.

„Rosyjska gospodarka boryka się z długotrwałymi niepowodzeniami, a kraj rozstrzyga swój los jako zależność gospodarcza od Chin” – napisał Burns w artykule opublikowanym w gazecie. Sprawy zagraniczne Wtorek.

Od czasu inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Rosja zmaga się z wyniszczającymi sankcjami gospodarczymi nałożonymi przez Zachód. Jednak stosunki między Rosją a Chinami pogłębiły się, a dwustronny handel osiągnął rekordowy poziom 240 miliardów dolarów w 2023 r. rocznie. Chińskie dane celne.

„Wojna Putina była już dla Rosji porażką na wielu poziomach” – napisał Burns w swoim artykule. „Jego pierwotny cel, jakim było zajęcie Kijowa i podporządkowanie sobie Ukrainy, okazał się głupi i zwodniczy”.

Burns powiedział, że wojna na Ukrainie spowodowała „ogromne szkody” armii rosyjskiej.

„Co najmniej 315 000 rosyjskich żołnierzy zginęło lub zostało rannych, dwie trzecie przedwojennego rosyjskiego taboru czołgów zostało zniszczone, a wychwalany przez Putina trwający od dziesięcioleci program modernizacji armii został udaremniony” – napisał Burns w swoim felietonie.

Niepowodzenia militarne i gospodarcze Rosji spowodowały również, że zwróciła się ona po amunicję do takich krajów jak Korea Północna i Iran.

„Przesadne ambicje Putina przyniosły odwrotny skutek także w inny sposób: popchnęły NATO do wzrostu i wzmocnienia” – stwierdził Burns w swoim artykule.

READ  Śmierć sandałowa Bahamy: Trzech Amerykanów znalezionych martwych w ośrodku zmarło w zeszłym miesiącu z powodu zatrucia tlenkiem węgla, podała policja.

W ubiegłym roku liczebność sojuszu wojskowego powiększyła się, a w kwietniu dołączyła do niego Finlandia. Wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO Uzyskał aprobatę wszystkich członków z wyjątkiem Węgier.

Brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps na początku tego miesiąca powtórzył potępiającą ocenę Putina i Rosji Burnsa.

„Świat odwrócił się od Rosji, zmuszając Putina do upokorzenia zwrócenia się do Korei Północnej w celu kontynuowania nielegalnej inwazji” – napisał Grant Shapps w artykule. Udostępnij X 5 stycznia.

Przedstawiciele Burns nie odpowiedzieli natychmiast na prośbę Business Insider o komentarz przesłaną poza normalnymi godzinami pracy.