24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Borys Nadieżdin: Rywal Putina zgłasza jego kandydaturę na prezydenta Rosji

Borys Nadieżdin: Rywal Putina zgłasza jego kandydaturę na prezydenta Rosji

  • Napisane przez Laurę Josi i Witalija Szewczenko
  • wiadomości BBC

Skomentuj zdjęcie,

Składając podpisy, Borys Nadieżdin podziękował swoim zwolennikom

Rywal Kremla Borys Nadieżdin powiedział, że zebrał wystarczającą liczbę podpisów, aby kandydować w nadchodzących wyborach prezydenckich w Rosji.

Były radny zasłynął ze stosunkowo szczerej krytyki Putina i zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Nadieżdin powiedział, że dostarczył władzom wyborczym ponad 100 000 żądanych podpisów.

Komisja Wyborcza musi teraz rozpatrzyć jego wniosek.

Jeżeli w którymkolwiek ze złożonych podpisów zostaną stwierdzone „nieprawidłowości”, komisja może całkowicie zdyskwalifikować kandydata. Niezależna polityk Jekaterina Doncowa została zdyskwalifikowana z kandydowania w grudniu ubiegłego roku, kiedy komisja wyborcza stwierdziła, że ​​w jej formularzu znalazła 100 „błędów”.

Obecny prezydent Władimir Putin zarejestrował się już jako kandydat niezależny w zaplanowanych na marzec wyborach, w których niemal na pewno wygra kolejną sześcioletnią kadencję.

Tuż po dzisiejszym terminie składania podpisów Nadieżdin zamieścił zdjęcie, na którym stoi przed kilkoma skrzynkami zawierającymi dokumenty opatrzone podpisami jego zwolenników.

Wcześniej napisał na Twitterze: „To moja duma – tysiące ludzi pracowało przez długie, nieprzespane dni. W tych skrzynkach znajdują się skutki kolejek, w których staliście na przenikliwym zimnie”.

Tysiące Rosjan ustawiło się na mrozie w całym kraju, aby dodać swój podpis do listy osób popierających jego kandydaturę.

Nadieżdin (60 l.) jest radnym od ponad 30 lat i został nominowany do startu w wyborach przez centroprawicową Inicjatywę Obywatelską w grudniu 2023 roku.

Od dawna jest częstym gościem talk show w telewizji państwowej, gdzie często krytykuje wojnę Rosji z Ukrainą.

Wydaje się, że w kraju, w którym działacze opozycji byli więzieni, a nawet zamordowani, jego niedawna krytyka Putina była jak dotąd tolerowana.

Zapytany na początku miesiąca o Nadieżdina rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „Nie postrzegamy go jako konkurenta”.

Ale nawet jeśli Nadingden będzie mógł kandydować, nie wiadomo jeszcze, czy będzie mógł swobodnie prowadzić kampanię.

W Rosji Władimira Putina kandydaci mogli wcześniej kandydować bez żadnych szans, a czasem nawet nie próbując pozbawić urzędu urzędującego prezydenta.

Utrzymałoby to fasadę demokracji, a w tym przypadku pozwoliłoby Rosjanom niezadowolonym z „specjalnej operacji wojskowej” dać upust swojej złości i frustracji w sposób niezagrażający rządom Putina.

W ostatnich latach prawdziwie popularni działacze opozycji – jak Aleksiej Nawalny i Ilja Jaszyn – otrzymali długie wyroki więzienia. Inni zginęli, jak na przykład krytyk Kremla Borys Niemcow, dla którego Nadieżdin był kiedyś doradcą.

Władimir Putin zdominował rosyjską scenę polityczną od 2000 roku. W 2020 roku uchwalono nowelizację konstytucji, która umożliwiła mu utrzymanie się u władzy po 2024 roku.

Zwycięstwo w marcu zapewni mu pozostanie prezydentem do 2030 r. Potem prawdopodobnie będzie służył przez kolejne sześć lat, do 2036 r., jeśli zdecyduje się ponownie kandydować.

Wyjaśnienie wideo,

Zobacz: Putin popełnił błędy, tak stwierdził kremlowski rywal w ekskluzywnym wywiadzie dla BBC

READ  Afgański zakaz wstępu kobiet do organizacji pozarządowych obnaża podziały w szeregach talibów