19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Boris Johnson odwiedza Kijów w Dniu Niepodległości Ukrainy

Boris Johnson odwiedza Kijów w Dniu Niepodległości Ukrainy

10 Downing Street ogłosiło wizytę na Twitterze, zamieszczając zdjęcie Johnsona rozmawiającego z Zełenskim przed Pałacem Maryjskim w Kijowie i dodając, że przesłanie Johnsona brzmiało: „Ukraina może i wygra tę wojnę”.

Johnson jest jednym z najgłośniejszych zwolenników Ukrainy, która próbuje bronić się przed niesprowokowanym atakiem Rosji, a jego środowa wizyta w stolicy Ukrainy była jego trzecią wizytą w stolicy Ukrainy od wybuchu wojny pod koniec lutego.

Stał się jednym z pierwszych zagranicznych przywódców, którzy odbyli niebezpieczną podróż do stolicy Ukrainy pod koniec kwietnia, by w czerwcu powrócić z kolejną niespodziewaną wizytą. Downing Street powiedział, że wizyta Johnsona w środę będzie ostatnią wizytą Johnsona na Ukrainie, zanim ustąpi w przyszłym miesiącu.

Podczas gdy wielu zagranicznych przywódców i innych wysokich rangą urzędników podróżowało na Ukrainę w ostatnich miesiącach, Johnson wyróżnia się jako jeden z najczęstszych gości. Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził w tym roku Kijów trzy razy.

Johnson nawiązał bliskie relacje z Zełenskim, który powiedział, że jest mu smutno, gdy brytyjski premier opuszcza urząd, gdy rządząca Partia Konserwatywna Zmuś go do rezygnacji w lipcu.

W środę Zełenski wręczył Johnsonowi pożegnalny prezent, przyznając mu Medal Wolności „za pracę, którą Borys wykonał dla naszego kraju i całej Europy”.

„Ukraina ma szczęście, że ma przyjaciela, którego nie wszyscy mają takie szczęście”, powiedział Zełenski, dodając, że pomoc, jaką otrzymała od Wielkiej Brytanii, „naprawdę przybliżyła nas do zwycięstwa”.

Wielka Brytania wpompowała ponad 2,3 miliarda funtów (2,71 miliarda dolarów) pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy od początku inwazji, jak wynika z oświadczenia Downing Street.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w środę, że zapewni Ukrainie pojazdy do wyszukiwania min i drony o wartości 54 milionów funtów (63,5 miliona dolarów). Powiedział, że w nadchodzących tygodniach wyśle ​​również na Ukrainę pojazdy do wyszukiwania min, które mają pomóc w wykrywaniu min na wodach i szkoleniu ukraińskiego personelu w zakresie ich używania na wodach Wielkiej Brytanii.

READ  Wydaje się, że porozumienie między Izraelem a Hamasem zaczęło nabierać kształtu. Jak to będzie wyglądać?

Johnson nie był jedynym zagranicznym urzędnikiem, który odwiedził Kijów w środę. Portugalski minister spraw zagranicznych João Gomes odwiedził dziś Cravinho i powiedział na Twitterze, że „To zaszczyt i przywilej być tutaj w tak ważnym dla Ukrainy dniu. Liczyć na pełną solidarność i wsparcie Portugalii!”

Johnson i Gomez Cravinho udali się na Ukrainę pomimo ostrzeżeń, że Moskwa może zdecydować się na eskalację ataków w Dzień Niepodległości Ukrainy.

Sam Zełenski wcześniej ostrzegał Ukraińców, aby byli bardziej ostrożni w Dniu Niepodległości, podkreślając w swoim wtorkowym wieczornym przemówieniu, że „możliwe są ohydne rosyjskie prowokacje i dzikie strajki”.

Niamh Kennedy z CNN, Benjamin Brown, Radina Jegova i Karem Smith przyczynili się do powstania tego artykułu.